Ana sayfa Son İçerikler TSI Ne Demek?

TSI Ne Demek?

210
0
tsı-nedir

Siz değerli okurlarımıza bu makalemizde TSI ne demek olduğundan bahsetmeye çalışacağız. Ayrıca TSI motor nedir sorusunu da yanıtlamaya çalışacağız.

TSI Nedir?

TSI ne demek, Turbo Supercharger Injection diye adlandırılan tsı nedir teknolojinin kısaltılmış hali olan bu nedir diye soranlara şöyle açıklayabiliriz ki 1.4 litre gibi küçük hacme sahip motora, turbo dediğimiz aşırı beslenme yani araç motoru ile şarj sistemi arasında bir hava pompası görevi gören sistemle kompresör dediğimiz gaz ve havayı oksijen basıncından fazla basınçla kullanmamızı sağlayan sistem arasında oluşan teknolojidir.

TSI Hakkında?

Turbo Supercharger Injection yani tsi nedir, arabalarda ki motorun, turbo motora geçişte yani güç artırışında oluşacak olan boşluğu doldurup kapatmasıdır. Oluşabilecek bu hava boşluğunu engelleyen unsur ise kompresör adını verdiğimiz basınç teknolojisidir.

TSI Bilgisi

Zaman ilerledikçe teknolojik gelişmeler hız kazanır. Günümüzü kolaylaştıracak, pratik yaşam imkanı sunan teknoloji, kolaylık oluşturmak için önemlidir. Yaşadığımız devir içerisinde teknolojiden uzak durmak mümkün değildir. Teknolojinin nimetlerinden olan TSI teknolojinin kolaylıkla işlenebilir hale gelmesi TSI teknolojisi ile bezenmiş bir motordan geçer.

TSI motor nedir dediğimiz şey Volkswagen grubunun önemli teknolojik gelişmelerinden olan yakıt tüketimi sağlarken aynı zamanda emisyon düşüklüğünü sağlayan, emisyon düşüklüğünden dolayıysa vergi düşüklüğünün yaşandığı eğlenceli sürüş keyfi imkanı sunan bu motorların üretilerek düşük hacimli yüksek motor gücü sağlayan teknolojidir.

TSI Motor Teknolojisinin Avantajları

TSI motorlarının düşük hacimli olması ve yüksek beygir gücü imkanı sunması, araba tutkunları tarafından bu motorların tercih edilmesini sağlamaktadır.

TSI motor ne demek avantajları şöyledir;

  • Turbo ve kompresör arasında ki hava boşluğunun önüne geçer.
  • Turbo ve kompresör arasında ki hava boşluğunun önüne geçtiği için araç düşük devirde de çalışsa güç kaybı yaşanmaz.
  • Düşük devirde çalıştığı için araç zorlanmayacaktır.
  • Düşük devirde olsa dahi araç zorlanmadığı için yakıt tüketimi az olacaktır.

Araç düşük devirde çalıştığından dolayı yakıt tüketimi az olacaktır. Yakıt tüketiminin az olması, çevreye daha az karbondioksit salınımı demektir. Kısaca daha çevreci bir araç kullanımı olacağından çevreye daha az zarar sağlanacaktır.

Çevre dostu bir sürüş keyfi yaşatan TSI motoruna sahip araçlar, özellikle araç tutkunlarının aradığı özelliklerdendir. Motorun zorlanmaması sonucu hava boşluğunun da engellenmesi eğlenceli ve keyifli bir sürüş keyfi yaşatıyor.

TSI ne Demek Dizel mi?

Araç kullananların en çok dikkat ettiği noktalardan bir tanesi de yakıt tüketiminin ne olması gerektiğidir. Yakıt tüketiminin ne olması gerektiğine karar vermede ki en önemli etmen motor tipinin ne olduğudur. Turbo veya Atmosferik olarak ayrılan motor tipleri, yakıt tüketiminin ne olması gerektiğine de karar vermiş oluyor.

Atmosfer motorların çalışma sistemine göre, araç çalışma sisteminde ki tepkime süreleri hızlıdır ve motor basınçları oksijen içerisinde ki hava ile gerçekleşir. Turbo motorların çalışma sistemini incelediğimiz zaman atmosfer motorların çalışma sistemine ek olarak motor içerisinde ki yanma sonucu elde edilen gazın da bir etkisi ile oluşan gaz basınç katkısı sağlar.

Basınç seviyesi yüksek olan araçlar araç tüketimi olarak atmosferik motorları tercih ederlerken, düşük basınç seviyesine sahip olanlar araç tüketimi olarak turbo motora sahip araçları seçiyorlar. Tsi ne demek dizel mi olmalı peki? Turbo araçların düşük devirlerde çalışmasından dolayı ve çevre dostu olmasından dolayı dizel yakıtlı araçların uygun olacağı düşünülür.

Benzinli Kullanım

Benzini araçlara baktığımız zaman güç tüketimi açısından yüksek devirlere ihtiyaç duyduğu kanısı var. Halbuki bilinenin aksine kast edilen güç devir değil torktur. Tork dediğimiz şey ise araçların çekme gücüdür. Tsi ne demek benzinli mi demek araçlar yakıt tüketimi olarak hem dizel hem benzinli yakıtları üretilse de yoğun olarak dizel araçların satışı var. Tsi benzinli mi demek bunun cevabı hem evet hem hayırdır.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here