Ana sayfa Keşfet Sert ünsüzler ve Yumuşak ünsüzler Nelerdir?

Sert ünsüzler ve Yumuşak ünsüzler Nelerdir?

1798
0
Sert-ünsüzler-ve-Yumuşak-ünsüzler

Bu makalemizde sizlere sert ünsüzler nelerdir ve yumuşak ünsüzler nelerdir soruların cevaplamaya çalışacağız. Ayrıca sürekli sert ünsüzler ve sert ünsüz yumuşaması nelerdir sorularını da yanıtlayacağız.

Sert Ünsüzler ve Yumuşak Ünsüzler

Türkçede ünlü ve ünsüz harfler bulunmaktadır. Dildeki her bir sesi gösteren işaretlere harf denilmektedir. Bir dildeki sesleri gösteren ve belirli sıra halinde dizili olan harflerin bütününe ise alfabe edilmektedir. Türkçede 29 harf bulunmaktadır. Bunların ses şeklinde biçimlenmesi ise ünlü ve ünsüz harfler olmak üzere iki başlık altında incelenmektedir.

Ünsüz harfler tek başına okunmayan mutlaka başka bir harfe çarparak söylenen harftir. Ünlü harf ise ses yolunda herhangi bir engele uğramadan çıkan sese denilmektedir. Bu harfler tek başına okunabilir ve heceleri oluşturmaktadır. Dilimizde 21 tane ünsüz 8 tane ünlü harf bulunmaktadır.

Ünsüz Harfler

Türkçede 21 tane ünsüz harf bulunmaktadır. Bunlarda kendi arasında ayrılmaktadır. Sert ünsüzler şeklinde ve yumuşak ünsüzler şeklinde söylenmektedir. Ünsüz olan harflerin bazıları belirli durumlarda yumuşama şeklinde değişiklik göstermektedir. Bu yumuşama ise sert ünsüz yumuşaması olarak adlandırılmaktadır. Yumuşamada bazı harfler değişkenlik göstererek söylerken başka bir harfmiş gibi söylenir. Peki, sert ünsüzler nelerdir diye soracak olursak ç, f, h, k, p, s, ş, t gibi harfler sert ünsüz olarak adlandırılır. b, c, d, g, ğ, j, l, m, n, r, v, y, z harfleri ise yumuşak sert ünsüzler olarak bilinmektedir.

Ünlü Harfler

Türkçede bilinen 8 tane ünlü harf bulunmaktadır. Ünlü harfler tek başına okunmaktadır. Ünlü harfler a, e, i, ö, ü, ı, o, u harflerdir. Türkçede sürekli sert ünsüzler bulunmaktadır. Sert ünsüzler bazı durumlarda yumuşayarak sert ünsüz yumuşaması gerçekleşmektedir. p, ç, t, k ile başlayan sözcüğe ek getirildiğinde bu sözcüğün sonunda bulunan ünsüz yumuşayarak b, c, d, g harflerine dönüşür, bu durumda sert ünsüz yumuşaması gerçekleşmiş olur. Sert ünsüz ile biten özel isimlerde oluşan yumuşama ise yazı olarak gösterilmez sert sessiz yumuşaması telaffuz ile anlaşılmaktadır.

Ünsüz Uyumu

Ünsüz uyumu bir diğer adı ile benzeşmesi, sert ünsüzlerin benzeşmesi yan yana gelen ünsüzlerin sertlik ve yumuşaklık bakımından uyumlu olmalarıdır.

Sert sessizlerin yumuşaması ise şu şekilde örnek vermek mümkün;

  • Borç – borcum
  • Kalp – Kalbi
  • Renk – rengi

Türkçede bununla ilgili pek çok örnek bulunmaktadır.

Sert Ünsüzler

Türkçede sürekli sert ünsüzler bulunmaktadır. Bu harfler s, ş, h, f harfleridir. Bu harfler ses tellerinde titreşim yapmadan sürekli olarak söylenen harflerdir.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here