Ana sayfa Buluşlar Tretuvar Nedir? Nasıl Yapılır?

Tretuvar Nedir? Nasıl Yapılır?

3560
0
tretuvar-nedir;tretuvar-nasil-yapilir;tretuvar-ne-demek;tretuvar-tasi

Bu makalemizde sizlere tretuvar nedir? veya tretuvar ne demek ve tretuvar nasıl yapılır? soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

Tretuvar Nedir?

Tretuvarı ne demek sorusu ile başlayacak olursak. Tretuvar en basit yoldan açıklama yapacak olursak; yaya kaldırımı‘dır.

Tretuvar kelimenin Aslı Fransızca olmakla beraber orijinal hali trottoir’dir. Dilimizde turetuar olarak bilinmekte birlikte bazı inşaat sahalarında okunduğu şekilde yazılabilir.

Tretuvar Nasıl Yapılır?

Tretuvar yapımı için ilk olarak alt dolgu yapılıp, sıkıştırılır. Daha sonrasında tretuvar betonu dökülür ve olması gereken perdah ve tesviye işlemleri yapılır. Daha sonra tretuvar kaplaması neyse onunla alakalı malzeme uygulanır. Buna örnek verecek olursak; kilit, granit taşı olabilir. Sadece beton olarak da kalabilir. Sonrasında bordür olarak uygulama da yapılabilir.

Tretuvar Seviyesi

Kırmızı kota göre ayarlanan yol seviyesinin 18 santimetre üstü olarak kabul edilmektedir. Trevutarın yükseliği kaplama, beton, bordür dahil olmak üzere yerine göre değişkenlik göstererek 20-40 cm arasında olabilir. Çevresindeki yol kotuna veya sahaya göre yükseklik boyutunun 20-30 cm ölçülerini geçmemesi mühimdir. Çünkü sonrasında tretuvar pek kullanışlı olmayabilir.

tretuvar-nedir;tretuvar-nasil-yapilir;tretuvar-ne-demek;tretuvar-tasi

Tretuvar Genişliği

Tretuvar taşı genişlik olarak belirli ölçülerle sabitlenmemiştir. Çünkü bu durum çevredeki şartlara göre değişebilir. Ölçüsü belirli olmamakla beraber yine de genellikle 120-150 cm aralığındadır. Malzemenin kaplaması bu kısımda önemli olabilir. Örnek olarak; 30×30 ise 30’ un katı olması gerekir.

Tretuvar Betonu

Genel olarak c12/15 c20/25 arasında tercih edilebilir. Yayaların yoğunluğuna maruz kalacağı için daha fazla düşük olan beton kullanılmamalıdır.

Bu yazınızda sizlere tretuvar ne demek ve tretuvar nasıl yapılır? gibi soruların cevabının bulmaya çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...