Ana sayfa Keşfet Gelincik Hayvanı Hakkında Bilinmeyenler

Gelincik Hayvanı Hakkında Bilinmeyenler

4301
0
gelincik-hayvani;beyaz-gelincik-hayvani;gelincik-hayvani-hakkinda;gelincik-hayvani-nasil-bir-hayvan

Bu makalemizde sizlere gelincik hayvanı hakkında bilinmeyen özellikleri ve beyaz gelincik hayvanından bahsetmeye çalışacağız.

Gelincik Hayvanı

Gelincik hayvanı kısaca bilgilendirecek olursak;

Familyası; Mustelidae (sansargiller)
Cinsi; Mustela
Yaşadığı yerler: Kuzey Asya ve Avrupa uzun kuyruklu olan gelincik ise Amerika da yaşar.
Özellikleri: Uzunluğu 15-20 cm olan, merhametsiz, saldırgan, avcı bir memelidir.
Tavşan, fare, yılan, kuş ve kümes hayvanlarını avlar. Yumurta çalar.
Ömrü: Ortalama 9-10 Yıldır.
Çeşitleri: Cava, Alp, uzun kuyruklu, kısa kuyruklu, kokulu, Avcı gelinciği gibi çeşitleri mevcuttur.

Gelincik sansar aynı hayvan mı? sorusuna cevap verecek olursak. Gelincik hayvanı ailesi sansargillerden olup ince uzun vücutlu, cesur ve atik bir hayvandır. Etçil hayvanlar grubunun en küçük türüdür. Familyası aynı olan kakum türüne benzer fakat ondan daha küçüktür. Sırtında olan tüyleri kırmızı, kahverengi veya esmer olup karnının alt kısmı beyaz renktedir. Gelincik hayvanı yemek için saldırdıkları hayvanlar tarla faresi, sıçan ve piliçlerdir. Merhametsiz kana susamış ve etçil olan bir memeli hayvandır.

gelincik-hayvani;beyaz-gelincik-hayvani;gelincik-hayvani-hakkinda;gelincik-hayvani-nasil-bir-hayvan

Gelincik Hayvanı Ne Yer?

Cüsse olarak çok küçüktür. Gelincik hayvanın boyunun uzunluğu 15-20 cmdir. Küçük olduğu için her yere girip çıkabilirler. Köstebeklerin tünellerinde rahatça dolaşırlar. Farelerin inlerine girerek kalabalık fare gruplarını yok ederler. Tırmanma ve yüzme konusunda çok iyidirler. Beslenmeleri çoğunlukla yılan, fare, ve köstebek iledir. Gelincik hayvanı ne yer? sorusunu cevabını bulmuş olduk.

Gelincik hayvanı, güvercinleri ve tavukları telef ederek kanlarını emerler. Kümeslere girdiği zaman büyük zararlara uğratırlar. Gelinciklerin iri olanların tavşan avlamada iyidir.

Gelincik Hayvanı Nerede Yaşar?

Gelincik hayvanı nerede yaşar? sorusuna gelecek olursak. Ahırların ve anbarların içinde ağaç kovuğunda veya toprak altında öldürdükleri hayvanların inlerinde yaşamlarını sürdürürler. İnlerini ise öldürmüş oldukları hayvanların post ve tüyleri döşerler.

gelincik-hayvani;beyaz-gelincik-hayvani;gelincik-hayvani-hakkinda;gelincik-hayvani-nasil-bir-hayvan

Gelincik Hayvanı İnsana Saldırır Mı?

Gelincik hayvanı avladıkları etleri depoladıkları bir alan vardır. Çoğunluk olarak avlarını beyin bölgelerinden ısırıp felç hale getirerek canlı canlı kilerlerinde saklarlar. Tavukların ve güvercinlerin yumurtalarını çok severler. Köşeye sıkıştığında insana da saldırırlar.

Gelincik hayvanı insana saldırır mı sorusunun yanda en çok insan öldüren hayvan hangisidir? merak ettiyseniz makalemize bakabilirsiniz.

Beyaz Gelincik Hayvanı

Gelincik hayvanın bir diğer özelliği ise kuzey bölgesinde yaşayanlar sonbahar mevsiminde kahverengi renkli tüylerini dökerek beyaz renge bürünürler. Beyaz gelincik hayvanı kış mevsiminde beyaz, yaz mevsiminde kahverengi kürklüdürler. Kış mevsiminde kar yağmayan bölgelerde yaşamlarını süren gelincikler sonbahar ve ilkbahar olmak üzere yılda toplam iki kez tüylerini değiştirirler.

Çiftleşmeleri mart ayında olur. Gelincik hayvanın hamilelik süreçleri ise 6 haftadır. Bu süreçten sonra gözleri kapalı olarak 5-7 yavru doğururlar. Gelincik hayvanın yavruları bir günlük olanları 2- 3 gram aralığındadır iki hafta sonra vücutları beyaz bir posta bürünür.

Gelincik hayvanın yaşam süreleri 9-10 yıl kadardır.

gelincik-hayvani;beyaz-gelincik-hayvani;gelincik-hayvani-hakkinda;gelincik-hayvani-nasil-bir-hayvan

Gelincik hayvanı neden korkar? sorusunun cevabı ise evcil kediler atmacalar ve baykuşlardır. Doğada kemirici hayvanların nüfus artışlarını kontrol ettiği için zararlarından ziyade daha çok faydalı bir hayvandır.

Ayrıca beyaz gelincik hayvanın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz sultan papağanı hakkında bilinmeyenler yazımıza da bakabilirsiniz.

Gelincik Nasıl Bir Hayvan?

Gelincik nasıl bir hayvan kısaca. Vücutları ince ve uzun olup kısa bacaklı, kuyruklu, uzun boyunlu ve hareketli hayvanlardır. Kuzey Amerika’da yaşayan türleri 17 – 18 cm olan boyutlarıyla en küçük Karnivor olarak da bilinmektedir.

Gelincikler gece avcılarıdır ve tek başına avlanırlar. Temel besinleri kemirgenler ve sürüngenlerdir.

Gelincik Hayvanı Tehlikelimidir?

Gelincik hayvanı tehlikelimidir? sorusunun cevabı ise anlatılanlara göre etçil ve kemirgen hayvan olduğu için çok tehlikelidir diyebiliriz.

Gelincik Nasıl Yok Edilir?

Gelincik hayvanı genelde kırsal alanlarda özellikle ise kümes hayvancılığının yaygın olduğu bölgelerde vardır. Gelincik doğalda yiyecek bulamadığında kendi karnını doyurmak için kümes hayvanlarının yumurtalarını veya yavrularını yer. Gelincik nasıl yok edilir? sorusuna cevap verecek olursak. Elbette mümkün öldürerek!!

Bu yazımızda gelincik hayvanı hakkında bilinmeyen özelliklerinden ve beyaz gelincik hayvanından bahsetmeye çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here