Ana sayfa Son İçerikler TL Sembolü Nasıl Yapılır?

TL Sembolü Nasıl Yapılır?

1106
0
tl-sembolü-klavye

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza sanal alemde yani klavyede tl sembolü nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Klavyede TL Sembolü

Klavyede lira sembolü oldukça basittir. Öncelikle hayatımıza nasıl girdi çok kısa bahsedelim. TL simgesi, 2012 yılında marketler tarafından kullanılmaya başlamıştı. Hatta kullanıma sunulmadan önce simgesinin biçim ve düzeni için birçok yarışmalar düzenlenmişti. Bu yarışma sayesinde çok fazla şekiller ortaya çıksa da herkesçe kabul gören TL işareti ortaya çıkmıştır. Bu ifade kabul olduktan hemen sonra dijital ortamlarda kullanılmaya başlandı ancak günümüzde halen TL işaretini yapamayan kişiler var. Şimdi bizler TL sembolü klavye ile nasıl yapılır sizlere aktaracağız.

TL Simgesi Klavyede Nasıl Yapılıyor?

Asıl konum TL değil, TL simgesinin nasıl yapılışıdır. Bunun için oldukça basit yöntemler bulunmaktadır. TL simgesi, farklı farklı platformlarda yazım içinde değişiklik gösterebilir.

Örneğin Windows ve Mac işletim sistemine sahip PC’ler için bu işlemler farklıdır. Şimdi her iki işletim sistemi için de yapılışı farklı olan TL ifadesinin yapım yönteminden bahsedelim.

  • Alt Gr ve T Tuşu ile
  • Alt ve T Tuşu ile

Windows İşletim Sistemi İçin TL Simgesi Yazılım Yöntemi:

Space tuşu yanında ki Alt Gr tuşuna uzunca basılı tutarak T tuşuna basmak yeterli olacaktır. Yani kısaca özetle Alt Gr ve T tuşudur.

Mac İşletim Sistemi İçin TL Simgesi Yazılım Yöntemi:

Space tuşu yanında yer alan Alt tuşu ifadesine basılı tutarak, T tuşuna basmanız yeterlidir. Bunu da kısa özetlersek, Alt ve T tuşudur.

Mobil Telefonlarda Klavye Simgesi Nasıl Yapılabilir?

Şöyle bir genelleme yaptığımızda maalesef ki bilgisayar sistemine verilen değer mobil cihazlara verilmemiştir. Çünkü Android veya iOS sistemleri mobil cihazlarda klavye üzerinden TL simgesi yapım yöntemi bulunmamaktadır. Zaman içerisinde bu ifadenin gelmesinin maalesef ki bekleyeceğiz. Ancak bu durum ücretsiz bir klavye üzerinde geçerlidir. Ücretli bir klavye satın aldığınızda hali hazırda TL simgesini kullanabilirsiniz. Ayrıca kendinizi bu ifadeyi kullanma mecburiyetinde de hissediyorsanız, herhangi bir noktadan TL işaretini kopyala yapıştır yöntemini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarımda Simgesi Çıkmıyor?

Bazen tüm yöntemleri denediğiniz halde halen TL simgesini yapma da başarılı olamayabilirsiniz. Bu nokta da yüksek ihtimalle eksik yapılan işlemler bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman TL ifadesi 2012 yılında karşımıza çıktı. Bu simge için güncelleştirmeler içerisinde olması bir miktar uzun süre alabilir. Hatta kendi kullandığınız bilgisayar işletim sistemini uzun zaman içerisinde güncelleme yapmadıysanız da bu hatayla karşılaşmanız çok doğaldır. Bilgisayarınızı güncelleyerek bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Umarız yardımcı olabilmişizdir.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here