Ana sayfa İlginç İnsan Kemiğinden Yapılan Yapılar

İnsan Kemiğinden Yapılan Yapılar

839
0
kemiklerden-insa-edilmis-yapilar; insan-kemiginden-yapilan-yapilar

Bu makalemizde sizlere kemiklerden inşa edilmiş yapılardan yani insan kemiğinden yapılan yapılardan bahsedeceğiz.

Bir bina neyden yapılır? Tuğla, kerpiç yada tahta. Peki insan kemiğe ne dersiniz? İnsan kemiğinden inşa edilmiş yapılar olduğunu biliyor muydunuz? Bu ilginç ve aynı zamanda korkutucu olan yapılardan bazılarına gelin hep birlikte bir göz atalım.

İnsan Kemiğinden Yapılar

İnsan kemiğinden yapılan yapıların birincisi Sırbistan’ın Niş yakınlarında bir kule var. İsmi insanın tüylerini diken diken eden cinsten Kelle Kulesi.

kemiklerden-insa-edilmis-yapilar;

İnsan kemiğinden inşa edilmiş yapıların ikincisi 19. yüzyıldaki Sırp isyancıların kesilmiş başlarından inşa edilmiş bir kule. 952 adet kafa tasından oluşan kule Osmanlıdan ayrılmak isteyen Sırplara ibret vermek için yaptırılmış daha sonra anıta çevrilmiştir.

kemiklerden-insa-edilmis-yapilar; insan-kemiginden-yapilan-yapilar

İnsan kemiğinden yapıların bir diğeri, Polonya da bulunan Zenne Kafatası Şapel ise 3000 kafatası ve sayısız kaval kemiği ile bezenmiş bir tapınak. Bu insanların ne olduğu ve nasıl öldüler sorusunun net bir cevabı olmasa da, tahminler 30 yıl savaşları ile yaşanan salgın hastalıkları işaret ediyor.

kemiklerden-insa-edilmis-yapilar; insan-kemiginden-yapilan-yapilar

Evora, Portekiz’deyse insan kemiklerinden inşa edilmiş bir ibadet merkez. Rahipler bir mezarlıktan çıkan kemikleri, ölümün kaçınılmazlığına hatırlatmak adına bu şekilde değerlendirmeye karar vermişler. Yerel tarihçilere göre, burada 5000 farklı insanın kemikleri yer almaktadır.

Ayrıca insan kemiğinden yapılış yapıların yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz dünyanın en ilginç yerleri yazımıza bakabilirsiniz.

kemiklerden-insa-edilmis-yapilar; insan-kemiginden-yapilan-yapilar

İnsan kemiğinden yapılmış yapıların bir diğeri, Peru’daki San Franciso kilisenin bodrumunda bulunan bu adaysa, korku filmlerinden çıkmış gibi duruyor. Uyluk kemikleri ve kafataslarıyla donatılmış oda, özellikle turistlerin ilgi odağı olmuş durumda.

kemiklerden-insa-edilmis-yapilar; insan-kemiginden-yapilan-yapilar

Fransa’nın en büyük şehri olan Paris sokaklarında, 12 milyon kişi yaşamakta. Peki yeraltında kaç kişi var biliyor musunuz? Paris ve yeraltı mezarlığında toplam 6 milyon kişiye ait kemikler bulunmaktadır. Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Kilisesi gibi sembolik yerleri gezmenin yanı sıra, ilginç bir deneyim yaşamak isteyenler üst üste dizilmiş 6 milyon kemikten oluşan yeraltı mezarlığı, Catacombes ziyaret ediyor.

Bu makalemizde sizlere insan kemiğinden inşa edilmiş yapılardan bahsettik.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here