Ana Sayfa GÜNCEL Basketbola Dair Herşey (Tarihi, Sahası, Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir)

Basketbola Dair Herşey (Tarihi, Sahası, Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir)

515
0
basketbol-kurallari; basketbol-nedir; basketbol-saha-olculeri; basketbol-hakkinda-bilgi;

Bu makalemizde sizlere basketbol nedir?, basketbol sahası ölçüleri, basketbol kuralları ve basketbol hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Basketbol Nedir?

Öncelikli olarak basketbol nedir? sorusunu cevabının verecek olursak. İki takımın 5 er basketbol oyuncu sayısı ile saha içerisinde karşılıklı olarak sadece el ve top ile rakip potaya basket atmaya çalışma oyununa denir. Basketbol nedir? bu şekilde açıklayabiliriz.

Basketbol Tarihçesi

Basketbol tarihi 1891 yılında  ABD’nin Massachusetts şehrinde YMCA kolejince görev yapan beden eğitimi öğretmeni Dr. James Naismith ile başlamıştır. Beden eğitimi öğretmeni Dr. James Naismith, beyzbol takımı oyuncularını ve atletleri kış aylarında antrenmanı yaptırabilmek için sepetler ile birlikte oynanan bu oyunu geliştirmiş.

Basketbol kuralları şimdilerde olduğu gibi değildi. O zamanlarda ilk olarak 3 devre ve basket maçları kaç dk diye düşündüğümüzde 20’şer dakika şeklinde oynanmıştır. Ayrıca maçı için basketbol oyuncu sayısı ise 7 kişi yani toplamda 14 oyuncu ile yapılmış.

basketbol-kurallari; basketbol-nedir; basketbol-saha-olculeri; basketbol-hakkinda-bilgi;

Basketbol oyunu ilk oynandığı tarihten itibaren hızla yayılmaya başlanmış. Hem okullarda hende genç sporcular arasında hızla yaygınlaşmış. Öyle ki üniversiteler en başta olmak üzere kurumlarda basketbol oyunu devamlı oynanmaya başlamıştır. Böylece basketbolun tarihçesi bu şekilde başlamış oldu.

Basketbol Kaç Kişiyle Oynanır?

Basketbol kaç kişiyle oynanır? sorunun cevabının verecek olursak. Her takımın oyun içerisinde 5’er tane oyuncusu vardır. Her iki takımın ise 7’şer adet yedek oyuncu bulundurma hakkına sahiptir. Bu da totalde her takımın 12 oyuncusu ile o maça çıkar. Basketbol oyuncuları diledikleri sayıda değiştirebilirler yani konuda herhangi bir sınırlama yoktur. Basketbol kaç kişi ile oynanır? sorusunun cevabını bulmuş olduk.

Basketbol Hakkında Bilgi

Basketbol hakkında bilgiler vermeye başlayacak olursak. Basketbol oyunu 10’ar dakikalık toplam dört periyottan oluşur. Böylelikle basketbol oyun süresi 40 dakikadır. Top oyun dışında olduğu zamanlarda kronometre durdurulur ve böylece çoğunlukla oyun süresi 40 dakikadan daha uzun sürer. Basket maçı kaç saat sürer? sorusuna cevap vermiş olduk.

Basketbol Saha Ölçüleri

Şimdide basket sahası anlatacak olursak. Basketbol sahası ölçüleri 28 × 15 metredir. Yani basketbol sahasının uzunluğu uzun kısımları 28 metre kısa olan kısımları ise 15 metredir.

Basket sahasının zemini parke ya da sentetik bir alan olmalıdır. Oyun bu alanda oynanır. Bu alan ortadan bir çizgi ile zeminden ayrılmaktadır. Basketbol sahasının iki, uç taraflarında basketbol potası olan, ortasından file sarkan metal çemberler bulunur.

basketbol-kurallari; basketbol-nedir; basketbol-saha-olculeri; basketbol-hakkinda-bilgi;

Basketbol potasını çemberi yerden yükseklikleri 3.05 metredir. Basket sahasında, iki potanın alt kısmında ise ampul denilen ceza alanları bulunmaktadır. Hiçbir hücum oyuncusu bu bölgede üç saniyeden fazla kalamaz. Bu da boyları uzun oyuncuların potanın altında beklemelerine engel olup oyuna bir hareketlilik kazandırır. Böylelikle basketbol sahası kaç metre? sorusuna cevap vermiş olduk.

Basketbol Topu Özellikleri

Basketbol topunun çapı yani çevre ölçüsü 75- 78 cm büyüklüğündedir. Basketbol topu kaç gram? sorusuna cevap verecek olursak ise 600-650 gram vardır. Böylece basketbol topunun ağırlığını öğrenmiş olduk.

Basketbol topu pota çemberinden yukarıdan aşağıya doğru geçtiğinde takımlar iki sayı kazanır. (Pota direğinden 6.25 metre uzağından neden atılır satılsın bu şu üç sayı olarak kabul edilir). Atış esnasında yapılan faul oyuncuya iki adet serbest atış hakkı kazandırır. Müdahale edilmeden atılan her basketbol topu ile atış bir sayı olarak kabul edilir.

Basketbol Nasıl Oynanır?

Şimdide basketbol oyunu nasıl oynanır? sorusunun cevabını bulmaya çalışalım. Basketbol oyunun yönetimi, iki hakem tarafından olur. Sahayı seçme hakkı misafir takıma verilir. Saha değişimi maç arasından sonra olur.

Basketbol nasıl oynanır kısaca, saha ortasında iki takımdan birer oyuncu ile hava atışıyla başlar. Her iki oyuncuda topu arkadaşlarına vermeye çalışırlar.

Basket maçı dört periyottan oluşur. Basket maçı kaç dakika? sorusuna geldiğimizde, 10’ar dakikalık süreden ibarettir.

Basket maçı sonunda berabere kalındığında uzatmalara geçilir. Basket maçı uzatma süresi 5 dakikadır. Yine beraberlik bozulmaz ise 5 dakika, 5 dakika uzatma maçları oynanır.

Basket maçı mola kaç dakika sorusuna geldiğimizde. Dördüncü periyotun dışında diğer periyotlar da ikişer dakikalık mola hakkına sahiptir. Dördüncü periyotta ise iki mola hakkına sahiptir. Basketbol oyunun devre arası süresi 15 dakikadır.

Ayrıca basketbol nasıl oynanır? ve basketbol kurallarının yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz hentbol nedir? hentbol kuralları nelerdir? yazımıza da bakabilirsiniz.

basketbol-kurallari; basketbol-nedir; basketbol-saha-olculeri; basketbol-hakkinda-bilgi;

Basketbol Kuralları

Basketbol oyun kuralları yada basketbol kuralları nelerdir kısaca anlatacak olursak.

– Basketbol oyunlarında topa sahip olan takım kendi alanından 8 saniye içinde çıkmalı, 24 saniye içerisinde ise topu karşı potaya gönderme mecburiyeti vardır. Aksi taktir de top sahibi karşı takım olur.

Basketbol temel kurallarından olan bir oyuncunun top elindeyken top elinde bir şekilde durursa, topu tekrar sürebilme şansını kaybeder. Topu istediği kişiye şut veya pas atma mecburiyeti vardır.

– Basketbol temel kurallarından biri eğer ki faul hakkı bitmemişse çıkan her oyuncu oyuna tekrar dahil olabilir.

– Takımdaki her beş oyuncudan birisi ortada ikisi savunmada ve diğer ikisi de hücum oyuncusudur.

– Her basketbol oyuncuları için maksimum faul sayısı beştir. Beş faulün sonunda bir daha oyuna dahil edilemez. Bireysel yapılan her faul, takımın faul sayısına etki eder. İster bireysel faul yapılsın, ister teknik faul yapılsın, takım dört faul yaptığında ise karşı takıma serbest atış hakkı kazandırır.

Basketbol oyun temel kurallarından bir diğeri sonuncu serbest atışta top potadan geri dönerse, hakem durdurmadığı sürece de maç devam eder.

– Top sahayı belirleyen çizgilerin içinden yere deyip havaya yükselerek belirleyen çizgilerin dışına çıktığında daha havadayken geri döndürülür ise oyun devam eder.

Böylelikle basketbol oyun kuralları kısaca özeti ve basketbol kuralları maddeler halinde anlatmaya çalıştık.

basketbol-kurallari; basketbol-nedir; basketbol-saha-olculeri; basketbol-hakkinda-bilgi;

Ayrıca basketbol kurallarının yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz sorumluluk nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Basketbol Faul Kuralları

Basketbolda faulleri ikiye ayrılır. Bunlar kişisel fauller ve teknik faullerdir.

Basketbolda faul kişisel olanlar. Rakip takımın oyuncusunu itmek, tutmak, çelme takmak gibi hareketleri kapsar.

Basketbolda faul teknik fauller ise örnek verecek olursak; sportmence olmayan davranışlar, oyunu geciktirmek, potayı tutmak ve saha içerisinde beş kişiden fazla oyuncu bulundurmak. Böylelikle basketbolda faul çeşitlerini öğrenmiş olduk.

Basketbolda Kural Çiğneme

Basketbolda kural çiğnemeye örnek verecek olursak. Top yere değmeden bir çok kez adım atma, topa tekme atmak, topa yumruk atmak, çifte sürmek, hücumdayken serbest atış bölümünde üç saniyeden daha fazla durmak sonucunda top rakip takıma verilir.

Evet bu makalemizde sizlere basketbol kuralları, basketbol tarihi, basketbol kaç kişi ile oynanır?, basketbol nasıl oynanır?, basketbol faul kuralları ve basketbol saha ölçülerini anlatmaya çalıştık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz