Ana sayfa Buluşlar Dolmuşun Bulunma Hikayesi

Dolmuşun Bulunma Hikayesi

606
0
dolmusun-bulunma-hikayesi

Makalemizde sizlere dolmuşun bulunma hikayesinden bahsedeceğiz.

1929 yılına gidiyoruz. Dünyada ekonomik buhranın yaşandığı zamanlar. Tabii bu buhran yıllarında Türkiye’de kendisine düşen payı alıyor. Esnaf da taksiciler de kara kara ülkenin geleceğini düşünüyor.

Dolmuşun Hikayesi

Dolmuşun bulunma hikayesine gelecek olursak, bu yıllarda Cağaloğlu’nda lokanta işleten aşçı, Halit bey ek iş olarak taksicilik yapmaya başlıyor. Halit Bey taksiden kazancını daimi müşterisi olan Musevi bir iş adamından sağlıyor.

Musevi iş adamı da artık işlerinin bozulduğunu ve artık taksiye binemeyeceğini söyleyince Halit beyin aklına o an oldukça dahiyane bir fikir gelir.

dolmusun-bulunma-hikayesi

Halit Bey, iş adamına aynı yönde giden 4 müşteriye saatin yazdığı ücreti paylaşmayı önerir. O dönem ekonomik krizde olan İstanbullular için bu öneri bir nimet gibi karşılanır. Halit Bey “10 kuruşu Eminönü dakikada kalkar haydi” Eminönü, demeye. O andan itibaren Halit Bey’in önderliğinde ilk defa Nişantaşı Eminönü, dolmuş seferleri başlamış olur.

Bu fikri fırsata çevirmeye karar veren Halit Bey, Nişantaşı Eminönü seferlerinden sonra Karaköy İskelesi’nin önüne gelerek “5 kuruşa, Taksim” diye bağırmaya başlar. Böylelikle dolmuşun hikayesi oluşur. Aşçı Halit Bey, Türkiye’deki dolmuşçuluğun resmin başlangıcına imza atmış oldu. Onu diğer şoförler ve hatlar arasında gidip gelen yüzlerce dolmuş izler.

dolmusun-bulunma-hikayesi

Ayrıca dolmuşun bulunma hikayesinin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz saatin bulunma hikayesi makalemize bakabilirsiniz.

Basit ama yenilikçi bir fikir de onun kisi. Bonus bilgi olarak da Türkiye’de ilk kez insanların toplu olarak şehirler arası yolcu taşımacılığı, 1926 yılında Bursa’dan Ankara’ya başlarken, 1944 yılındaysa İstanbul Ankara arası ilk uçak seferimiz gerçekleşmişti.

Böylelikle dolmuşun hikayesini sizlere anlatmış olduk. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayız.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here