Ana sayfa Buluşlar Okullardaki En Acayip Yasaklar

Okullardaki En Acayip Yasaklar

1919
0
okullardaki-en-acayip-yasaklar

Bu yazımızda sizlere okullardaki en acayip yasaklardan yani okul yasaklarını bahsedeceğiz.

Eğer erkek bir öğrenciyseniz, okulun kapısından saçınız uzun diye eve gönderilmişliğiniz, kız öğrenciyseniz çorabınız renkli diye azar işitmişliğiniz mutlaka vardır.

Okullardaki Acayip Yasaklar

Okulun genel kuralları içerisinde öğrenciyi disipline tutma adına konulmuş yasaklar mevcut. Bazı ülkeler var ki bu yasak işini biraz abartmış gibi. Gelin birlikte okullardaki garip yasaklara bir göz atalım.

okullardaki-en-acayip-yasaklar

Dünyadaki en enteresan okul yasakları birincisi Almanya da 170 okul da birden öğrenci takip sistemi uygulanıyor. Öğrencilerin okulda hangi yemeği yediğini, kantinden ne aldığını ve nerede olduğunu izleme imkanı sunan bir uygulamaları var. Öğrencilerin pantolonlarının yada eteklerinin kenarlarına takılan takip çipleri sayesinde okul yönetimi ve öğrenci aileleri çocuklarının o an ne yaptığını izleyebiliyorlar.

okullardaki-en-acayip-yasaklar

Okullarda en acayip yasaklardan bir diğeri, İngiltere’deyse öğrencilerin ikili arkadaş grubu kurması yasak. Uzmanlar ikili kurulan gruplar yüzünden öğrencilerin içlerine kapanık olduğunu söylüyorlar. Çocukları daha kalabalık gruplar kurmaya yönlendiren yasak, toplumda sosyalleşmelerini önayak olmayı hedefliyor.

İngiltere de bir başka yasak da öğretmenlere yönelik uygulanıyor. Sınav kitapları okuyan öğretmenlerin, kırmızı kalem kullanması yasak. Yetkililer kırmızı kalemin renginden ötürü, öğrenciyi olumsuz etkilediğini düşünüyor ve öğretmenlerinden yeşil rengi tercih etmelerini istiyorlar.

okullardaki-en-acayip-yasaklar

Okullarda en ilginç yasaklardan sonuncusu, Amerika’nın Michigan eyaletinde okula çanta ile girilmesi yasak. Uzmanlar içi tıka basa dolu olan sırt çantalarının sağlıksız olduğunu söylüyorlar. Çocukların kitap ve defterleri okuldaki dolaplarında duruyor. Öğrenci sabah okula gelince kitabını alıyor, akşam eve giderken dolabına bırakıyor.

Amerika’nın bazı eyaletlerinde okullar kar çizmeleriyle gelmek yasak. Yetkililer öğrencilerin bu çizmeler içine pek çok şeyi saklayıp okula soktuklarını söylüyorlar. Okullarda bulundurulması yasak ve sakıncalı olan herşeyin önüne geçebilmek için böyle bir kural koymuşlar.

Ne diyelim kış modasını yakından takip eden kızlar burada pek mi üzülecekler.

Bu yazımızda sizlere dünyadaki en enteresan okul yasakları anlatmaya çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here