Ana sayfa İlginç Kuzey Işıkları Hakkında Bilinmeyenler

Kuzey Işıkları Hakkında Bilinmeyenler

582
0
kuzey-isiklari;norvec-kuzey-isiklari;kuzey-isiklari-nerede-gorulur;kuzey-isiklari-nedir;kuzey-isiklari-nasil-olusur

Günümüzde çoğumuzun bildiği fakat çok az insanın şahitlik ettiği kuzey ışıkları hakkında bilinmesi gereken özellikleri anlatacağız. Ayrıca detaylı olarak kuzey ışıkları nedir?, kuzey ışıkları nasıl oluşur? ve kuzey ışıkları nerede oluşur? gibi soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

Kuzey Işıkları Nedir?

Kuzey şıkları nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Kuzey ışıkları gün doğumu anlamına gelen latince Aurora kelimesi ve Kuzey rüzgarı anlamına gelen Yunanca Boreas kelimesinden meydana gelir. Kutup bölgelerin de görülen ve güneşten gelen yüklü parçacıkların, yeryüzündeki manyetik alan ile etkileşim sonucu gökyüzünde meydana gelen doğal ışık şölenine denir.

Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur?

Kuzey ışıkları nasıl oluşur? sorusu ile devam edecek olursak. Güneşin patlamasıyla birlikte güneşten uzaya doğru saçılan parçalar bir müddet sonra dünyaya gelir. Dünyamızın çevresinde ise koruyan bir kalkan gibi manyetik bir alan vardır. Bu parçacıklar dünyanın çevresindeki manyetik alan ile etkileşince bir reaksiyon meydana gelir. İşte bu reaksiyon esnasında kuzey ışıkları görünür. Aurora atmosferin üst kısımlarında iyonosfer bölümünde genellikle 80-100 km yukarı bölgelerde meydana gelmektedir.

kuzey-isiklari;norvec-kuzey-isiklari;kuzey-isiklari-nerede-gorulur;kuzey-isiklari-nedir;kuzey-isiklari-nasil-olusur

Kuzey Işıkları Hangi Renk Olur?

Kuzey ışıkları çoğunlukla yeşil renk görünür. Daha sonra sırasıyla pembe, kırmızı, ve daha az olmak üzere sarı renkli görebilirsiniz. Genelde mavi renkli de oluşur fakat gökyüzünün rengi de mavi olduğu için bunu seçmek oldukça zordur.

Kuzey Işıkları Nerede Görülür?

Kuzey ışıkları nerede görülür? sorusunu gelecek olursak. Adında da anlaşılacağı üzere kuzey ışıkları, kuzey yarım kürede meydana gelmektedir. Aslına bakılırsa Güney yarım kürede de bu tarz ışıklar vardır. Onların ismi de Güney ışıkları yada auora australis’tir. Detaylı olarak kuzey ışıkları görüldüğü yerleri aşağıda sizlere vereceğiz.

Ayrıca kuzey ışıkları yazımızın yanında dünyanın 7 harikası yazımıza da bakabilirsiniz.

Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülebilir?

Kuzey ışıkları ne zaman görülebilir? sorusunun cevabı ise.Öncelikli olarak kuzey ışıkların rahat bir şekilde görülebilmesi için açık ve bulutsuz bir hava şarttır. Çoğunlukla görüldüğü zamanlar ekinoks zamanları olabilir. Aslına bakılırsa senenin herhangi bir zamanında ortaya çıkabilirler. Fakat yaz mevsiminde kuzeyde geceler kısa olduğu için görebilme şansınız düşüktür. Bu nedenle kış aylarında bilhassa ekim ve mart ayları arasında görmeniz daha yüksek ihtimaldir.

Kuzey ışıklarının meydana gelip görülmesinde en etkili olay güneşte oluşan patlamaların ne kadar yoğun olduğudur. Eğer ki baktığınız zaman güneşte yeteri kadar hareket yoksa auora görebilme ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Güneş batıp hava karardıktan sonra görünen kuzey ışıklarının en sık görüldüğü saatler ise 23:00 ve 02:00 arasındaki saatlerdir.

En iyi Kuzey Işıkları Hangi Ülkede Seyredebiliriz?

1. Norveç Kuzey Işıkları

Norveç kuzey ışıkları en güzel izleme için Svalbard adasını tercih edebilirsiniz. Eğer kasım ve şubat ayları arasını seçmelisiniz çünkü bu zaman diliminde kuzey ışıklarını görebilme şansınız yüksektir. Ayriyeten çıktığınız yer ne kadar yüksek ise görebilme ihtimaliniz de o kadar yüksektir.

2. İzlanda Kuzey Işıkları

İzlanda kuzey ışıkları izlemek için başkent olan Reykjavik şehrini seçebilirsiniz. Burası kuzey ışıkları için fiyat açısından en uygun olan ve kolay erişimi olan güzel yerlerden biri. Ayrıca kuzey ışıkları haricinde kaplıcaları ve game of thrones in çekildiği bölge olma gibi daha farklı özellikleri de var.

3. Finlandiya Kuzey Işıkları

Finlandiya kuzey ışıkları için Kakslauttanen bölgesi seçebilirsiniz. Kuzey ışıklarını izleme fikri size cazip geldiyse eğer sizin için özel olan camdan yapılmış bir Eskimo evinde izleme ayrıcalığınız olabilir. Odanızda yanan odun ateşiyle birlikte ısınıp saunanız da terlerken kuzey ışıklarını seyretmek oldukça keyif verecektir.

kuzey-isiklari;norvec-kuzey-isiklari;kuzey-isiklari-nerede-gorulur;kuzey-isiklari-nedir;kuzey-isiklari-nasil-olusur

Ayrıca kuzey ışıkları yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz dünyanın en soğuk yeri yazımıza da bakabilirsiniz.

4. İskoçya Kuzey Işıkları

Kuzey ışıklarını görebilmeniz için başka bir seçenek ise İskoçya. Farklı sahilleri ile auorayı seyredebileceğiniz en güzel yerleşimlerden biri olarak bilinmekte.

5. İsveç Kuzey Işıkları

Bu köy kuzey ışıklarını keyif ve zevkle seyredebileceğiniz farklı bir nokta. İsveç kuzey ışıkları için geceleri turlar düzenlenmekte.

6. Kanada Kuzey Işıkları

Mesafe olarak oldukça uzun kısada Kanada kuzey ışıklarının görülebileceği bir çok bölgeyi içerisinde barındırmasıyla kuzey ışıkları severler için oldukça iyi bir seçenek.

Kuzey ışıkları gerçek manada bir doğa harikası. Her yıl bir çok kişi yerinde görebilmek için farklı farklı ülkelere gitmekte. Sizler için de böyle harika deneyimler tavsiye ediyoruz. Gitmeden önce kuzey ışıkları ile alakalı detaylı bilgiler alıp sonrasında giderseniz çok daha fazla keyifli vakit geçireceğinize eminiz. Kuzey ışıkları ile alakalı sizleri bilgilendirmeye gayret ettik umarız faydalı bir yazı olmuştur ve yerinde ve zamanında bu harika doğa olayına şahitlik edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here