Ana Sayfa BULUŞ & İCAT Gökkuşağı Nasıl Oluşur? – Gökkuşağı Renkleri

Gökkuşağı Nasıl Oluşur? – Gökkuşağı Renkleri

488
0
gokkusagi-nasil-olusur

Bu makalemizde sizlere gökkuşağı nedir?, gökkuşağı anlamı, gökkuşağı renkleri, gökkuşağının ortasındaki renk ve gökkuşağı nasıl oluşur? gibi soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

Çocukluğumuzdan beri yağmur sonrası oluşan gökkuşaklarını hayran hayran izlerdik. Gökkuşağı renkleri içinde hayallere doğru yerken açarız.

Eskiler gökkuşağı anlamı olarak mistik boyutu güçleri olduklarını düşünürler ve cennet’e doğru giden bir yol olarak inanılırlardı. Hatta gökkuşağı oluşumunu yani başladığı noktada çömlek dolusu altınların olduğu renkli bir pusula olduğu düşünülüyordu.

Gökkuşağı nasıl oluşur? ile ilgili en mantıklı cevap M.Ö 310 yılların da Aristoteles tarafından yağmur ve güneş ilişkisi olarak verilmiştir. Tabi o zamandan bu zamana kadar da gökkuşağının oluşumu sır olmaktan çıkmıştı.

gokkusagi-nasil-olusur

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Teknik terimle gökkuşağı anlamı, düşmekte olan yağmur damlacıklarının ve güneş ışınlarının kırılarak gökyüzünde yedi rengi ile oluşan yay biçimindeki görüntülere denir. Böylelikle gökkuşağı nedir? sorusunun cevabını bulmuş olduk.

Gökkuşağı gökyüzüne sabit bir şekilde oluşmaz. Herkesin bakı yönüne göre Gökkuşağı farklı yerde durur. Gökkuşağının görüldüğü yere doğru gidilirse bile gören kişi gökkuşağına hep aynı mesafede kalır. Eğer bir gökkuşağı oluşumunu gördüğünüzde biliniz ki güneş kesinlikle arkanızda kalmıştır.

Ayrıca gökkuşağı nasıl oluşur? yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz dünya üzerindeki tuhaf yerler makalemize de bakabilirsiniz.

Gökkuşağı nasıl oluşur? sorusunun cevabına gelecek olursak. Güneşin paralel ışınlar yağmur damlalarına çarpar ve yağmur damlaları burada ışığın renklerine ayırarak bir nevi prizma görevi görür.

gokkusagi-nasil-olusur

Gökkuşağı renklerin oluşumu, sarı gibi görünen güneş ışığı altında beyaz renkte ve bütün renkler onun içindedir. Yağmur damlaları güneşin ışığının içine girince kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve lacivert ve mor renkleri açığa çıkar. Böylelikle gökkuşağının renkleri oluşmuş olur. Aynı zamanda gökkuşağında kaç renk var? sorusunun cevabını da bulmuş oluyoruz. Gökkuşağında 7 renkten oluşmaktadır.

Gökkuşağı renk sıralaması ise kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor şeklinde sıralanmaktadır.

Gökkuşağının Ortasındaki Renk Hangisidir?

Gökkuşağı muazzam bir görüntüye sahiptir. 7 renkten oluşan gökkuşağının ortasındaki renk yeşildir.

Gökkuşağını genelde yarım daire şeklinde görürüz. Bazen bir uçaktan yada yüksek dağdan baktığımızda gökkuşağının tam daire şeklinde görmemiz de mümkün olabilmektedir.

Güneş ne kadar yüksekse gökkuşağı dairesi o kadar aşağı iner. Bunun içindir ki 7 renkli gökkuşağı sabah ve akşam yağışlarından sonra yoğun görülür.

gokkusagi-nasil-olusur

Etrafımıza baktığımızda bizi tebessüm ettirecek o kadar çok şey var ki sadece düzenin hızlı ayak uydurmaya çalışarak etrafımızda olan bitenleri kaçırır biliyoruz.

Aslında koklasak bir çiçek ya da bir çocuğun başını okşasak kafamızı kaldırıp şöyle bir baksak gök kubbeye, belki de bir gökkuşağının renkleriyle bizi selamlıyordur. Unutmayın bu dünya her rengiyle çok güzeldir.

Bu yazımızda sizlere gökkuşağı nedir?, gökkuşağı renkleri ve gökkuşağı nasıl oluşur? gibi soruların cevabı verdik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz