Ana sayfa Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

543
0
telefon-temizleme;telefon-virus-temizleme;telefon-temizleme-programi;temizleme-programlari;telefonda-virus-nasil-temizlenir;android-virus-temizleme-programi;telefondan-virus-silme;cep-telefonu-virus-temizleme

Bu makalemizde telefon virüs temizleme konusunu anlatacağız. Öncelikli olarak telefonda virüs nasıl temizlenir ve telefondan virüs silme işlemi nasıl yapılır soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca telefona virüs bulaştığını nasıl anlarım ve telefon temizleme programları hangileri olduğundan bahsedeceğiz.

Telefon Virüs Temizleme

Elimizden hiç düşürmediğimiz telefonlarımız zaman içerisine virüs bulaşabiliyor. Anlatacağımız yöntemler ile telefon virüs temizleme işlemini kolaylıkla yapabileceksiniz. Şimdi telefon temizleme başlayacak olursak.

Android, bir mobil işletim sistemidir. Dünya genelinde kullanılan bu işletim sistemi İOS’a oranla güvenlik tehditlerine çok daha açık bir sistemdir. Dolayısıyla virüsler için uygun bir zemindir. Virüsler konusunda alınacak önlemler var. Ancak; yeteri kadar önlem almayanlar için virüs her zaman bir tehdittir. Elbette, telefon virüs temizleme yolları da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu konuda her telefon kullanıcısının bilgi edinmesi gerek. Virüsler telefonları yavaşlatacağı gibi bozulmasına da sebep olabilir. Belli aralıklarla telefonların kontrolden geçirilmesi gereklidir. Bunun için telefondan virüs silme işlemi ihmal edilmemelidir.

Bazı durumlarda telefon virüs temizleme programı hiç bir işe yaramayabilir. Söz gelimi; anti virüs programı yüklenmiyor olabilir. Bu gibi durumlarda telefona format atılması en son seçenek olarak düşünülebilir. Atılan formatla birlikte telefondaki bütün virüsler temizlenir. Böylelikle telefondan virüs nasıl silinir konusu detaylarıyla anlatılmış olduk.

Telefon Virüsleri için Ne Önlem Alınmalıdır?

Herkesin yapabileceği basit ve pratik önlemler alınabilir. Önlemlerin başında ücretsiz virüs temizleme programı indirerek telefonunuzu koruyabilirsiniz. Genelde telefonlara pek çok uygulama indiriliyor. Bu uygulamaların birçoğu virüsler içeriyor. Bu nedenle; güvenli olmayan ve bilinmeyen uygulamaların indirilmesi doğru değildir. Ne kadar az uygulama indirilirse virüsten korunma oranı da o kadar artar. Bir başka seçenek olarak eğer gerekiyorsa sadece bilinen ve güvenilir olan uygulamalar indirilebilir. Ya da telefon virüs temizleme programı indirilerek telefonunuzu koruma altına alabilirsiniz.

Telefona Virüs Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Önemli olan konulardan bir tanesi de telefona virüs bulaştığını nasıl anlarım konusudur. Telefona virüs girdiğinde telefon kendince sinyaller vermektedir. Bu sinyallere dikkat edilmesi gerekir. İlk olarak önemle belirtilmelidir ki; Android ya da İOS işletim sistemine sahip telefonlara virüs girdiğinde telefon bozulma riski taşır. Burada bir not vereyim iphone virüs girer mi sorusu evet virüs bulaşabilir.

Telefona virüs girdiğini nasıl anlarım diyorsanız cevabı bataryanız aşırı derecede ısınıyor olabilir. Virüs giren telefonlarda en sık görülen belirti budur. Bataryanın sürekli olarak ısınması yazılımsal tehditlere yol açtığı gibi donanımsal tehditlere de yol açar. Arka planda aralıksız çalışan gerekli olmayan uygulamalar ya da bilgi kaydetmeye çalışan kötü amaçlı virüsler bataryanın çabuk ve çok ısınmasına yol açar.

Reklamlar ve bilinmeyen uygulamalar da virüs olduğunu gösterir. Güvenilmez kaynaklardan yazılımlar yüklendiğinde yazılıma ek olarak akıllı telefonlara yerleşir. Reklamlar aracılığıyla başkalarının kişi üzerinden para kazanmasına zemin hazırlar. Android telefonda reklam virüsü konusuna dikkat edilmelidir.

Fazla veri transferleri de virüsün bulaştığını ifade eder. Bu durum internetle bilgi transferi yapıp sürekli aktif olan virüs türlerinde görülmektedir. Bu gibi durumlarda hemen telefonun kontrol ettirilmesi gerekir. Böylelikle telefona virüs bulaştığını nasıl anlarım konusunu anlatmış olduk.

Telefon Virüslerini Tamamen Temizlemek Mümkün Mü?

Virüs temizleme işlemiyle telefonu virüslerden tamamen arındırmak mümkün. Bu noktada; gerekli olan telefon virüs temizleme programı kullanmaktır. Bu programla telefondan virüsler silinir. Bu işlemde önemli olan doğru ve aynı zamanda güvenilir olan telefon temizleme programı tercih etmektir. Virüs temizleme için sayısız program mevcuttur. Tercih yaparken en güvenilir ve tavsiye edilen telefon virüs temizleme programı seçilmesi doğru olacaktır.

Virüs Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle virüs temizleme programı ücretsiz veya ücretli olanı indirilir. Android ve İOS telefondan markete gidilmesi gerekir. Buradan istenen program telefona indirilir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra telefon taratılır. Her programın taratma adımları kendine özeldir. Program taratma işlemi için kişiyi, adım adım yönlendirmektedir. Programı işleyişine göre taratma yapılarak virüs temizleme işlemi tamamlanır.

Gereksiz Uygulamalar

Telefon virüs temizleme yapılabilir. Ancak; bu işlemi yapmak virüs tehlikesinden korunmak demek değil. Bazı uygulamalar virüs etkisine sahip olabilirler. Bu uygulamalar ek uygulamalar olmakla birlikte gereksiz uygulamalardır. Virüsün telefonda yaptığı etkileri gösterebilir. Söz gelimi; telefonu yavaşlatabilir. Bunun yanı sıra; telefonun şarjı normale göre çok daha kısa sürede tükenebilir.

Android telefonlarda bu işlemi yapabilmek için öncelikle Ayarlar kısmına giriş yapılmalıdır. Ayarlar kısmından Uygulamalar bölümüne girilir. Bu bölümde yer alan uygulamalardan gereksiz olan ya da gereksiz görülen uygulamalar kaldırılır. Böylece telefon, bu tür uygulamalardan kurtulmuş olur. Elbette, böylece virüs etkisi yapan ve virüse neden olabilecek uygulamalardan da kurtulmuş olunur.

Bu yazımızda telefon virüs temizleme konusuna değindik. Öncelikli olarak telefonda virüs nasıl temizlenir ve telefona virüs girdiğini nasıl anlarım soruların cevabını bulmaya çalıştık. Ayrıca telefondan virüs silme işlemi nasıl yapılır ve telefon temizleme programı hangileri olduğundan bahsetmeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here