Ana sayfa Buluşlar Gökkuşağı Nedir?, Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı Nedir?, Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

929
0
gokkusagi-nasil-olusur

Gökkuşağı nedir ve gökkuşağı nasıl oluşur sorusunun cevabı bu makalemizde veriyor olacağız. Ayrıca gökkuşağının ortasındaki renk hangisi olduğundan bahsedeceğiz.

Gökkuşağı Nedir?

Gök kuşağı nedir sorusu ile başlayacak olursak. Teknik terimle gökkuşağı anlamı, düşmekte olan yağmur damlacıklarının ve güneş ışınlarının kırılarak gökyüzünde yedi rengi ile oluşan yay biçimindeki görüntülere denir.

Çocukluğumuzdan beri yağmur sonrası oluşan gökkuşaklarını hayran hayran izlerdik. Gökkuşağı renkleri içinde hayallere doğru yerken açarız.

Eskiler gökkuşağı anlamı olarak mistik boyutu güçleri olduklarını düşünürler ve cennet’e doğru giden bir yol olarak inanılırlardı. Hatta başladığı noktada çömlek dolusu altınların olduğu renkli bir pusula olduğu düşünülüyordu.

Gökkuşağı neden oluşur ile ilgili en mantıklı cevap M.Ö 310 yılların da Aristoteles tarafından yağmur ve güneş ilişkisi olarak verilmiştir. Tabi o zamandan bu zamana kadar da gökkuşağının oluşumu sır olmaktan çıkmıştı.

Ayrıca Gökkuşağu renkleri hakkında daha fazla şeyler öğrenmek istiyorsanız bu yazımızda bakabilirsiniz.

gokkusagi-nasil-olusur

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gök kuşağı gökyüzüne sabit bir şekilde oluşmaz. Herkesin bakış yönüne göre farklı yerde durur. Görüldüğü yere doğru gidilirse bile gören kişi gökkuşağına hep aynı mesafede kalır. Eğer ki bu oluşumunu gördüğünüzde biliniz ki güneş kesinlikle arkanızda kalmıştır.

Gökkuşağı renkleri nasıl oluşur sorusunun cevabına gelecek olursak. Güneşin paralel ışınlar yağmur damlalarına çarpar ve yağmur damlaları burada ışığın renklerine ayırarak bir nevi prizma görevi görür.

gokkusagi-nasil-olusur

Gökkuşağı renklerin oluşumu, sarı gibi görünen güneş ışığı altında beyaz renkte ve bütün renkler onun içindedir. Yağmur damlaları güneşin ışığının içine girince kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve lacivert ve mor renkleri açığa çıkar. Böylelikle gökkuşağının renkleri oluşmuş olur. Aynı zamanda gökkuşağında kaç renk var sorusunun cevabını da bulmuş oluyoruz.

Gökkuşağı renk sıralaması ise kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor şeklinde sıralanmaktadır.

Ayrıca gokkusaği nasil olusur yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz dünya üzerindeki tuhaf yerler makalemize de bakabilirsiniz.

Gökkuşağının Ortasındaki Renk Hangisidir?

Gök kuşağı muazzam bir görüntüye sahiptir. 7 renkten oluşan gökkuşağının ortasındaki renk yeşildir.

Genelde yarım daire şeklinde görürüz. Bazen bir uçaktan yada yüksek dağdan baktığımızda tam daire şeklinde görmemiz de mümkün olabilmektedir.

Güneş ne kadar yüksekse gök kuşağı dairesi o kadar aşağı iner. Bunun içindir ki 7 renkli sabah ve akşam yağışlarından sonra yoğun görülür.

gokkusagi-nasil-olusur

Etrafımıza baktığımızda bizi tebessüm ettirecek o kadar çok şey var ki sadece düzenin hızlı ayak uydurmaya çalışarak etrafımızda olan bitenleri kaçırır biliyoruz.

Aslında koklasak bir çiçek ya da bir çocuğun başını okşasak kafamızı kaldırıp şöyle bir baksak gök kubbeye, belki de bir gökkuşağının renkleriyle bizi selamlıyordur. Unutmayın bu dünya her rengiyle çok güzeldir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here