Ana Sayfa Mobil Android VoWifi Nedir ? VoWifi Ne İşe Yarar?

VoWifi Nedir ? VoWifi Ne İşe Yarar?

725
0
vowifi-nedir-vowifi-ne-ise-yarar

Telefonlarımızda son güncellemelerden sonra görmeye başladığımız Vowifi Özelliğinden bahsederek VoWifi nedir?, VoWifi ne işe yarar? gibi soruların cevabının bulmaya çalışacağız.

Vowifi(Wi-Fi Calling veya Wi-Fi Arama), telefonlarımızın şebekesinin çekmediği alanlarda internetin var olan yerlerinde kullanılır. VoWifi ne demek? sorusuna gelecek olursak wifi ile internet üzerinden sesli görüşmeler yapmanızın yanında, SMS transferlerinizi de sağlayan bir hizmettir.

İnternet ağının yani Wifi çektiği bir ortamda, mobil şebekeniz çekmiyor olsa dahi, Vowifi özelliğini kullanarak görüşmenizi sürdürmeye devam edebilirsiniz.

vowifi-nedir-vowifi-ne-ise-yarar

VoWifi Ne Demek

Vowifi, anlamı Türkçe olarak ise “Wifi üzerinden arama yapmak” şeklinde de adlandırabiliriz. Vowifi kullanabilmek için telefonunuzda ilgili özelliğin açmamız yeterlidir. Arama sırasında herhangi bir işlem yapmanıza da gerek yoktur. Bu hizmeti ek hiç bir ücret ödemeden tarifeniz üzerindeki dakikaları kullanarak yararlanabilirsiniz. Yani vowifi turkcell, vowifii vodafone ve türk telekom vowifi olarakta anlayabiliriz.

VoWifi özelliğine sahip cihazlar ise; iPhone XS Max, XS, XR, X, 8, 8 Plus, 7, 7 Plus, 6s, 6s Plus, 6, 6 Plus ve SE; Samsung S10, S9, S8, S7, S7 Edge, S6 ve S6 Edge; LG G6, G5 ve G4. Önümüzdeki günlerde çıkacak telefonlarda da bu özellik mutlaka olacaktır. VoWifi özelliğini kullanabilmek için görüşme yaptığınız kişinin bu özelliğe sahip olması gerekmemektedir.

Android Cihazlarda Vowifi Nasıl Açılır?

Öncelikle Telefon > Daha fazla > Ayarlar’a gidin. Wi-Fi araması’na dokunup Açık konuma getirin.

Android cihazı Wi-fi ağına bağlayın ve VoWifi hizmet vermeye başlamış olup bildirim çubuğunda ikon görünmektedir.

vowifi-nedir-vowifi-ne-ise-yarar

iPhone Vowifi  Nasıl Açılır?

Öncelikle Ayarlar > Telefon > Wi-Fi ile Arama öğesinde Wi-Fi ile arama özelliğini açın. Acil servisler için adresinizi girmeniz veya teyit etmeniz gerekebilir.

Wi-Fi ile Arama kullanılabiliyorsa durum çubuğundaki operatör adının yanında Wi-Fi simgesini görürsünüz sonrasında ise aramalarınız Wi-Fi ile Arama’yı kullanır

Bu makaelmizde sizlere vowifi ne demektir? ve vowifi nasıl çalışır? gibi soruların cevabının bulmaya çalıştık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz