Ana sayfa Keşfet Kelebek Etkisi Nedir?

Kelebek Etkisi Nedir?

2100
0
kelebek-etkisi;kelebek-etkisi-nedir;kelebek-etkisi-teorisi

Bu makalemizde sizlere kelebek etkisi nedir? ve kelebek etkisi teorisi nedir? gibi soruların cevabını bulmaya çalışıyor olacağız.

Kelebek etkisi ne demek? sorusunun cevabı niteliğinde, az ve öz bir şekilde tanımlayacak olursak; küçük bir olayın beklenmeyen kaos boyutlarına gelebilen hatta ki etkinin devamlı artması durumuna verilen isimdir.

Kelebek Etkisi Nedir?

Kelebek etkisi ile isimlendirilen bu olayı Edward Lorenz isimli şahıs 1963’te hava durumu ile alakalı bir hesaplama yapar iken buldu. Öncelikle bu hesaplamada 0,506127 sayısını olayın başlangıcı sayısı olarak kabul etti. 0,506 sayısını ise ikinci hesaplamada başlangıcı olarak ele aldı. Böylece iki sayı arasında binde bir oranında bir değişiklik vardı.

kelebek-etkisi;kelebek-etkisi-nedir;kelebek-etkisi-teorisi

Böylelikle bu oran bir kelebeğin kanatlarını çırpması ile oluşturduğu rüzgarla aynı olasılığı tanımlıyor. Ama bu farka rağmen bu süreç gerçekleşirken ikinci hesaplamada kullanılan sayı, sonuca gelindiğinde çok daha farklı bir duruma sebep olabiliyor. Öyle ki sayılar birbirine çok yakın olmasına rağmen sonuçlarda değişiklik olabiliyor.

Linear (doğrusal) sistemlerde, girdilerde bulunan çok küçük bir değişiklik, çıktılar da çok büyük değişikliklere sebep olabiliyor. Öyle ki bu durum dünyanın bir ucundaki kelebeğin kanatlarını çırpması ile oluşturduğu rüzgarın, dünyanın başka bir yerinde kasırga oluşturulması manasına geliyor.

Lorenz ortaya çıkarmaya çalıştığı hava tahmininde, bu etkiyi gözlemliyor ve bu tahminin de çok farklı değişkenlerin olabileceğini ve çok karmakarışık bir hal içerisinde olabileceğini gözlemliyor. Kısacası çok küçük olasılıklar bile olsa bunlar çok farklı bir tahmine götürebilir. Bunun için sadece kısa süreli hava durumu tahminleri yapılabilir bilgisine varıyor. Böylece bu durumu genelliyor ve doğrusal sistemlerin gelecekteki tahminlerini kısıtlıyor.

kelebek-etkisi;kelebek-etkisi-nedir;kelebek-etkisi-teorisi

Kelebek etkisinin bize sağladığı en mühim sonuç, bu dünya üzerindeki her şeyin birbirleriyle bağlantılı her bir olayın birbirleriyle zincirleme olarak etki ettiği bir hayatı var edenin bu döngü olduğudur.

Yaşamamızı değersiz gibi görünen her bir ayrıntı basit düzeyde yaptığımız her bir iş aslında ya bizim ya da başka insanların yaşamını hayat akışını etkiler. Böylelikle kelebek etkisi ne demek olduğunu anlamış olduk.

Kelebek etkisi sizin bir sabah evden dışarı çıkarken kapınızın önünde kanat çırpan bir kelebeğe saniyelik bir şekilde bakmanız ve hemen akabinde otobüsü kaçırmamıza sebep olabilir. Ve aynı zamanda bir gün önce gece sevdiğin filmi tam televizyonu kapatacakken denk gelmiş.

Ayrıca kelebek etkisi nedir? yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz rekreasyon nedir? makalemize de bakabilirsiniz.

kelebek-etkisi;kelebek-etkisi-nedir;kelebek-etkisi-teorisi

Bir öğrenci sizin kaçırdınız tek bir kişilik yer olan o otobüse biner, eşiyle kavga ettiği için sinirli olan ve arabasını süratle kullanan sürücü aniden otobüse çarpar ve öğrenci ölür. Eğer ki en ufak bir şey değişseydi tüm bu sonuçlar değişebilirdi, değişen her sonuçta farklı bir sonuç doğururdu.

Herkesin yaşamındaki küçük değişiklikler birbirinin yaşamını büyük oranda etkiler. Buda kelebek etkisi nedir? sorusunun tam anlamıyla cevabını teşkil ediyor.

Kelebek etkisi teorisini günlük hayatımıza uyarladığımızda şu söz akıllara geliyor “ Bir çivi bir Nalı, Bir nal bir atı,  bir at süvariyi, bir süvari bir bölüğü, bir bölükte bir ülkeyi kurtarır.” Hayatta gerçekleşebilecek her bir durum yapılan her bir iş çok değerlidir. Değersiz gibi görünen olaylar etki ettikleri olayları başka bir hale getirebilirler.

Ayrıca refleksoloji nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Bu yazımızda kelebek etkisi nedir? ve kelebek etkisi teorisini anlatmaya çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here