Ana sayfa İlginç Çadırını Başına Yıkmak Nereden Çıktı?

Çadırını Başına Yıkmak Nereden Çıktı?

3486
0
cadirini-basina-yikmak-deyimi-nereden-cikti

Bu makalemizde sizlere çadırını başına yıkmak deyiminin anlamı ve çadırını başına yıkmak deyimi nereden çıktı? gibi konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Bugüne kadar kimsenin çadırını başına yıktınız mı? Çok mu dediniz? Sizden korkulur?

Çadırını Başına Yıkmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Harap etmek, karşımdakini zor durumda bırakmak manasına gelen bu deyimin hikayesini biliyormusunuz? Gelin bakalım.

Çadırını başına yıkmak deyimi nereden çıkmış?

Osmanlılarda seferler önemli dönemlerdi. Kimi zaman hükümdar ve adamları sefere çıkar, aylarca dönmezlerdi. Bu seferler esnasında kim işini iyi yapıyor, kim kötü yapıyor belli olurdu.

cadirini-basina-yikmak-deyimi-nereden-cikti

Osmanlı hükümdarları sefer sırasında hareketlerinden ve hizmetlerinden hoşnut olmadıkları vezirleri görevden almak için ilginç bir yöntem uygularlardı. Tahmin edeceğiniz gibi bu vezirlerin çadırlarını direklerini söktürüp başlarına yıkarlardı. çadırını başına yıkmak sözü de bu şekilde ortaya çıktı. Bu Türk geleneklerinde mevcut olup ta Orta Asya’dan itibaren uygulanmıştır.

Ayrıca çadırı başına yıkmak deyimi yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz güme gitmek deyimi nereden çıktı? makalemize bakabilirsiniz.

cadirini-basina-yikmak-deyimi-nereden-cikti

Fatih Sultan Mehmet’in Karaman seferi sırasında Mahmut Paşa’nın, Yavuz Sultan Selimin de Çaldıran Muharebesi dönüşümde Hersekzade Ahmet Paşayla, Dukakin, oğlu Ahmet Paşa’nın çadırlarının başlarında yıktıkları meşhurdur.

Neyseki o dönemlerde insanlar çadırda kalıyorlarmış bugün gökdelenleri başlarına yıkmak hiç de kolay olmayacaktı.

Evet bu yazımızda çadırını başına yıkmak sözü nereden çıktı? ve çadırını başına yıkmak anlamı gibi soruların cevabını verdik diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here