Ana sayfa Android Klavyede Dolar işareti Nasıl Yapılır ?

Klavyede Dolar işareti Nasıl Yapılır ?

367
0
dolar-isareti;dolar-isareti-nasil-yapilir;klavyede-dolar-isareti-nasil-yapilir;dolar-sembolu;dolar-simgesi;dolar-isareti-klavye;klavyede-dolar-isareti;excel-dolar-isareti;dolarin-simgesi

Dolar işareti konulu yazımızda öncelikli olarak dolar işareti nasıl yapılır ve klavyede dolar işareti nasıl yapılır soruların cevabını veremeye çalışacağız. Ayrıca dolar simgesi nedir ve dolar sembolü nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Dolar işareti Nasıl Yapılır ?

Dolar simgesi nasıl yapılacağı sorusu ile başlayacak olursak. Bilgisayar hayatımıza girdikten sonra daha önce ihtiyaç duymadığımız binlerce enteresan bilgi de hayatımıza girmiş oldu. Döviz bazlı para birimlerinin sembollerinin klavye ile nasıl yazıldığı ve klavyede dolar işareti oluşturmak gibi terimler de bu vesile ile öğrenmek istenilen konulardan biri oldu.

Dolar Sembolü Nedir?

Bildiğiniz üzere Dolar, Amerika Birleşik Devletlerinin resmi para birimidir ve kendine has bir sembolü mevcuttur. Bizler bu sembolü dolar sembolü olarak biliyoruz.

Ayrıca klavyede dolar işareti nasıl yapılır konumuzun yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz metrekare (m²) işareti nasıl yapılır yazımıza da bakabilirsiniz.

Dolar işareti Klavye İle Nasıl Oluşturulur?

Bilgisayar klavyesi ile klavyede dolar işareti nasıl yapılır merak ediyorsanız ihtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar ve bu bilgisayara bağlı klavyedir. Herhangi bir program veya araç kullanmanıza gerek kalmayacak.

1. Adım: Bilgisayarınızda herhangi bir yazı dosyası açınız. Dilediğiniz dosya tipine göre notepad, word, wordpad, text, herhangi bir web browser veya aklınıza yazı yazmakta kullandığınız her ne geliyorsa tamamen size kalmış.

 2. Adım: Dolar işaretini yazmak istediğiniz alanı tıkladıktan sonra klavyenizde bulunan ‘Alt’ tuşuna basılı tutunuz ve aynı anda ‘4’ rakamına basınız. (Bu işlemi anlatıldığı gibi yapabilmek için klavyenizin Türkçe Q Klavye konumunda olması gerekmektedir.) Bu şekilde dolar işareti klavye ile nasıl yapılır öğrenmiş olacaksınız.

Excel’de Dolar İşareti Nasıl Yapılır?

Tıpkı diğer dosya tiplerinde olduğu gibi Excel dolar işareti oluşturmak da oldukça basit. Sembolü oluşturmak istediğiniz ilgili sekmeye Alt+4 yaparak dolar işareti oluşturabilirsiniz.

Ayrıca dolar sembolü nasıl yapılır yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz kalp işareti ( ♥ ) işareti nasıl yapılır yazımıza da bakabilirsiniz.

Dolar Simgesi Anlamı Nedir?

Dolar simgesi anlamına gelecek olursak. Amerika kıtası dünya üzerinde keşfedilen son kıtadır. Keşfedildikten sonra ağırlıklı olarak İngiliz, İspanyol, Portekiz ve İtalyan kolonilerine ev sahipliği yapan ülkede, ticaret için İspanyol para birimi Peso kullanılırdı. ‘P’ sembolü kullanılan Peso’da, farklı miktarlara göre sembol değişiklik gösteriyordu. Örneğin 5 Peso için 5 P kullanılırken, 1000 Peso için 1000 PS sembolü kullanılmaktaydı.

İngiliz ve Amerikan kolonileri zamanla bu sembolü kısaltarak sürekli PS yazmak yerine S sembolü üzerine dikey bir çizgi çekmeye başladılar. Bu sembol ABD’nin resmi para birimini Dolar olarak ilan etmesine dek Peso adı altında kullanıldı. Daha sonra Dolar adı ile sembolize edilen para birimi bugün ki halini aldı.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here