Ana sayfa İlginç Su Aygırı (Hipopotam) Hakkında Bilmedikleriniz

Su Aygırı (Hipopotam) Hakkında Bilmedikleriniz

6511
0
su-aygiri-hakkinda

Bu makalemizde sizlere su aygırı hakkında, su aygırına benzen hayvan, su aygırı sütü ve hipopotam hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kısa bacak, kilolu bir gövde ve güçlü burun delikleri, karşımızda tombul ve bir o kadar sevimli su aygırları.

Su aygırı ingilizcesi yani diğer adı ile hipopotam‘dır.

Su aygırı nerde yaşar? sorusunun cevabını verecek olursak çoğunlukla Nil nehrinin kıyısında yaşarlar. Oldukça büyük cüsseye sahiptirler. Su aygırının ağırlığı 2,5 veya 4,5 ton arasında değişim göstermektedir. Dünyanın en büyük 3 kara hayvanından bir tanesidir.

Hipopotam Nedir? sorusunun cevabı ise Nil nehrinin kıyısında keşfedildiği için de nehir atı an anlamına gelen hipopotam şeklinde su aygırı ingilizce ismini almıştır.

su-aygirlari-hakkinda

Su aygırının diğer adı olan hipopotamlar saatte 45 – 50 kilometre hız yapabilir. Su aygırının boyu 1,5 metre yüksekliğinde olup, tıknaz kısa bacaklarıyla da oldukça sevimli görüntüler sergilerler.

Su Aygırı Özellikleri

Burun delikleri ve gözleri kafalarının üzerinde olduğu için su da oldukça rahat hareket ederler. Aynı zamanda suya aşık olan su aygırı çiftleşmesi de doğumu da suyun içerisinde olur. 8 aylık gebeliğin ardından anne su aygırı tamı tamına 40 kilo ağırlığında nur topu gibi bir su aygır yavrusu  getirir.

su-aygiri-hakkinda

Sürüler halinde yaşayan bu tombul hayvanlar, 10 dakika boyunca nefessiz kalabilmektedirler. Su aygırı ne yer? sorusunun cevabı ise otoburlardır. Günde yaklaşık olarak 50 kilo yemek yiyen su aygırları, genelde geceleri beslenirler.

Su aygırı yaşam süresi de 40 – 50 yıl arasında değişmektedir. Su aygırı birçok bölgede koruma altına alınmıştır. Çünkü eti ve dişi için ne yazık ki insanoğlu tarafından avlanmaktadır.

Su Aygırı Sütü

Ve gelelim su aygırlarının en büyük özelliklerine su aygırının sütü ne renktir? sorunun cevabı pembe renklidir.

Su aygırları diğer memeli hayvanlardan farklı olarak vücutlarında bakterileri öleyen iki değişik tür hormon salgılarlar. Kırmızı ve turuncu renklere sahip olan bu hormon süte karışarak su aygırı sütünün pembe rengini almasına yardımcı olur.

Ayrıca su aygırı hakkında vermiş olduğumuz bilgilerin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz tembel hayvan hakkında makelemize bakmayı unutmayınız.

su-aygiri-hakkinda

Peki bizler su aygırı sütü içebilir mi? Evet içebilir, ama su aygırının sütü azdır ve sadece kendi yavrusuna yetecek miktardadır. Ayrıca insanlar için pek bir fayda sağlamaz ve bu yüzden de su aygır sütünün satışı yapılmamaktadır.

Su aygırına benzeyen hayvan ise vücut hacimlerine ve görünüşlerine bakarak gergedana benzemektedir.

Pembe sütleri, komik duruşları ve tombul vücutlarıyla tebessüm etmemizi sağlayan bu hayvanları doğal yaşamlarında sevmek ve korumak dileğiyle.

Sizlere su aygırı özellikleri, su aygırı sütü ve hipopotam hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here