Ana sayfa Keşfet Viskozite Nedir?

Viskozite Nedir?

4097
0
viskozite-nedir;viskozite-ne-demek;viskozite-formülü;viskozite-birimi

Bu makalemizde sizlere viskozite nedir?, viskozite birimi, viskozite formülü ve viskozite ne demektir? sorusunu cevabını bulmaya çalışacağız.

Viskozite Nedir?

Viskozite ne demek sorusu ile başlayacak olursak. Viskozite sıvıların akma özellikleri ile ilgilidir.

Sıvıların akmaya karşı gösterdiği direnç arttıkça viskozite de artar. Aslında her akışkanın viskozitesinden söz edilebilir. Viskozite örneği olarak gazları verebilir. Ancak gazların akışkanlıklar çok yüksek olduğu için viskoziteleri çok düşüktür.

Atmosferin yere yakın katmanlarında havanın viskozitesi yüksektir. Bu yüzden uçaklar yere yakın uçarken çok bir büyük bir dirençle karşılaşır. Uçak yer yüzeyinden yukarı çıktıkça hava viskozitesi azaldığı için uçağın hareket sırasındaki dirençte azalır. Yolcu uzakları yakıt tüketimlerini en aza dindirebilmek için çoğu zaman 8000 metreden daha yüksekte uçarlar.

Viskozite Birimi Nedir?

Viskozite birimi sıvıların moleküller arası çekim kuvvetine, sıvı moleküllerinin geometrik şekline bağlıdır.

Moleküllere arası çekim kuvvetleri büyük olan sıvılarda bu kuvvetler sıvı moleküllerini birbirine daha sıkı bağlar, bir arada tutar ve hareketlerini sınırlar. Başka bir deyişle moleküller arası sağlam bağlar, sıvının akışkanlığını azaltır viskozitesini artırır. Viskozite formülü ise aşağıda verilmiştir.

viskozite-nedir;viskozite-ne-demek;viskozite-formülü;viskozite-birimi

Ayrıca viskozite ne demek konusunun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz barometre nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Sıcaklık sıvının viskozitesini etkileyen bir diğer faktördür. Sıcaklık arttıkça sıvının molekülleri arasındaki çekim kuvvetlerinin önemi azalırken, moleküllerin hızı artar. Sonuç olarak sıvının sıcaklığı arttıkça viskozitesi azalır. Yani sıcak sıvılar daha iyi akışkandır.

Gıda sanayinde reçel bal gibi ürünlerin yayma, şişeleme ve süzme gibi süreçlerinde sıvıların viskozite özelliklerinden yararlanılır. Viskozite örneği olarak reçelin ekmeğe sürülebilir olması, dondurmanın yerken akmaması için, bu gıdaların belirli bir viskozite aralığında olması sağlanılır.

Viskozite Örnekleri

Bazı akışkanların viskoziteleri sabittir. Örneğin; suyu istediğimiz kadar istediğimiz hızda karıştıralım, viskozitesi değişmez. Bazı akışkanların ise viskoziteleri sabit değildir artıp azalabilir. Örneğin; boyalar, ketçap, bu davranışı göstermektedir.

viskozite-nedir;viskozite-ne-demek;viskozite-formülü;viskozite-birimi

Yeryüzündeki bütün akışkanlar da akışkan tabaklarının birbirleri üzerinde hareket edebilmesine karşı olarak direnç göstermeleri söz konusudur. Bu olayın ismi ise; akışkanın viskozitesi olarak adlandırılır. Bu nedenle viskozite birbirleri arasında komşu tabakların birbirine göre hareketinde içsel olan direncin ölçümü olan bir akışkandır.

Evet böylelikle sizlere viskozite ne demek, viskozite örnekleri ve viskozite formülü gibi konuların cevap bulmaya çalıştık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız…

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here