Ana sayfa Keşfet Türemiş Sözcük Nedir ?, Türemiş Sözcük örnekleri

Türemiş Sözcük Nedir ?, Türemiş Sözcük örnekleri

3227
0
turemis-sozcuk;turemis-sozcuk-nedir;yansimadan-turemis-sozcuk;govdeden-turemis-suzcuk;turemis-sozcuk-ornekleri;govdeden-turemis-sozcukler

Türemiş sözcük konulu yazımızda türemiş sözcük nedir ve türemiş sözcük örnekleri nelerdir sorularına cevap bulmaya çalışacağız. Ardından gövdeden türemiş sözcük ve yansımadan türemiş sözcük hakkında bilgiler vereceğiz.

Türemiş Sözcük

Sözcükler yapı bakımından basit sözcük, türemiş sözcük ve birleşik sözcük olarak üç gruba ayrılır. Bu yazıda türemiş sözcükleri inceleyeceğiz. İlk olarak türemiş sözcük nedir ona bakalım.

​​Türemiş Sözcük Nedir ?

​​​​​​​​​​​Öncelikle türemiş sözcüğü anlayabilmemiz için yapım eklerini bilmemiz gerekir. Yapım ekleri, isim veya fiillerin kök ve gövdelerine eklendiklerinde kelimeye yeni bir anlam katan veya yeni bir kelime oluşturan eklerdir. Türemiş sözcükler ise kelime köküne veya gövdesine yapım eki getirilerek oluşturulan sözcüklerdir.

Türemiş sözcükler çekim eki de alabilirler. Çekim ekleri yapım ekleri gibi kelimenin anlamını değiştirmediği için türemiş sözcüklerin çekim eki alması onların türemiş sözcük olmalarını etkilemez. Gelen ek ile ortaya çıkan kelime yeni bir anlam ifade etmelidir. Genellikle ortaya çıkan sözcük kök ile bağlantılıdır. Fakat bazen ortaya bambaşka anlamı olan bir kelime de çıkabilmektedir. Ek alan sözcük isim veya fiil olabilir.

Pek çok türemiş sözcük örnekleri mevcuttur. Türemiş sözcükler hangi kelimeden türediklerine göre isimden türeyenler ve fiilden türeyenler olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır. Günlük hayatta da sık sık türemiş sözcükler kullanırız. Türemiş sözcüğün diğer bir adı da “gövde”’dir. Türemiş sözcüklerin bazı çeşitleri vardır. Gövdeden türemiş sözcükler bu çeşitlerden biridir.

Gövdeden Türemiş Sözcük Nedir ?

Türemiş sözcüğün diğer adının “gövde” olduğundan bahsetmiştik. Yani bir sözcük yapım eki aldıysa o sözcük artık gövdedir. Yapım eki alan türemiş bir sözcüğe yeni bir yapım eki gelirse o sözcük gövdeden türemiş sözcük olur. Türemiş sözcüklerde en az bir tane yapım eki bulunur. Gövdeden türemiş sözcükler ise sözcüğün iki veya daha fazla ek almasıyla oluşmuş sözcüklerdir. Yani zaten türemiş olan sözcüğe bir veya daha fazla yapım eki daha getirilip yeni bir kelime türetilir.

Yansımadan Türemiş Sözcük Nedir ?

Türemiş sözcüklerin bir diğer çeşidi de yansımadan türetilmiş sözcüklerdir Öncelikle “yansıma”’nın ne olduğundan bahsedelim. Yansıma, doğadaki seslerin taklit edilerek yazıya aktarılmasına verilen isimdir. Bu sesler canlı veya cansız nesnelere ait olabilir. Yansıma sözcüklere getirilen ekler ile oluşturan yeni sözcüklere yansımadan türemiş sözcük denir. Bu sözcükler isim veya fiil olabilir.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here