Ana sayfa Buluşlar İlk Sinema Filmi Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı?

İlk Sinema Filmi Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı?

3688
0
ilk-sinema-filmi-dünyanın-ilk-filmi

Bu makalemizde sizlere ilk sinema filmi nasıl çekildiğinden ve dünyanın ilk sinema filmi ne zaman çekildiğinden bahsetmeye çalışacağız.

Yorgun bir şekilde işten eve döndüğümüz bir akşam sıcacık yuvamızda sevdiklerimizle birlikte film izlemeyi kim sevmez ki. Sinema, günümüzde pek çoğumuz için en önemli boş zaman aktivitesi. Her şeyin olduğu gibi, 100 yılı aşkın bir tarih olan sinema sanatının da elbette bir başlangıcı var. Dünyada çekilen ilk filmine gelin hep birlikte bakalım.

İlk Sinema Filmi

İlk sinema filmini izlememiş olanlar için hikayemiz şöyle. Çekilen ilk sinema filmi tren istasyonlarıyla ilgili bir belgeseldi. Dünyanın en güçlü treni yazımızı inceleyebilirsiniz.

28 Aralık 1895 günü yapılan ilk sinema gösterimde, 35 kişilik bir izleyici grubuna, üçer dakikalık 10 adet kısa film art arda gösterilmişti. İzleyicilerin pek çoğu tarafından ilkfilm bir çeşit büyü ya da sihir olarak algılanmıştır.

ilk-sinema-filmi-dünyanın-ilk-filmi

Artık üç boyutlu aksiyon filmlerinde bile hiç heyecanlanmadan izliyoruz. Ancak ilkfilm izleyici kitlesi için yaşadıkları eşi benzeri olmayan deneyimin, şaşırtıcılığı oldukça büyüktü. Öyle ki ilk sesli film olan trenin ekrana doğru geldiği bir sahnede trenin kendilerine çarpacağını zannederek korkup çığlıklar içinde salonu terk eden izleyiciler bile olmuştu.

Fransız Lumiere kardeşlerin bu gösteriminden yaklaşık 1 ay önce Max ve Emil Skladanowsky para karşılığında yaptığı bir hareketi görüntü sunum olsa da.

Sinema tarihçileri günümüzde anladığımız anlamda sinemanın başlangıcı yani ilk sinema gösterimi kardeşlerin Paris’te bulunan Grant kafede yaptıkları bu gösterim olduğunu düşünüyor.

ilk-sinema-filmi-dünyanın-ilk-filmi

Gösterime sunulan ilk on film arasında özellikle ilgi gören trenin La Ciotat gelişi, tarihteki dünyanın ilk filmi olarak kabul ediliyor.

Lumiere kardeşlerin ilk sinema gösterimi sağlayan, sinematograf dedikleri bu makine, bir yıl içinde İstanbul’un da bulunduğu pek çok farklı Avrupa başkentine götürülmüş ve aynı filmlerin gösterimi gerçekleştirilmişti. Ancak 1903 yılına gelindiğinde Lumiere kardeşlerin ilk sinema makinesi sinematografı gelişen sinema teknikleri arasında unutulmuştur.

Sinema artık belgeselden çok bir senaryoya bağlı olarak eğlenceli ya da hüzünlü hikayelerin anlatıldığı komedi ya da dram filmlerine doğru bir değişim geçirmişti.

Ayrıca dünyanın ilk filminin yanında nasıl yapacağınızı merak edeceğinizi düşündüğümüz telefona film indirme yazımızı da inceleyebilirsiniz.

ilk-sinema-filmi-dünyanın-ilk-filmi

Lumiere kardeşlerin ilk sinema makinesi sinematograf keşfi ve çektikleri ilk kısa filmler artık gelişmiş teknolojiler sayesinde görsel efektlerden yararlanılan, sinema sanatı için başlangıç noktası olmuştu.

Bugün defalarca izlemekle kalmayıp, saatlerce üstüne konuştuğumuz filmler varsa, dünyanın ilk filmi yapan Lumiere kardeşlerin sayesindedir. Eğer büyük bir sinema tutkunuysanız, Lumiere kardeşlerin anısına sinemanın icat edildiği bu filmi izlemeyi lütfen unutmayın.

Bu yazımızda sizlere dünyanın ilk filmi, ilk sesli film ve ilk sinema filmden bahsetmeye çalışacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here