Ana sayfa Buluşlar Lokomotif Nedir? Dünyanın En Güçlü Lokomotifi

Lokomotif Nedir? Dünyanın En Güçlü Lokomotifi

710
0
lokomotif-nedir;dunyanin-en-guclu-lookomotifi;dunyanin-en-guclu-treni

Bu makalemizde sizlere lokomotif nedir? ve dünyanın en güçlü lokomotifi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Lokomotif Nedir? 

Lokomotif nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Lokomotif kökeni Fransızca locomotive sözünden gelmektedir. Lokomotif demir yolunda raylar üzerinde bulunan vagonları çekmek için kullanılan motorlu veya buharla çalışan bir makinedir. Mecazi olarak lokomotif ne demek ise “peşinden sürükleyen bu oyuncu takımın lokomotifi” şeklinde örnekle açıklaya biliriz.

Dünyanın en büyük treni için demir yolları, endüstri dünyasının can damarlarıdır. Dünyanın her tarafından kömürlerden gazyağına kadar her şeyi taşınır.

Her yükün en önünde kocaman lokomotifler bulunur. En büyükleri Avusturalya’dan Birezilya ya Çinden Kazakistan’a kadar yük taşır. Yani iş bu rayların canavarlarını yapmaya geldiğinde nasıl yapıyorlar.

Dünyanın En Büyük Treni (Evrim Lokomotifi)

Dünyanın en büyük treni için harcanan para 4 milyon dolar ve sekiz yıl sürmüştür. İsmine ise evrim denilmiştir. Şimdiye kadar üretilmiş en kullanışlı lokomotiftir.

lokomotif-nedir;dunyanin-en-guclu-lookomotifi;dunyanin-en-guclu-treni

Evrim lokomotifi için 210.000 parça ve 9.6 km kablo uzunluğunda kablo kullanılmıştır.

Bir lokomotifin en önemli kısmı kalbi yani motor kısmıdır. 3200 tonluk parçalar trene yüklenir ve bu ciddi bir miktardır. Evrim’in motoru nerdeyse 5 metre uzunluğundadır.

Ortalama bir otomobilin motor ağırlığı 180 kilo kadar olduğunu tahmin edilmekle ile birlikte, bu lokomotif ağırlığı ise 35 tondur. Her bir silindiri ise büyük kamyonların motorlarından bile büyüktür. Bu canavarın toplam 12 silindir ve 187000 cc saf güç demektir. Bu canavarı üretirken iş güvenliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Motoru soğuk tutmak için bir arabanın radyatör 4 litre su bulunurken, bu lokomotif 1600 litre su tutar.

Dünyanın en güçlü treninin asıl güçlü kısımı tekerleridir. Güç öncelikli akslardan tekelleri gelmekte buda büyük bir torkla başlamasına neden olur.

Lokomotifin her tekeri hareket halindeyken 500 tonluk bir basınca maruz kalıyor.

lokomotif-nedir;dunyanin-en-guclu-lookomotifi;dunyanin-en-guclu-treni

Sorunsa yük trenlerinin uzun. Yollardaki yakıt masrafları ortalama bir yük treninin yolculuğu yaklaşık olarak 1500 km sürüyor.

Evrim lokomotifi 3000 ton çekecek güçte ve saatte 120 km hız kapasitelidir.

Yaklaşık 20 yıl boyunca evrim 2 milyon kilo metreden fazla yol ve yaklaşık 1.4 milyon ton yük taşıyacak.

Bu yazımızda sizlere lokomotif nedir? veya lokomotif ne demek ve dünyanın en güçlü lokomotifi hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...