Ana sayfa Keşfet Terminoloji Nedir?, Terminoloji Terimleri Nelerdir?

Terminoloji Nedir?, Terminoloji Terimleri Nelerdir?

1242
0
terminoloji;terminoloji-nedir;terminoloji-ne-demek;terminoloji-terimleri;terminoloji-sozlugu;terminoloji-ne

Bu günkü yazımızda terminoloji konusunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikli olarak terminoloji nedir veya terminoloji ne demek sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca terminoloji terimleri neler olduğundan bahsetmeye çalışacağız.

Bu mistik kelime son yıllarda çok ünlendi. Çünkü insanların kullandıkları kelimeler, gelişen teknoloji sebebiyle değişti, farklılaştı. Gün içerisinde birçok konu hakkında konuşan insanlar, artık farklı dillerden türeyip anadillerine geçmiş kelimeleri kullanmaya başladılar. Hatta bazı kelimeler kullanımına göre asıl anlamından kopup tamamıyla farklı anlamlara büründü. Peki bunları inceleyen bir meslek, bir bilim yok mu?

Terminoloji Ne Demek

terminoloji ne demek sorusu ile başlayacak olursak. Terminoloji Terimbilim anlamına da gelmekte olan bu kelime, aslında bir bilim dalının adı. İnsanların günlük konuşmada kullandığı kelimeleri inceleyen bir bilim dalıdır. Kısaca terimleri ve terimlerin kullanımı araştırıp, inceler.

Terminoloji Nedir

Başka bir ifade ile terminoloji nedir sorusunun cevabı ise. Bu bilimin tarihi, yazının icadına kadar inmektedir. İnsanlık konuşma seviyesine evirildikten sonra kelimeleri seslendirirken bazen bir hayvanın sesini bazen bir çubuğun çıkardığı uğultuyu kullanmışlardır. Bu nedenle her kelimenin belli bir kökeni, kesin olarak bir anlamı vardır. Terminoloji de bunu araştırır yani kelimelerin anlamlarının ve kökeninin varoluşunu.

Bu bilim dalının en önemli çalışması terimlerin çözümlenmesidir. Tarihte yer alan medeniyetleri, kullandıkları dilleri, terimlerin anlamlarını çözmek amacıyla araştıran bu bilim oldukça meşakkatli çalışmalar yürütmektedir. Kelimelerin farklı uygarlıklarda aynı anlamlara gelmemesi ya da medeniyetlerin tarihte birbirleriyle yakın etkileşmesi sonucu kültürel yoğunluğu arttırması bu bilimin araştırmalarını zorlaştırmaktadır.

Son yüzyılda küresel sınırların belirginleşmesi, dillerin özgün olarak kalmasında oldukça etkilidir. Ancak dünyanın her kilometresi boyunca sözünü ettiren büyük devletler ve büyük şirketler sebebiyle diller dolaylı yoldan etkilenmektedir.

Toplumlarda bazı kelimeler o kadar fazla kullanılmaktadır ki karşılıklı konuma anında o kelimeyi sürekli duymanız artık sizi şaşırtmayacak hale gelmiştir. Terminoloji bilimi de bu terimleri yüzyıllar boyunca süren tarihini araştırmaktadır.

Dil insanlık var olduğu sürece değişkenliğe uğrayabilecek bir yapıya sahiptir.

Ayrıca terminoloji nedir yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz Parapsikoloji Nedir?, Parapsikoloji Yöntemleri Nelerdir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Terminoloji Terimleri

Terminoloji terimleri neler olduğunu düşünecek olursanız bu konuda aklınıza TermTerm projesi gelmelidir. Bu proje terminoloji biliminin terminolojisini açıklamaya çalışır. Bu bilgilerin hepsi bir veritabanında toplanmaktadır ve bu veritabanında bu kavramların İngilizce, Almanca, Yunanca ve Fransızca karşılıkları bulunmaktadır. Bu projeye Türkçe sözcüklerde eklenmiştir. Ancak bu kavramların neredeyse hepsi ISO standartlarından alınmakta olduğu için ve bu standartlar daha Türkçe’ye kazandırılamamış olduğu için Türkçe terimler bu veritabanına eklenmemiştir.

Bu yazımızda sizlere terminoloji nedir veya terminoloji ne demektir soruların cevabını bulmaya çalıştık. Ayrıca terminoloji terimleri neler olduğundan bahsettik.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here