Ana sayfa Son İçerikler Angut Ne Demek ?, Angut Kelime Anlamı Nedir?

Angut Ne Demek ?, Angut Kelime Anlamı Nedir?

1472
0
angut;angut-ne-demek;angut-nedir;angut-anlami;angut-kelime-anlami

Bugün angut konusunu ele alacağız. Öncelikli olarak angut ne demek ve angut nedir sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız. Ardından angut kelime anlamı ne olduğundan bahsedeceğiz.

Angut günümüzde argo sayılabilecek bir kelime olarak kullanılmakta. Çoğu insanı rencide edebilecek bu kelime, ne yazık ki anlamındaki asıl gerçek bilinmeden kullanılıyor.

Angut Nedir

Angut  nedir sorusu ile başlayacak olursak. Angut aslında aynı zamanda bir kuş türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu kuşların özelliği eşi öldüğü zaman gözlerini ölen eşinin üstünden hiç ayırmadan bakarken kendisinin de oracıkta ölmesidir. Bu hareket insanlarda bile olmayan bir özellik olmasına rağmen günümüzde kötü bir kelime olarak kullanılıyor. Buna bakılacak olursa bu kelime sadakati, sevgiyi ve bağlılığı yansıtıyor fakat kimse bunun farkında değil. Farkında olunsaydı belki de şu an bir iltifat kelimesi olarak kullanılabilirdi.

Angut Kelimesinin Kökeni

Angut kelimesi, eski türkçeden bugüne gelmiş bir kelimedir. Bu kelimenin kullanıldığı ilk kaynaklar, tarihte önemli bir yeri olan Divan-i Lugat-it Türk (1070)’ de “ördeğe benzer kuş” ve Lugat-ı Garibe (1889) ‘de budala, sarsak olarak kullanılmıştır.

Ayrıca angut ne demek ve angut anlamı yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Angut kuşu özelliği ve hikayesi yazımıza da bakabilirsiniz.

Angut Anlamı

Bilinen anlamı yobaz, kaba, görgüsüz, anlamsızca bakan kişidir ve bunun gibi birçok anlamda kullanılmaktadır.  Angut kelime anlamı olarak bakıldığında bilinen bu anlamlar dışında ördeğe benzeyen kuş türü, ördekgillerden olarak da geçiyor. Ancak çoğu insan bu anlamının altında yatan güzelliği bilmeden bu kelimeyi hakaret olarak kullanıyor. Aslında gerçek bilinse herkes angut gibi olmak ister. Bu yüzden bu kelimeyi kullanan mı angut olur yoksa kullanılan mı, işte bu tartışılır.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here