Ana sayfa Keşfet Barometre Nedir? Barometre Ne Ölçer?

Barometre Nedir? Barometre Ne Ölçer?

4403
0
barometre-nedir;barometre-ne-olcer;barometre-ne-ise-yarar

Bu makalemizde sizlere barometre nedir?, barometre ne ölçer? ve barometre ne işe yaradığından bahsedeceğiz. Ayrıca barometre nasıl çalışır? sorusuna cevap arayacağız. Öncelikli olarak barometre nedir? sorusu ile başlayalım.

Barometre Nedir?

Barometre bir yükseklik ölçüm aracıdır. Fransız Bali’de Pascal tarafından ilk olarak kullanılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Bildiğiniz üzere barometreye fizik derslerinden oldukça aşinayız.

Peki barometre ne işe yarar? sorusuna gelecek olursak. Yükseklik ölçer, cihaz aracılığı ile ölçümler yapılır.

Barometre Ne Ölçer?

Barometre ne ölçer? sorusuna gelecek olursak. Açık hava basıncının ölçülmesinde kullanılmaktadır. Yükseklik fazlalaştıkça basınçta düşmektedir. Açık hava basıncı vücudumuza büyük oranda basınç uygular. Açık hava basıncının bir diğer ismi ise atmosfer basıncıdır. Barometre ile laboratuvar araştırmaları başta olmak üzere bir takım çalışmalar yapılmıştır. Bu cihaz ile hava olayları da takip edilebilir.

barometre-nedir;barometre-ne-olcer;barometre-ne-ise-yarar

Barometre Çeşitleri

İçerisinde civa olan barometre, eski zamanlardan bu yana kullanılır ve bununla beraber oldukça hassastır. İlk kullanım zamanlarında civalı barometresi kullanılırdı. Şimdilerde ise kapalı bir kutu içinde, dolayısıyla çok daha güvenilirdir. Kutunun kenar bölümlerinde civanın hava ile temas içinde olması için açık alan vardır.

Civa, rakım sıfır olduğu anda yükselir. Yüksekte civada azalma meydana gelir. Bu durum ise basıncın azaldığını gösterir. Havanın güzel olduğu zamanlarda basınç azalır ve hava kötü olduğu zamanlarda ise basınç yükselmeye başlar. Barometrenin aneroid olanının kullanımı daha fazladır. Bunun nedeni içinde sıvı olmamasıdır. Bükülmesi olan bir maden çeşidinden yapılmış kutularla oluşturulmaktadır.

barometre-nedir;barometre-ne-olcer;barometre-ne-ise-yarar

Barometre Nasıl Çalışır?

Barometre türlerine göre çalışması da farklıdır. Barometre nasıl çalışır? sorusunun cevabı ise. Hava olaylarının tespit edilmesi basınç özelinde etkendir. Bununla beraber yay veya civa bağlantısı olan barometreler kullanılmaktadır.

Barometre çalışma prensibi ise herhangi bir kabın içerisine 3-4 cm civa konulur ve 90 cm uzunluğunda bir tüp içine yerleştirilir. İçinde civa bulunan kabın içerisindeki basınç artar ve tüpte bulunan civa yükselir.

Deniz seviyesinde 75 cm ölçülür. Bunun yanında yüksek olan bölgelerde ise 50 cmdir bu ölçüm. Metre seviyesi 6.000 iken 32 cm, 9.000 iken ise 22 cm de kadar düşer. Barometre 30 ve üzerindeyse hava durumunun açık ve birazda rüzgarlı olabileceği anlaşılabilir. Hava bulutlu ise barometrenin basıncı 30 seviyesinin altına düşer.

Barometre Özellikleri

Yıl 1939 iken bar olarak benimsenen barometre ölçüsü kullanıma başlanmıştır. Buna bakacak olursak deniz seviyesinde 75 cm olan civanın basıncı 1 bar olarak nitelendirilir. Yine deniz seviyesinde alanı 1 cm 2 yere 1033 gr basınçta uygulanabilir. Barometre farklı özelliklere sahipken evde dahi kullanılabilir.

Bu makalemizde barometre nedir? ve barometre ne ölçer? gibi soruların yanında barometre ne demek olduğun ve barometre ne işe yaradığından bahsetmeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here