Ana sayfa Keşfet Sultan Papağanı Hakkında Bilinmeyenler

Sultan Papağanı Hakkında Bilinmeyenler

1454
0
sultan-papagani

Bu makalemiz de sizlere sultan papağanı, sultan papağanı bakımı, sultan papağanı eğitimi, sultan papağanı hakkından herşey gibi soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

İlk olarak 1770 yılında Avustralya’da keşfedilen sultan papağanı, papağan ailesinin en küçük kuşlardır. Oldukça sevimli olan bu kuşlar bir hayli cana yakın ve evcil hayvanlardır. Üstelik çokta sosyal olup sizin sesinizi taklit etme yetenekleri de vardır.

Sultan Papağanın Özellikleri

Türkiye’deki sultan papağanı fiyatları ise 100-150 tl arasında değişmektedir. Eğer ki sultan papağanı yavrusu isterseniz rakam artabilir veya erkek sultan papağanı ve dişi sultan papağanı olmalarına göre değişiklik gösterebilir.

sultan-papagani

Sultan papağanı kafesinin boyu, derinliği ve eni 50 cm den fazla olmalıdır. Kafes tellerinin arası ise en az 20 milim olmalıdır. Kafes yapısı ise paslanmaz çelikten olmalıdır aksi halde kurşun ve çinko hayvanlar için zehirli olabilir.

Sultan Papağanı Ne Yer?

Yiyeceği besleyici olmalıdır. Yemin kalitesini ölçmek için fasulye çimlendirme işlemi gibi çimlendirebilirsiniz. % 70’inden fazlası çimlenirse farklı bir yem deneyebilirsiniz.

Sultan papağanı çiğnemekten hoşlandıkları için kafes içerisine ince dal ve palmiye şeritleri de bulundurabilirsiniz. Aynı zamanda tırmanmaktan da hoşlandıkları için kafes içerisinde tünek olması onların keyfini yerine getirebilir. Böylelikle sultan papağanı ne yer? sorusuna cevap vermiş olduk.

sultan-papagani

Sultan papağanı bakımı içinse, sağlıklı beslenmeye oldukça özen gösterin kafes içi bakımını ihmal etmeyin. Yem harici verebileceğiniz besinler; sebze, meyve spagetti ve iyi pişmiş baklagiller verebilirsiniz. Bu hayvanlar için bazı yiyecekler zehirlidir onları şöyle sıralayabiliriz; çikolata, soğan, avokado,  alkollü içecek mantar, kafeinli içecek, domates yaprağı veya pişmemiş baklagiller. Bu türlü yiyecekleri asla vermeyin.

Sultan papağanı ne kadar yaşar?

Sultan papağanın yaşam süresi doğada 10 yıl ile 14 yıl arasında değişmektedir. Evcilleştirilmiş sultan papağanı ömrü ise biraz daha uzun süre yaşamaktadırlar.Bu hayvanların yirmi yıla kadar yaşayabilirler.

Ayrıca sultan papağanı hakkında bilginin yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz angut kuşu hakkında bilinmeyenler yazımıza bakabilirsiniz.

Sultan papağanı konuşur mu? evet sultan papağanı konuşur. Peki sultan papağanı nasıl konuşturulur? sorusunun cevabına ise. Sultan papağanının eğitimi için öncelikle bu süreç zaman ve sabır gerektirir. Onunla konuşmayı ve elinizle ufak ikramlar yapmayı deneyin. Yavaştan elinizle yemeye alıştıra bilirsiniz. Birkaç hafta içinde size ve yeni ortamına alışacaktır.

sultan-papagani

Sultan papağanı evcilleştirme dahi sizi gagalayabilir. Özellikle gözünüzden uzak tutmalısınız. Kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız şayet bu hayvanların erkekleri önerilir. sultan papağanı eğitimi için onunla sıklıkla konuşmayı deneyebilirsiniz. Islık çalmayı öğretin. Yeni kelimeler öğretin ve başardıkça ödüllendirin. Böylelikle sultan papağanı nasıl eğitilir? sorusunun cevabını vermiş olduk.

Bu yazımızda sizlere sultan papağanının ömrü, sultan papağanın nasıl konuşturulur? ve sultan papağanı gibi konuların cevabının bulmaya çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here