Ana Sayfa Güncel Balmumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Balmumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

1408
0
balmumu-nedir;balmumu-faydalari;balmumu-ne-ise-yarar;balmumu-nasil-yapilir

Bu makalemizde sizlere balmumu nedir?, balmumu nasıl yapılır?, balmumu faydaları ve balmumu ne işe yarar? gibi sorulara cevap veriyor olacağız.

Balmumu Nedir?

Öncelikli olarak balmumu nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Balmumu bir çok çeşitli arı türleri tarafından doğal yollarla üretilir. Tamamen doğal olduğu için balmumu kullanım alanları pek çok insan tarafından kozmetik ve cilt bakım ürünlerini tercih eder. Balmumu içerisinde bir çok vitamini barındırmaktadır.

Balmumu Faydaları

Cildin sağlıklı ve canlı olabilmesi için gerekli olan vitamininden antioksidanlara kadar hemen hemen her şeyi balmumu içerisinde barındırıyor. Balmumu faydaları derimizde görülen egzama ve akne gibi rahatsızlıkların tedavisi için antienflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde cildinize tekrar yumuşaklık kazandıracaktır. Balmumu nasıl yapıldığına, ne olduğunu ve neyden yapıldığını açıklayalım;

balmumu-nedir;balmumu-faydalari;balmumu-ne-ise-yarar;balmumu-nasil-yapilir

Balmumu Nasıl Yapılır?

Balmumu nasıl yapılır? yani üretim süreci, bir orman veya bahçe içinde bulunan renkleri parlak çiçeklerin arıları cezbetmesi ile başlar. Arılar nektar ve polen üretebilmek için bu çiçekleri ararlar. Nektarların şeker oranı düşüktür, fakat arılar bu nektarları şeker oranı yüksek bala çevirirler ve bir kısmını da balmumu için kullanırlar.

Balmumu Ne işe Yarar?

Arılar için balmumu ne işe yarar? diye düşünüyorsanız. Arıların kolonisi için balmumu hayati bir maddedir, olmadan hayatta kalamazlar. Bunun sebebi ise arıların bal peteklerinin balmumundan yapmış olmalarıdır.

Balı petek içinde muhafaza etmek zaruri bi olaydır. Çünkü yeni nesil arıların beslenmesi bu ballar ile olacaktır. Böylelikle kolonilerin devamlı oluşu sağlanır.

Arılar tüketmedikleri balları özenli bir biçimde peteklere yerleşimini yaparlar. Peteklerin şekli altıgen biçiminde silindirlerdir ve öncelikle yan yana sonrasında arka arkaya olacak biçimde yapılır. Arılar hem petekleri hemde polenleri bu peteklerin içerisinde muhafaza ederler.

balmumu-nedir;balmumu-faydalari;balmumu-ne-ise-yarar;balmumu-nasil-yapilir

Ayrıca balmumu nedir? sorusunun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz kelebek etkisi yazımıza da bakabilirsiniz.

Arılar balmumunu nasıl yapıyor?. İşçi arılar toplamış oldukları nektarlar ile arı kovanına geldikleri zaman bu nektarları balmumu yapmak için görevli olan arılara teslim ederler. Bu görevli arılar hem nektarı hemde balı yerler ve bunları bünyelerinde işleyerek balmumu elde etmiş olurlar. Genellikle arılar bir birim ağırlığında olan balmumu üretebilmek için 6-8 ağırlığında bal tüketmeleri gerekir.

Balı ve nektarı yedikten sonra arılar, karınlarının içerisinde üretmiş oldukları balmumunu minik pullar halinde dışarı çıkarırlar. Daha sonra ise arılar balmumunu çiğneme yöntemi ile yumuşak ve şekle sokulabilir bir hale getiriler.

Balmumu kıvam aldığında arılarda aynı zamanda bal petekleri için işe koyulurlar. Altıgen şeklinde olan peteklerini bal ile doldurduktan sonra üst kusmını tekrar balmumu ile kapatırlar. İnsanların elde ettikleri balmumlarının büyükçe miktarları işte bahsettiğimiz kapaklardan elde edilir. Çünkü bal toplayabilmek için bu kapakların yerinden çıkarılması gerekir.

balmumu-nedir;balmumu-faydalari;balmumu-ne-ise-yarar;balmumu-nasil-yapilir

Çiftçiler, kapakları ısıtmak ve petek’ten çıkarmak için sıcak bir bıçaktan yardım alırlar. Bu kapaklar herhangi bir sepete düşer ve daha sonrasında toplanır, sonrasında ise eritilir.

Balmumu nasıl eritilir? sorunun cevabı ise. Balmumunun eriyebilmesi için 149 santigrat derece de olması lazımdır. Eritme işlemi sırasında bal dibe çöker ve baldan daha hafif olan balmumu üste çıkar. Daha sonrasında ise kalıplara dökülür ve katı bir hal alması beklenir. Balmumu fiyatı ise günümüzde 50 tl olarak satılmaktadır.

Balmumu Kullanım Alanları

Balmumu kullanım alanları kozmetik kremler, kayganlaştırıcılar, mumlar, ve losyonlar gelmektedir. En yaygın olarak balmumu kremi olarak alıcısına ulaşmaktadır.

-Dudak kremi olarak kullanılır,
-Cilt nemlendiricisi olarak kullanılır,
-Kaşıntı giderici olarak kullanılır,
-Ağrı kesici olarak kullanılır,
-Zarfları mühürlemede olarak kullanılır,
-Cilalama yapmak için kullanılır,
-Çekmeceleri kolay açabilmek için kullanılır,
-Mum olarak kullanılır,

Balmumunun kullanım alanlarının yanında balmumu faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Bu makalemizde sizlere balmumu ne demek, balmumu nasıl yapılır?, balmumu nasıl eritilir? ve balmumu ne işe yarar? gibi soruların cevabını bulmaya çalıştık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz