Ana sayfa Son İçerikler ironi Ne Demek?, Nasıl Yapılır ve Örnek Cümleler

ironi Ne Demek?, Nasıl Yapılır ve Örnek Cümleler

3646
0
ironi-nedir

ironi ne demek makalemizde sizlere ironi nedir ve kelime anlamı ne olduğundan bahsetmeye çalışıyor olacağız. Ayrıca ironi nasıl yapılır ve örnek cümleler ile açıklamaya çalışacağız.isimli

ironi Nedir?

Günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan ironi örnekleri, çoğu zaman tam olarak amacına ulaşamayabiliyor. İroniyi yapma şekli ve ironi yapılan kişinin algılama düzeyi ironini amacına ulaşıp ulaşamamasını etkilemektedir. Peki, ironi nedir ironi hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir. Doğru bir ironi için ironini ne demek olduğunu bilmek gerekiyor. Yazımızın devamında ironi hakkında bilinmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz.

ironi Anlamı Nedir?

ironi kelime anlamı olarak bir konu ya da durumu imalı bir şekilde belirtmektir. Asıl söylenilmek isteneni değil de tam tersini söyleyerek kişinin mevcut durumu anlaması sağlanır. Sokratik düşüncenin de temelini oluşturan ironi, dolaylı yoldan bilgiye ulaşmayı sağlamaktadır.

Tabii bunun için karşıdaki kişinin algılama düzeyinin yeteri olgunluğa ulaşmış olması gerekiyor. Bir başka deyişle yetişkin insanlara ironi yapmak çocuklara ironi yapmaktan daha kolay olmaktadır. Çok yönlü düşünemeyen insanlar ironinizi gerçek anlamıyla düşünerek asıl belirtmek istediğinizi doğru anlamayacaktır.

ironi anlamı itibariyle dolaylı anlatım olsa olsa da bir başka görüşe göre de dalga geçmek anlamına gelebiliyor. Örneğin bir işi yaparken size yarım yamalak yardım eden birine “Sen de olmasaydın bu işin üstesinden gelemezdim.” ya da “Çok yoruldun, dinlen biraz.” gibi ironiler yapılan yardımla dalga geçildiğini de göstermektedir.

İroninin TDK’daki Anlamı

Türk Dil Kurumu’na ironi ne demektir diye bakıldığında ilk karşımıza çıkan anlam “Gülmece” oluyor. Edebi olarak bakıldığında alaylı bir söz sanatı olan ironi TDK’da mevcut olayın tam tersini kastetmek ya da olayı alaya almak anlamlarına da gelmektedir. Bir başka deyişle kullanılan jest ve mimikler sayesinde olayın çelişki noktasını dolaylı bir şekilde çerçeve içerisine almaktır.

ironi Yapmak Ne Demek?

İroniyi anlamak kadar ironi yapmayı da başarabilmek ayrı bir yetenektir. Muhatap olduğunuz kişiyi dolaylı olarak uyarmak ya da iğnelemek istiyorsanız ironi yapmak ne demek ve nasıl yapılır konusunda yeterli bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Öncelikle ironi için uygun koşulun oluşmuş olması gerekiyor. Sizi rahatsız eden ya da hoşnut olmadığınız durumu karşınızdakine hissettirmek istiyorsanız doğru kelimeler seçerek ironi yapmanızda fayda var. Tabii karşınızdakinin ironinizi anlayabilecek kapasitede olması da bir diğer önemli nokta oluyor.

İroni yapmanız gereken ciddi bir durum oluştuğunda, bu durumun tam tersini ifade ederek sağlıklı bir ironi yapabilirsiniz. ironi ne demek TDK anlamını da göz önünde bulundurarak, jest ve mimiklerinizi kullanıp ironi yapabilirsiniz. Görüldüğü üzere ironi yapmak herkesin harcı değildir. Ayrıca yapılan ironiyi doğru anlamak da her babayiğidin harcı değildir.

İroni Örnekleri

İroni kurallara uygun bir şekilde yapıldığı zaman hem amacına hizmet eder hem de karşıdaki insanı daha az rencide eder.

Gelin ironi ne demek örnek üzerinden inceleyelim;

  • Randevu saatinde gelmeyen birine “Çok erkencisin” demek.
  • Keyfinizi kaçıracak bir haber getiren kişiye “Müjde verenlerin çok olsun” demek.
  • İşi ağırdan alan birine “Bu hızla işi hemen bitirirsin.” demek.
  • Çok uyuyan birisine uyandığı zaman “Uykunu alabildin mi?” diye sormak.

Görüldüğü gibi ironi örneklerini artırmak mümkündür. Yenilemek gerekirse, alaylı bir şekilde ima edilen tüm gerçekler ironiye örnek olmaktadır.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here