Ana sayfa Keşfet Gökkuşağı Renkleri, Anlamaları ve Sıralaması

Gökkuşağı Renkleri, Anlamaları ve Sıralaması

3370
0
Gökkuşağı-Renkleri-

Gökkuşağı renkleri makalemizde sizlere gökkuşağı renk sıralaması ve anlamaları neler sorusunu yanıtlayacağız. Ayrıca gökkuşağı kaç renk var sorusunu cevabını vermeye çalışıyor olacağız.

Gökkuşağı Renkleri Nelerdir?

Gökkuşağı dediğimiz olay muhteşem ve eşsiz bir doğa olgusudur. Gökkuşağını gördüğümüz zaman güneş arkamızdan usul usul süzülürken, güzel yağmur damlaları tam önümüzde yere düşmektedir. Herkesin hayran olduğu ve hayranlıkla izlediği doğal bir olaydır gökkuşağı. Gökyüzünün prensesidir adeta. Gökkuşağı güneşin yansıyan ışıkları ve yağmur taneciklerinin birleşmesi sonucu rengarenk bir görüntü ortaya koyar. Gökkuşağı renkleri fazlasıyla göz alıcı bir haldedir.

​​Gökkuşağı oluşan yansımalar sonucunda birçok rengin bir araya gelmesiyle göze hoş gelen bir görsel ortaya koyar. Bu renklerin kendilerine has bir sıralaması mevcuttur. Her oluşan gökkuşağında bu sıralama katiyen değişkenlik göstermemektedir. Peki ya gökkuşağında hangi renkler var? Gökkuşağı kaç renk yaydan oluşur?

Gökkuşağı renk sıralaması şu şekildedir:

  • Kırmızı
  • Turuncu
  • Sarı
  • Yeşil
  • Mavi
  • Çivit
  • Menekşe (mor) gökkuşağındaki renkler bu şekilde sıralanmaktadır.

Ayrıca Gökkuşağı renkleri nasıl oluşur? sorusunu merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Gökkuşağı renkleri nelerdir sorusuna verdiğimiz cevaplara ekstra olarak; her rengin farklı ışık renkleri ve farklı dalga boyları vardır. Aralarındaki uyum ve ahenk ise insanları hayran bırakacak bir güzelliği ortaya koymaktadır. Peki ya bu renklerim anlamları nedir veya bir anlamları var mıdır? Evet, her birinin kendine ait ve kendine özgü birer anlamları vardır.

Kırmızı Renk 

Gökkuşağının ilk rengi ve en büyük renk yayan rengidir. Tutku, canlılık, coşku ve güvenliği anlatır. En büyük dalga yayan renktir kırmızı.

Turuncu Renk 

Gökkuşağının ikinci rengidir. Pratiklik, oynaklık, denge veya kontrolü anlatır. Kırmızı ve sarı arasında yer alır, bu iki rengin karışımı ile ortaya çıkmaktadır.

Sarı Renk 

Gökkuşağının üçüncü rengidir. Bilgeliği simgeleyen renktir. Güneşin kendi rengidir.

Yeşil Renk

Gökkuşağının dördüncü rengidir. Bu renk sağlığı, sevgiyi ve serveti anlatmaktadır. Bu renk gökkuşağının ortasındaki renk olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Mavi Renk

Gökkuşağının beşinci rengidir. Bu renk ise şu ve ruh dünyasına bağlantıyı anlatmaktadır.

Çivit (indigo) Renk

Gökkuşağının altıncı rengidir. Bu renk ise bilinçli ve bilinçaltı dünyalar arasındaki köprüyü temsil eder.

Menekşe (mor) Renk

Gökkuşağının yedinci ve son rengidir. Kırmızı ve mavinin karışımıyla ortaya çıkan bir renktir. Hayal gücünü ve ilahi ilham kaynağını simgelemektedir.

Görüldüğü üzere gökkuşağının renkleri birçok anlam içermektedir. Ayrıca bu renkler hakkında birçok mit ortaya atılmıştır. Bu nedenle de birçok anlamları ve hikayeleri mevcuttur. Kaynaklarda farklılık gösteren bu mitler genel ve çoğunluk olarak bizlerin size sıraladığı ve açıkladığı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca unutmadan söyleyelim bilindiğinin aksine pembe gökkuşağı rengi değildir.

Gökkuşağı denildiği zaman insanların hayal güçleri devreye giriyor, herkes hayatından bir parça buluyor ve sanki bir çocukmuşçasına bir heyecan kaplıyor herkesin içini.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here