Ana sayfa Son İçerikler Askere Gidene Ne Denir?

Askere Gidene Ne Denir?

1242
0
Askere-Gidene-birine-Ne-Denir

Askere giden birine ne denir sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca askere gidene ne hediye alınır sorusunu cevabını yanıtlamaya çalışacağız.

Askere Gidene Birine Ne Denir?

Askerlik için halk arasında yüzlerce söylem yer alır. Askerlik kutsal bir görevdir ve her Türk genci için bu görevin yapılması gerekliliği yasalarca düzenlenmiştir. Erkek çocukları için doğduğundan itibaren askere gideceği düşüncesi hakimdir ve bu sebeple Türk toplumunda erkek evlat sahibi olmanın önemi büyüktür. Bu anlamda askere giden birine ne denir sorusuna verilecek ilk cevap hayırlı dilekler sunmak olmaktadır.

Asker Olamamanın Hissiyatı

Her erkeğe askere gidecek gözüyle bakılmakta ve yaşı geldiğinde askere gidecek düşüncesi taşınmaktadır. Ancak bazı erkekler sağlık sebepleri nedeniyle bu görevlerini yerine getirememektedir. Onlar için bu duyguyu yaşamamak psikolojik etkilere sebep olabilmektedir. Çünkü halk arasında askere gitmemiş olan bir erkeğin tam olarak olgun olmadığı da söylenmektedir.

Hatta “çürük” ibaresi bu anlamda kullanılan bir terimdir. Ancak bu ifade yanlış ve gurura dokunan bir ifadedir. Bu durum resmi mercilerde ve sağlık raporunda “askerlik yapmaya elverişli değildir” şeklinde ifade edilse de, sözlü ifadelerde “çürük” şeklindedir. Askere gidemeyen bir genç buruk duygular yaşasa da sağlık koşulları sebebiyle bu durumu yaşayan birçok genç vardır.

Askerliğin Verdiği Gurur

Askerlik erkekler için bir gurur ve onur kazanma şeklidir. Okul hayatında ya da iş hayatında büyük bir başarı sağlayamamış olan erkekler, askerde çok gözde ve sevilen bir asker olabilmektedir.

Askere gidene ne denir için onlarca güzel söz sayılabilmektedir. Anne ve baba oğullarını askere uğurlarken kelimeler boğazlarına düğümlenmesine rağmen, umut dolu sözler söylemektedir. Askerlik bazı gençler için son derece zorlu geçebilmektedir.

Askerliği zorlu geçirmesindeki sebep ise;

  • Ailesinden askerlik zamanına kadar hiç ayrı kalmamış olması,
  • Ailesinde hasta ya da yaşlı bireylerin bulunması,
  • Askere giden gencin bir çocuğunun olması,
  • Askere giden gencin bir sevgilisi olmasıdır.

Bu durumların tamamı askerliğin daha zorlu geçmesine sebep olmaktadır.

Asker Uğurlarken Söylenen Sözler

Herkesin ailesinde mutlaka askere gitmiş olan bireyler vardır. Askere gidene ne söylenir konusunun anlamı gence söylenen sözün içeriği bakımından son derece önemlidir. Söylenen sözün asker olan genci üzmemesi, onu teşvik etmesi ve ona moral vermesi şarttır. Kutsal bir görev olsa da bu işin ucunda sevdiklerinden ayrı kalmak vardır.

Asker olan bir kişi belirli bir süre olsa da;

  • Yabancı bir ortama uyum sağlamak,
  • Kurallara uygun olarak yaşamak,
  • Tanımadığı kişilerle aynı ortamda zaman geçirmek,
  • Daha önce belki de hiç yapmadığı işleri yapmak zorunda kalacaktır.

Bu sebeple asker geceleri, asker mevlitleri ve asker uğurlama eğlenceleri düzenlenir. Askerliğin özelliğini artıran bir diğer kavramı da şehitlik mertebesine ulaşma olgusu ifade eder. Askerlik ne kadar yüksek bir mertebeyse, şehitlik bu mertebenin milyonlarca katıdır. Toplumumuzda Dinen en saygın ve özel insan grubunu şehitler oluşturur. Bu sebeple askerlik yapmanın önemi son derece büyüktür.

Askere Verilecek Hediyeler

Geleneklerimiz içinde askere gidene ne alınır anlamında belirgin bir hediye yoktur. Ancak askere giden genç yakın akrabalarca evlerde düzenlenen özel ikramlara sahip olan yemeklere davet edilir. Bu davette askerlikle ilgili konuşmalar yapılır, o evin büyükleri gence nasihatlerde ve iyi dileklerde bulunur. Ev yemek davetleri genelde genç askere gitmeden bir hafta önce başlar. Bu evlerde asker olan gence genellikle hediye verilmez ancak bazı yörelerde gence harçlık verilir.

Güzel Sözlerden Oluşan Asker Dilekleri

Askere gidene ne hediye alınır sorusunu soranlar genellikle sevgililerdir. Aralarında bir ilişki bulunan çiftler askerlik ayrılığı sırasında çok yoğun duygular yaşayabilmektedir. Bu duygularını bastırabilmek için birbirlerini hatırlatmayı sağlayıcı ya da kendilerine özgü bir anlamı olan eşyayı armağan edebilmektedir. Bu hediye bazen bir bileklik, bazen bir yüzük bazen ise küçük bir fotoğraftır. Bu paylaşım askere giden sevgilinin unutulmaz ve vazgeçilmez olduğunun bir sembolü olması özelliği taşıyacaktır.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here