Ana sayfa Keşfet Ekosistem Nedir?, Ekosistem Ekolojisi Nedir?

Ekosistem Nedir?, Ekosistem Ekolojisi Nedir?

3140
0
ekosistem;ekosistem-nedir-ekosistem-ekolojisi;ekosistem-ne-demek;ekosisteme-ornek

Bu gün ekosistem konulu yazımızda ekosistem nedir? ve ekosistem ekolojisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ayrıca ekosistem çeşitleri ve ekosistemde madde ve enerji akışı nasıl olduğunu bahsetmeye çalışacağız.

Ekosistem Nedir?

Ekosistem nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Ekosistem belli bir alanda yaşayan canlıların birbirleriyle oluşturdukları ilişkiler ve bu ilişkilerin meydana getirdiği ekolojiye denir. Bu nedenle ekosistem, belli bir süre sonucunda oluşmuş insan müdahalesi içermeyen yapılardır.

Dünyadaki canlı ve cansız bütün organizmalar birbirleriyle gözle görülmeyen ilişkiler yumağına sahiptir. Dolayısıyla bir parçanın eksik olması durumunda ekosistemde aksamalar meydana gelebilmektedir. Ekosistem teorisine göre, bütün varlıkların ekosistemde belli bir işlevi vardır ve bu işlevi yerine getirmektedir. İşte ekosistem bu ilişkiler yumağını inceler. Ekosistem tanımı yapılacak olursa, bir ekosistem çeşitleri 4 temel bileşeni vardır. Cansız varlıklar, primer tüketiciler, tüketiciler ve ayrıştırıcılar olmak üzere ekosistemin 4 bileşeni vardır.Böylelikle ekosistem ne demek sorusuna cevap bulmuş olduk.

Ekosistem Ekolojisi

Şimdi de ekosistem ekolojisi nedir? sorusuna gelecek olursak. Tanımı yapılan ekosistemlerde belli bir ekolojik denge bulunur. Sıcaklık, Suya olan erişim imkanı, doğal alanlar, su ve karbon döngüsünün dengeli bir biçimde gerçekleşmesi ve başka unsurlar bir araya gelerek ekosistem ekolojisi ni oluşturur. Bir ekosistemin içinde bulunan bütün varlıklar ekosistem ekolojisinin korunması için katkıda bulunurlar.

Ayrıca ekosistem ne demek yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz dünyanın katmanları ve özellikleri yazımıza da bakabilirsiniz.

Ekosistem’de Madde ve enerji akışı

Ekosistemdeki bütün canlılar birbirine bağlıdır. Herhangi bir canlı sayısının artması ya da azalması tüm ekosistemdeki madde ve enerji akışını değiştirebilir. Ekolojik sistemdeki bütün varlıklar bir bio kütleye sahiptir. ekosistemde madde ve enerji akışı bu biokütlenin bir canlıdan diğer canlıya aktarılması yoluyla gerçekleşir. Ekosistemdeki bu enerji akışı sonucunda besin piramidi oluşur. Besin piramidinde aşağıdan yukarıya doğru bir enerji akışı vardır ve tüm canlılar bu piramitte kendine aşağıda yukarıda yer bulur.

Madde akışına gelirsek; ekosistemlerde su, karbon ve azot olmak üzere 3 çeşit madde döngüsü bulunur. Ekosistem ve madde döngüsü olarak adlandıran bu döngüleri açıklayacak olursak.

Su Döngüsü; Suyun buharlaşma, erime ve yoğunlaşma olarak hal değiştirmesi sonucunda ekosistemlerde su döngüsü sağlanır. Örneğin yerden buharlaşan su havada yoğunlaşarak yağmur haline gelir ve yer yüzüne geri döner. İşte bu döngüye su döngüsü denir.

Azot Döngüsü; Fotosentez ve kemosentez olayları neticesinde sağlanır. Bitkilerin yapısında bulunan azot toprağa geçer ve oradan diğer canlılara aktarılır. Buna azot döngüsü denir.

Karbon döngüsü; Bitkilerin fotosentez yaparak karbon dioksit almaları ve onları yiyen ototrof canlılara geçmesi şeklinde gerçekleşir.

Dolayısıyla bu 3 döngüye ekosistem ve madde döngüsü adı verilir.

Ekosistemdeki Bozulmalar ve Sonuçları

Günümüzde insanoğlunun yapmış olduğu zararlı faaliyetler neticesinde ekosistemlerde bozulmalar meydana gelmektedir. Bu bozulmalardan en önemlisi küresel ısınmadır. İnsanların zararlı gazları arttırıcı faaliyetleri sonucunda zararlı bir gaz olan karbondioksit atmosferde birikmekte ve dünyamızın sıcaklığını arttırmaktadır. Neticesinde aşırı sıcaklar meydana gelmekte ardından buzullar erimekte ve birçok canlı türü yok olmaktadır. Hava kirliliği de ekosistemlerdeki bozulmanın bir sonucudur.

Bozulan ekosisteme örnek ise aşırı nüfus artışı ile toprağın yapısı bozulmakta topraktan alınan verim düşmektedir. Toprak kirliliğinin oluşmasıyla bitkiler büyük zararlar görmekte ve sonuçta bitki çeşitliliği hızla azalmaktadır.

Kurulan fabrikaların ürettiği zararlı atıklar su kaynaklarına dökülmekte ve sudaki hayvan çeşitliliği hızla azalmaktadır. Bozulan ekosisteme örnek olarak verilebilir. Tüm bu faktörler ekosistemlerimizde bozulmalara yol açmakta ve geleceğimizi tehdit etmektedir.

Nükleer enerji denemeleri, evsel atıklar vb birçok eylem ekosistemimize büyük zararlar vermektedir. Ekosistemin sürdürülebilirliği için çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Ayrıca yapılan aşırı avlanma faaliyetleri ile ya bir hayvan türünün sayısı azalmakta ya da bir hayvan türünün sayısı hızla artmaktadır. Bu da ekosistemdeki hayvan dengesini tehdit etmekte ve besin zincirinin bozulmasına yol açmaktadır. Bu da ekosistemin sürdürülebilirliği ni olumsuz etkilemektedir.

Ekosistem örnekleri oldukça fazladır. Bir tanesini verecek olursak çöl ekosistemleri, su ekosistemleri ekosistemlere örnek verilebilir. Su ekosisteminde yer alan canlılar beslenme döngüsü ile birbirine bağlıdır. Balıklardan etçil olanlar diğer balıklarla otçul olan balıklar ise su bitkileri ile beslenir. Buna su ekosistemi denir. Yapılan zarar verici faaliyetler bu ekosistemlere zarar vermektedir.

Bu yazımızda ekosistem ne demek ve ekosistem çeşitleri nelerdir? sorularına cevap bulmaya çalıştık. Ayrıca ekosistem tanımı ve ekosisteme örnek vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here