Ana sayfa Keşfet Refleksoloji nedir? Refleksoloji nasıl yapılır?

Refleksoloji nedir? Refleksoloji nasıl yapılır?

8686
0
refleksoloji-nedir-refleksoloji-nasil-yapilir

Bu yazımızda sizlere refleksoloji nedir?, refleksoloji nasıl yapılır? ve refloksoloji masajı hakkında bilgiler vereceğiz.

Dinlenmek hayatımızın vazgeçilmezi arasında. Bunu masaj olarak yada refleksoloji gibi vücudumuzun belirli noktalarına dokunularak rahatlamak mümkün.

Refleksoloji nedir?

Refleksoloji özel bir ayak uygulamasıdır. Bedenin sistem ve organlarının ayak tabanlarına yansıdığı tezine dayanır.
Ayak tabanlarına ve ayağın geneline yapılan bir özel uygulamadır. Böylelikle refloksoloji nedir? sorusunun cevabını vermiş olduk.

Refloksolojiye masaj demek haksızlık olur. Çünkü ovalama, sıvazlama gibi uygulamalardan farklı noktasal parmak basınçları veya çubukla çalışma gibi özel teknikleri vardır.

Ayak refleksoloji noktaları aşağıdaki resimde belirtilmiştir.

refleksoloji-nedir-refleksoloji-nasil-yapilir

Refloksoloji masajı ayak tabanlara denk gelen organ ve sistemler üzerinden yapılan bu uygulamada, beden fonksiyonlarının normalleştiği kişinin derin dinlenerek iyilik halinin ortaya çıktığı bir uygulamadır.

Ayak refleksolojisi olduğu gibi el refleksolojisi vardır. Refloksoloji el aynı ayakta olduğu gibi elimizde uygulandığında son derece dinlendirici özelliğine sahiptir. El refleksoloji noktaları ise aşağıdaki resimde belirtilmiştir.

refleksoloji-nedir-refleksoloji-nasil-yapilir

Refleksoloji den ne anlarız? Doğu refleksoloji, batı refleksoloji hiç fark etmez bir saat boyunca uygulanan bu terapi kişiyi derin dinlendirir ve tüm vücudu masajı uygulaması yapmış kadar etkilidr.

Ayrıca refleksoloji nedir? cevabından sonra merak edeceğinizi düşündüğümüz rekreasyon nedir? yazımıza bakabilirsiniz.

Refleksoloji nasıl yapılır?

Batı refleksoloji ellerin ayaklarda rahat hareket edebilmesi için pudra ile yapılır. Ayak refleksolojisi bir saat boyunca bütün ayaktaki refleks noktaları tek tek tırtıl yürüyüşü dediğimiz el hareketleri ile uyarılır. Son derece dinlendiricidir. Ayak bileklerine kadar çoğunlukla uygulanılır.

Doğu refleksoloji ise yağlı çubuk ile bacağın geneline kadar uygulanabilir. Ama çoğunlukla tabanlarda ve ayaklarda çalışılır. Doğu refleksoloji parmak baskıları yerine ahşap çubuk kullanılır.

refleksoloji-nedir-refleksoloji-nasil-yapilir

O çubukla ayak tabanlarında belli noktalar manipüle edilir veya deri üzerine sürtünmeden kaynaklanan sirkülasyonu sağlar. Böylelikle ayak refleksoloji yapılmış olur.

İkisi birbirinden çok farklıdır ama refleks noktalarını kullandıkları için ortak bir yönleri vardır. Bu şekilde refleksoloji çeşitleri ve refleksoloji nasıl yapılır? sorusunun cevabını bulmuş olduk.

Evet sizlere refleksoloji noktaları ve refleksoloji haritası anlatmaya çalıştık. Diğer yazılarımıza bakmayı unutmayınız…

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here