Ana sayfa Keşfet Hıçkırık Nedir ? Hıçkırık Neden Olur ? Hıçkırık Nasıl Geçer ?

Hıçkırık Nedir ? Hıçkırık Neden Olur ? Hıçkırık Nasıl Geçer ?

2780
0
hickirik;hickirik-nedir;hickirik-neden-olur;hickirik-nasil-gecer;hickirik-sebepleri;hickirik-nedenleri;hickirik-neden-tutar;hickiriga-ne-iyi-gelir;hickirikgi-ne-gecirir

Bugün hıçkırık konusunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikli olarak hıçkırık nedir ve hıçkırık neden olur soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ardından hıçkırık nasıl geçer, hıçkırık nedenleri ve hıçkırık sebepleri nelerdir sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Hıçkırk Nedir ?

Hıçkırık nedir sorusu ile başlayacak olursak. Hıçkırık bir tür refleks hareketidir. Her yaş ve cinsiyette görülebilen ve genel olarak kısa zaman sonra kendiliğinden geçen rahatsızlık olarak tabir edebiliriz. Fakat uzun süren hıçkırıklar kişinin günlük yaşam kalitesini düşürerek dayanılmaz hale gelmektedir. Bundan ötürü her insanda görülebilen ve kişiyi rahatsız edebilen bir beden refleksi olan hıçkırık ciddiye alınması gereken bir durumdur. Lakin bu durum fazla ciddiye alınmadığı bilinen bir gerçektir.

Hıçkırık Neden Olur ?

Hıçkırık neden olur sorusu ile devam edecek olursak. Bir refleks hareketi olan hıçkırık, göğüs ve karın boşluğunun arasında bulunan ve bu boş olan yerleri birbirinden ayıran diyafram kasının ani olarak istem dışı kasılmasıdır.

Hıçkırık, vücudun istem dışı bir hareketidir. Hıçkırık başladığı andan itibaren bir dakika içerisinde 4 ile 60 defa tekrar etme özelliğine sahiptir. Hıçkırık, aniden başlar ve genel olarak ciddiye alınmaz. Lakin hıçkırık uzun bir zaman devam ederse kişide rahatsızlık oluşturur ve sağlık bir sorununa dönüşebilmektedir. Böylelikle hıçkırık neden tutar sorusuna cevap bulmuş olduk.

Hıçkırık Türleri Nelerdir ?

Hıçkırık türleri sürelerine göre sınıflandırılır. Örneğin 2 günden az süren hıçkırık türlerine ’akut hıçkırık’ 2 günden 30 güne kadar süren hıçkırıklar ‘inatçı hıçkırık’ ve 30 günden fazla süren hıçkırıklara ise ‘dayanılmaz hıçkırık’ denir. Akut hıçkırıkları genel olarak çocuklarda daha çok görülmektedir ve kısa sürerek kendiliğinden geçer. Lakin uzun süren hıçkırık ataklarınız varsa merkezi sinir sistemi hastalıklarından şüphe etmeniz birincil öncelik olmalıdır.

Ayrıca hıçkırık nasıl geçer yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz İnsanlar neden uyur? yazımıza da bakabilirsiniz.

Hıçkırığı Ne Geçirir ?

Hıçkırık görüldüğü vakit bir takım yapılan hareketlerle hıçkırığa son verilebilir. Lakin bazı zamanlarda hıçkırık inatla devam edebiliyor ve geçmek bilmiyor. Bundan ötürü uzun süren ve peşi sıra devam eden hıçkırıklar kişide stres yapabiliyor. Öte yandan 2 gün ve daha fazla gün süren hıçkırıklar akciğer, gırtlak hastalıkları, beyin urları ile beyin damarlarını tıkama gibi çok ciddi sayılabilecek hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Bundan ötürü dikkatli olmak gerekiyor. Hıçkırığı ne geçirir sorusuna gelin hep birlikte bir bakalım.

Hıçkırık Nasıl Geçer 

Hıçkırık nasıl geçer veya hıçkırığa ne iyi gelir soruları ile devam edecek olursak. Hıçkırık gibi can sıkıcı bir rahatsızlığından kurtulmak mümkündür. Bunların bir veya bir kaçını yapmanız yeterli olacaktır.

  • Burnunuza su çekip temizleyebilirsiniz.
  • Derin bir nefes alıp uzun bir süre nefesinizi tutmanız yeterli olacaktır.
  • Hızlı hızlı nefes almak ve vermek.
  • Keskin kokulu (limon, amonyak, nane vb.) bir maddeyi koklamak yeterli olabilir.
  • Buzlu su içmek.
  • Aksırmak.
  • Ekmek ya da şeker yutmak.
  • Yüzü soğuk su ile yıkayıp soğuk kompres uygulamak.

Genel olarak hıçkırıktan kurtulmak için solunum manevraların daha etkili olduğunu ifade edilebilir.

Hıçkırığı Sebepleri Nelerdir ?

Son olarakta hıçkırık sebepleri nelerdir sorusuna cevap verecek olursak. Hıçkırığı tetikleyen sebepler arasında, aşırı yemek yeme, gazlı içeceklerden gereğinden fazla içmek, reflü hastası olmak, çok acılı yemek yeme, fazla alkol tüketmek, sigara, aşırı stres, üzüntü, kaygı ya da coşku duyma gibi duygusal nedenleri sayabiliriz.

Unutmamak gerekir ki, uzun süren hıçkırıklarda derhal bir doktora görünmez adınıza yapacağınız çok isabetli bir karar olacaktır. Asla hıçkırığınızın kendi kendine geçmesini beklemeyiniz. Ayrıca hıçkırıkların başka hastalıklarında habercisi olabilir. Sağlık kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bu makalemizde sizlere hıçkırık neden olur ve hıçkırık nasıl geçer soruların cevabını bulmaya çalıştık. Ardından hıçkırık nedir, hıçkırık sebepleri ve hıçkırık nedenleri konularına değindik.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here