Ana sayfa Keşfet şırdan Neyden Yapılır?

şırdan Neyden Yapılır?

248
0
şırdan-neyden-olur

Bu makalemizde sizlere şırdan neyden yapılır veya neyden olur sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca şırdan hayvanın neresi ve yapımı nasıl sorularını yanıtlayacağız.

Şırdan Neyden Olur?

Dış görünüşü nedeniyle sosyal medya platformlarında, itici olarak görülen ve kötü yorumlara maruz kalan bu sakatat yemeği, geviş getiren hayvanların midelerinin bölümlerinden biri ile yapılır. şırdan neyden olur diye merak eden kişiler, tarayıcılarını “şırdan hayvanın neresidir” benzeri sorulara boğuyor.

Şırdan Hayvanın Neresinden Yapılır?

şırdan hayvanın neresinden yapılır sorusunun yanıtı basit. Geviş getiren hayvanların mideleri 4 bölümden oluşur; işkembe, borkenek, kırkbayır ve şırdan. Şırdan adından anlaşılabileceği gibi, koyunun midesinin şırdan bölümünden yapılır. şırdan koyunun neresi sorusunun yanıtı ise; koyunun midesinin son, yani dördüncü bölümü olduğu şeklinde yanıt verilebilir. Esasen şırdan, mide bölümlerinin bir parçasıdır.

Şırdanın yapılışı; koyunun midesinin şırdan bölümü kesilip çıkarılarak, içerisine baharatlı pirinç doldurularak pişirilmesi ile gerçekleştirilir. Yaz, kış fark etmeden yenilebilen bu yemeğin yapımında titiz olunmalıdır. Koyunun 4 midesinden birisi olan şırdan, iyice temizlenmeden asla yemeklerde kullanılmamalıdır.

Şırdan Yapımında Malzemeler

Şırdan dolması yapılacaksa eğer, şırdan yapımı sırasında kuzu şırdanı tercih edilmelidir.

Şırdan yapımında kullanılacak malzemeler şunlardır;

  • 5 kuzu şırdanı
  • 1 kase pirinç
  • 2 adet domates
  • 2 adet kuru soğan
  • Küçük bir kasede ince kıyılmış iç yağ
  • 1 fincan sıvı yağ
  • 1 tutam maydanoz
  • 1 tutam nane
  • 1 çorba kaşığı salça
  • Tuz, kimyon, karabiber ve pulbiber gibi baharatlar

Kişi, zevkine ve ihtiyacına göre farklı baharatlar kullanmayı tercih edebilir. Şırdanların taze ve temiz olması da, şırdan yapımında büyük önem teşkil eder.

Şırdan Nasıl Yapılır?

Şırdan yapımına başlamadan önce ilk olarak, koyunun, şırdan ismi verilen mide bölümü temizlenmeli ve hazır hale getirilmelidir. Şırdanın içine eklenecek malzemeyi hazırlamak için kabuklarını soyduğunuz domatesleri ince ince doğrayın.

Soğan, maydanoz ve naneyi de küçük parçalar haline gelene kadar kıyın. Pirinci bol su ile yıkayarak iç yağı katın. Salça ve baharatları da tüm karışıma ekleyerek iyice karıştırdığınızda, şırdanın içeriğini başarıyla oluşturmuşsunuz demektir. Daha sonrasında karışımınızı, içini özenle temizlediğiniz şırdanların içerisine eşit miktarlarda doldurun. Geniş bir tencereye şırdanları sıralayın ve şırdanların üzerini geçecek şekilde su ekleyin.

Pişme esnasında şırdanları çatallar aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Pirinçler piştiğinde şırdanınız hazır demektir. Bol kimyon ve pul biber ile servis edebilirsiniz.

Şırdan Nerenin Yemek Kültürüdür?

Şırdan dolması, Adana’da başlı başına bir yemek kültürüdür. En çok Adana’da tüketilse de, günümüzde pek çok şehirde birçok şırdancı hizmet vermektedir. Genellikle akşam vakti hazırlanan ve tüketilen şırdan, dış görünüşü birtakım ön yargılara neden olsa da, tüketen birçok kişi tarafından beğenilen bir yiyecek. Ayriyeten Adana’nın bu meşhur yemeği; ev ortamında da kolaylıkla hazırlanabiliyor ve tüketilebiliyor. Böylelikle şırdan neyden yapılır sorusunu cevaplamış olduk.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here