Ana sayfa Buluşlar Dünyanın Katmanları ve Özellikleri

Dünyanın Katmanları ve Özellikleri

4591
0
dunyamizin-katmanlari;dunyanin-katmanlari-nelerdir;dunyanin-ozellikleri;dunya-katmanlari;dunyanin-katmanlari-ve-ozellikleri

Bu makalemiz de sizlere dünyanın katmanları hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca dünyamızın katmanları ve dünyanın özellikleri neler olduğundan bahsedeceğiz.

Dünyanın Katmanları

Dünyanın katmanları konusu ile başlayacak olursak. Dünya bilindiği üzere katı tabakadan oluşmamaktadır. Bu katı tabaka da katmanlardan oluşmaktadır. Şimdi sizlere dünyanın katmanları nelerdir onları açıklayacağız ve dünya katmanları ile ilgili bilgiler vereceğiz.
Dünya 5 katmandan oluşmaktadır. Dünya katmanlarının isimleri şunlardır:
– Hava küre,
– Su küre,
– Taş küre,
– Ateş küre,
– Ağır küredir.
Dünya katmanları modeli incelenirse katmanların her birinin ayrı bir özelliği olduğu görülür.

Dünyanın Özellikleri

Şimdi de kısaca dünyanın özelliklerini maddeler şeklinde sıralayacak olursak;
– Dünya Samanyolu galaksisi içerisindedir.
– Dünya güneş sistemi içerisindedir.
– Güneş sistemindeki 8 adet gezegenden bir tanesidir dünya
– Dünyaya güneşe en yakın üçüncü gezegendir.
– 8 gezegen arasında beşinci en büyük gezegendir.
– Ay dünyanın doğal uydusu olup sadece bir tanedir.
– Yaşam belirtisi olan güneş sisteminde dünya tektir.
– Dünyanın güneş etrafındaki turu 365,25 gün sürmektedir.
Böylelikle genel olarak dünyanın özelliklerinden bahsetmeye çalıştık.

dunyamizin-katmanlari;dunyanin-katmanlari-nelerdir;dunyanin-ozellikleri;dunya-katmanlari;dunyanin-katmanlari-ve-ozellikleri

Ayrıca dünya katmanları ve özellikleri yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz dünyanın yedi harikası yazımıza da bakabilirsiniz.

Dünya Katmanları ve Özellikleri

Dünyanın her katmanı belirli özellikler taşımaktadır. Dünya katmanları ve özellikleri şunlardır:

Hava Küre (Atmosfer): Dünya katmanlarının birincisi olan hava küre, diğer ismine atmosfer adı verilmektedir. Bu katman insanların yaşamasını sağlayan havayı simgeler. Aynı zamanda su buharı bu katmanda yer alır. Canlılar için gerekli olan gazlar bu katmanda yer almaktadır. Atmosferde bulunan gazlar yer çekimi etkisi ile vardır. Yer çekimi bittiğinden atmosferde biter. Güneşten gelen zararlı ışınları engelleme görevi vardır. Atmosferin kalınlığı dünyanın eksenine göre değişiklik gösterir. Atmosferde tabakalardan oluşmaktadır. Bunlar iyonosfer, stratosfer, ekzosfer, troposfer ve mezosferdir.

Su Küre(Hidrosfer): Su küreye hidrosfer adı verilmektedir. Su küre okyanuslar, göller, denizler ve tüm su kaynaklarından oluşmaktadır. Yüzde bir oranında içme su olarak kullanılan su bulunur ve bu suya tatlı su adı da verilmektedir. Dunyanin katmanlari olarak ikinci sıradadır.

Taş Küre (Litosfer): Dünyanın en dış katmanı olma özelliğine sahiptir. Litosfer ve yer kabuğu adlarını da almaktadır. Ve yaşamın olduğu katmandır. En üst katmanı toprakla örtülüdür. Bu katman gözlenebilen dunyanin katmanlari arasındadır.

Ateş Küre (Pirosfer): Ateş küreye magma tabakası da denir. Akışkan yapısı bulunmaktadır. Ateş kürenin oluştuğu tabaka olan magma yeryüzüne çıkmakta ve lav denilen oluşuma sebep olmaktadır. Pirosfer olarak da anılabilir. 2000 santigrat dereceye kadar sıcaklığı vardır. Sıcaklık yüksek olduğu için bu katmandaki maddeler sıvı ve gaz halindedir. Gözlenemeyen dünyamızın katmanları arasındadır.

Ağır Küre (Barisfer): Ağır Küre barisfer ve çekirdek adlarını alır. Dünyanın en iç katmanıdır. Sıcaklığı 5000 santigrat derecedir. Ancak buna rağmen buradaki maddelerde erime olmadığı gibi tam da keşfedilen bir katman değildir. Dünyanın en sıcak ve en kalın katmanı olma özelliğine sahiptir. Bu katmanda demir ve nikel gibi maddeler olduğu için ağır küre adını almıştır. Son olarak bu katman gözlenemeyen dünyamızın katmanları arasındadır.

Böylelikle dünyanın katmanları nelerdir? sorusuna detaylı cevap vermiş olduk.

Dünyanın Gözlenebilen ve Gözlenemeyen Katmanları

Dünyanın gözlenebilen katmanları vardır. Bunlar hava küre, su küre ve taş küredir. Dünya gözlenemeyen katmanları şunlardır; ağır küre ve ateş küredir.

Ayrıca dunyanin katmanlari yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz dünyanın ilginç yerleri yazımıza da bakabilirsiniz.

Dünyanın İç Katmanları ve Dış Katmanları

Dünya iç katmanlar ve dış katmanlardan oluşmaktadır. Bu durumda dünyanın iç katmanları ateş küre ve ağır küredir. Dünyanın dış katmanları ise hava küre, su küre ve taş küredir.

Bu yazımızda sizlere dünyanın katmanları nelerdir? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Ayrıca dünyanın özellikleri neler ve dünya katmanları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here