Ana sayfa Keşfet Tutku Ne Demek?, Tutku Nedir?

Tutku Ne Demek?, Tutku Nedir?

1413
0
Tutku-Ne-Demek;tutku-nedir

Tutku konulu yazımızda sizlere tutku ne demek veya tutku nedir soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız. Ayrıca tutku anlamı ve tutku kelimesi nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Tutku Ne demek 

Yoğun olarak duyulan istekler bazen bir kişiye bazen ise nesnelere karşı olmakta. İstekli ve hevesli olma durumundan daha yoğun bir şekilde duyulan hisler tutku olarak tanımlanıyor. Aşkta, özel hayatta, hobilerde ve daha pek çok alanda tutku duygusu sıklıkla görülüyor. Bu yazımızda tutku nedir ve tutku ne demek sorularının yanıtları ayrıntılı olarak ele alıyoruz.

Tutku Kelimesinin Anlamları

Köken olarak İngilizceden dilimize geçmiş olan tutku kelimesinin faklı olarak pek çok tanımı bulunuyor.

İşte tutku ne demek cevapların bazıları:

  • İnsanların kendi iradelerini aşma durumu
  • Güçlü bir istek
  • Bir yöne doğru güçlü bir yönelim ya da eğilim
  • Bir kimseyi zorlayıcı derecede olan istek
  • Güçlü bir çekicilik
  • Fazla heyecanlı olma hali
  • Kendini bir şeye ya da kimseye adama durumu
  • İhtiras
  • İnsanın içinde bulunan sürekli olarak isteme gücü

Aşırı isteme halinde, beyin başka şeylere karşı kendisini kapatır ve diğer zihinsel olay örüntülerini baskı altına alır. Bu yüzden arzulama durumu, sorgulamadan daha öne geçmektedir. Böylelikle tutku nedir sorusuna cevap bulmuş olduk.

Tutku Kelimesi Nasıl Ortaya Çıktı?

Yıl olarak tem tarih verilemiyor olsa da, Descartes tarafından sıklıkla incelendiği belli bir durumdur. İnsanın içinde bulunduğu en yoğun ve güzel duygu alarak da tanımlanıyor. İnsanlar bir şeye saplantılı bir şekilde istek duyduğunda tamamen onun peşinden gider. Bu durum pek sağlıklı değildir.

İnsanların bu şekilde saplantılı olup olumsuz bir amacın arkasından gitme durumuna iptila denir. İptila durumunda kişi duygusuna tutsak olarak yaşamaktadır. Bu durumda tutkulu bireyde bazı anormal davranışlar görülür. Yüzü kızarır, soğuk terlemeler görülür ve elleri titremeye başlar. Saplantılı olma durumlarının tedavi süreci zor olmaktadır. Orta düzeyde olan tutku durumu ise kişiyi olumlu yönde etkilemektedir.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here