Ana sayfa Keşfet GPS Nedir? GPS Nasıl Çalışır?

GPS Nedir? GPS Nasıl Çalışır?

1862
0
gps-nedir-gps-nasil-calisir

Bu makalemiz de sizlere GPS nedir? ve GPS nasıl çalışır? soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca GPS açılımı nedir? ve GPS ne işe yarar? soruların yanıtını bulmaya çalışacağız.

GPS Nedir? 

Öncelikli olarak GPS nedir? sorusu ile başlayacak olursak. GPS açılımı; Global Positioning System’dir Türkçesi ise; Küresel Yer Belirleme Sistemi veya Küresel Konumlandırma Sistemdir.

GPS, düzenli bir biçimde bilgi aktarımı yapan bir uydu ağıdır. Uydularla arada olan mesafenin ölçümünü yaparak dünya üzerindeki kesin olan bir bölgeyi tespit etmeye yarar. Böylelikle GPS ne demek olduğunu öğrenmiş olduk.

GPS Nasıl Çalışır?

GPS nasıl çalışır? sorusuna geldiğimizde ise GPS sistemi, Amerika savunma bakanlığına ait yörünge içerisinde devamlı dönen 24 uydudan oluşmaktadır. Bu uydular oldukça düşük güçte radyo sinyalleri yayarlar. Yeryüzü üzerindeki GPS alıcısı bu gönderilen sinyalleri toplar böylelikle konum belirleme gerçekleşir.

gps-nedir-gps-nasil-calisir

GPS sistemi tamamıyla ilk olarak askeri amaç için kurulmuştur. Fakat 1980 li yıllarda bu sistem sivil olarak da kullanılmaya başlanmıştır. GPS alt başlıklar altında toplayacak olursak;

1. Uygulama alanları
2. GPS sistemi
-2.1 Uzay bölümü
-2.2 Kontrol Bölümü
-2.3 Kullanıcı Bölümü

GPS Uygulama Alanları

Askeri: GPS cihazı iki çeşit hücrelerde kullanılmaktadır. Bunlar; hassas güdümlü ve cruise füzeleridir. Balistik füzelerde ise fırlatma pozisyonunun daha düzgün olarak hesaplanması amacıyla kullanılmıştır.

Türk Silahlı kuvvetleri de izlediği yol olan savunma politikasının yanı sıra bir çok alanda GPS uygulamalarından faydalanmaktadır. Örnek verecek olursak; komanda birlikleri travers, intikal arazide yönlerini bulabilme gibi daha bir çok alanda bu sistemden yararlanmışlardır.

Araştırma: GPS alıcılarının en pahalı olanları haritacılar tarafından kullanılmaktadır. GPS kullandıkları alanlar; sınırların, harita işaretlerinin, yapıların konum tespiti ve yol yapım çalışmaları içindir.

Havacılık: GPS uçaklarda farklı yön bulma cihazlarına ek olarak kullanılmaktadır.

Referans saat: Birden fazla senkronizasyon sistemi referans saat amacıyla GPS i kullanmaktadırlar. GPS sistemi UTC ve GMT nin yanı sıra, kendi uydusu üstündeki atomik adı verilen saatleri kullanmaktadır. Haziran’ın 6 sında 1980 yılında sıfırlanmıştır. Bunlar ve düzeltme yapılmadığı için UTC den fark olarak 14 saniye ilerdedir.

Navstar sistemi üç bölümden oluşur: Bunlar; uydular, yer istasyonları, ve GPS alıcısıdır.

gps-nedir-gps-nasil-calisir

Ayrıca GPS nedir? konumuzun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz periskop nedir? ve nasıl çalışır? makalemize de bakabilirsiniz.

GPS Uzay Bölümü

GPS uzay bölümü sistemin merkezidir ve minimum 24 uydudan oluşmaktadır. Uydulara yüksek yörünge ismi verilir ve dünya yüzeyinin 20.200 kilometre üzerindeki yörünge de var olurlar. Bu denli fazla yükseklikte olan uydular çok geniş bir görüş açısına sahiplerdir ve dünyadaki bir GPS’in mutlaka en az dört tane uyduyu görebilecek biçimde yerleştirilmişlerdir.

GPS sinyalleri beton binalardan yansıma yaptığı için şehrin içinde araziye kıyasla hassasiyet oranı daha azdır. Yerin altında olan tünellerde ise hiç sinyal elde edilemez. Diferansiyel GPSler; hatalı olan sinyallerin elde edilebileceği veya hiç sinyal elde edilmeyen alanlarda kullanılmak maksadıyla geliştirilmiştir.

Her bir uydu iki adet özel kod yayınlar. Bunlar pseuda-random. Kullanım amaçları; yerde olan alıcının sinyalleri tanımlamasını sağlamasıdır.

GPS Kontrol Bölümü

Bu bölüm uyduları devamlı izleyerek doğru yörünge ve zaman bilgilerini elde eder. Dünyada 5 tane kontrol istasyonu vardır. Bunlardan dört tanesi insansız bir tanesi insanlı kontrol merkezidir.

GPS Kullanıcı Bölümü

Kullanıcı bölümü ise yerde bulanan alıcılardır. Farklı amaçlar için GPS cihazı kullanarak bulunduğu yeri belirlemek isteyen bir kişi, bu sistemin kullanıcı bölümüne girer. Genel kullanım alanı, intikal yapan komando birlikleri tarafından olur.

Makalemizde sizlere GPS açılımı ve GPS ne işe yarar? soruların cevabını bulduk. Ayrıca GPS ne demek olduğundan ve GPS nasıl çalışır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here