Ana sayfa Keşfet Küşleme Nedir? Küşleme Hayvanın Neresidir?

Küşleme Nedir? Küşleme Hayvanın Neresidir?

5036
0
küsleme-nedir;küsleme-hayvanin-neresidir;küsleme-tarifi;kuzu-küsleme

Bugün sizlerle küşleme nedir?, küşleme hayvanın neresidir? ve kuzu küşleme nasıl yapılır? sorusunun cevabının arıyor olacağız.

Küşleme Nedir?

Küşleme ne demektir? sorusunun cevabına bakacak olursak. Küşleme kuzunun bonfilesi diyebileceğimiz kıymeti havyar değerinde olan, hayvanın en yumuşak et parçasıdır. Bir kuzuda sadece uzun ince iki tane küşleme vardır.

Küşleme hayvanın neresidir? sorusuna cevap verecek olursak, kalınlığı iki parmak olan ve yalnızca iki adet çıkan çok kıymetli bir et ürünüdür. Bu etlerin boyları ise 15-20 santim arasındadır ve omuriliğe simetrik olarak uzanır. Yani küşleme hayvanın neresi dediğimizde böbrek yatağının altında şeklinde cevap verebiliriz.

Bu ürün çok kıymetli olduğu için her kasapta bulamazsınız, bulsanız dahi kilo ile satılmadığı için kasapların özel müşterilerine ayrılır. Küşleme neresi olduğunu ve küşleme nasıl çıkarılacağını öğrenmiş olduk.

küsleme-nedir;küsleme-hayvanin-neresidir;küsleme-tarifi;kuzu-küsleme

Küşleme Nasıl Yapılır?

Küşleme tarifini yapacak olursak. Diğer bir ismi kuzu bonfile olan küşlemenin her bir adet parçası en fazla 100, 150 gram ağırlığında gelmektedir. Bu et yağsız ve sinirsizdir. Kuzu küşleme tarifi yapacak olursak eti marine etmeden direkt olarak tuzlayıp pişirebilirsiniz. İdeal olan pişirme miktarı ise orta derecedir.

Küşleme tarifinin bir diğer pişirme yöntemi ise et, limon, yoğurt, süt, sarımsak ve çeşitli baharatlarla harmanlanarak terbiye edilmiş bir şekilde bekletilerek “çürüme” ismi verilen etteki sertliği azaltma olayına tabi tutulur. Böylelikle küşleme nasıl yapılır? sorusuna cevap vermiş olduk.

küsleme-nedir;küsleme-hayvanin-neresidir;küsleme-tarifi;kuzu-küsleme

Fakat küşleme eti kendisinden güzel ve lezzetli bir et olduğu için bu tarz baharatlara hiç gerek yoktur. Küşleme için önemli olan şey doğru pişirme tekniğidir. Doğru pişirildiği takdirde tamamen ağızda dağılan ve oldukça yumuşak bir et elde edilir.

Ayrıca küşleme nedir? küşleme hayvanın neresidir? makalemizin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz şırdan nedir? hayvanın neresidir? makalemizi de inceleye bilirsiniz.

Küşleme Nerede Yenir? Küşleme Nasıl Temin Edilir?

Küşleme Gaziantep mutfağına has bir yemektir. Fakat küşlemeyi Gaziantep dışında olan büyük et ve kebap lokantalarında da bulmanız mümkündür.

Küşleme Fiyatı

Küşleme fiyatı bulunduğu il ve bulunduğu mekana göre değiklik gösterebilir. Küşleme fiyatı 25 ile 70 lira arasında değişiklik gösterebilir.

Bu yazımızda küşleme nedir?, küşleme ne demek, küşleme hayvanın neresi ve kuzu küşleme nasıl yapılır? gibi soruların cevabını bulmaya çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here