Ana sayfa Keşfet Mesajlaşırken Konuşulacak Konular Nelerdir?

Mesajlaşırken Konuşulacak Konular Nelerdir?

2031
0
Mesajlaşırken-Konuşulacak-Konular

Konuşulacak konular yazımızda sizlere sevgili ile konuşulacak konular ve arkadaşla konuşulacak konular neler olduğunu bahsetmeye çalışacağız. Ayrıca erkek arkadaşla konuşulacak konular değineceğiz.

Mesajlaşırken Konuşulacak Konular

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımız her alanında telefon ve telefonun sahip olduğu özellikler tamamen girmiş durumda. Eskiden sadece “alo” demek için kullandığımız telefon artık mesajlaşma amacıyla da sıklıkla kullanılmaktadır.

İster internet üzerinden isterse telefondaki mesajlaşma uygulamalarından sıklıkla mesaj atılabilmektedir. İstenilen her anda ve her yerde mesaj ile haberleşmek mümkündür. Karşı taraf müsait mi, rahatsızlık verilir mi veya konuşabilecek mi gibi dertler olmadan mesaj ile haberleşmek çok kolaydır.

Telefon ile arama yapıldığında bu gibi sorunlar oluşabilmektedir. Müsait olup olmama durumu bilinemediği için arama yapıldığında karşı taraf zor bir durumda bırakılabilir. Bu da oldukça düşüncesizce bir hareket olur. Ancak mesajlaşarak bu gibi sorunların önüne geçmektedir.

Mesaj yardımıyla hem haberleşme sağlanır hem de eğlenceli vakit geçirilmiş olur. Ancak burada esas soru mesajlaşırken konuşulacak konular ne olacak? Konu bulma konusunda mesajlaşırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Karşı tarafı sıkmayacak ve bunaltmayacak konular bulunmalıdır. Böylece konuşma daha uzun sürsün ve karşı taraf sizinle konuşmak için her zaman hazır olabilsin.

Mesajlaşırken Genel Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mesajlaşmak oldukça eğlenceli bir süreçtir. Bulunduğunuz ortamdaki seslerden veya konuşma esnasında etrafınızda bulunan kişilerden çekinmenize gerek kalmaz. Mesajlaşma esnasında konuştuğunuz konular asla dışarıdan bir ses veya kişi tarafından bölünemez.

Ayrıca yanınızda bulunan kişiler siz söylemedikçe kiminle ne hakkında konuştuğunuzu bilmezler. Fakat mesajlaşırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Kiminle mesajlaşıyorsanız ona göre bir tavır takınmalısınız.
 • Eğer sevgiliniz ile mesajlaşıyorsanız onun mutlu olduğunu bildiğiniz konulara değinmelisiniz. Sevgili ile konuşulacak konular ayrı önem taşır dikkat edin.
 • Eğer sevgili adayı ile görüşme gerçekleştiriyorsanız mutlaka onu ilişki başlama evresine yönlendirecek şekilde mesajlaşmalısınız.
 • Arkadaşla konuşulacak konular daha gündelik mevzulardır. Ama bunun yanında onun hayatında önem verdiği konular hakkında yorumlar yapmalısınız.
 • Asla mesajlara geç cevap vermemelisiniz. Geç cevap vermek zorunda kaldığınız ani durumlar için sonradan mutlaka geçerli bir açıklamada bulunmalısınız.
 • Karşı tarafta kim olursa olsun mesajlarınızı kısaltma yaparak göndermemelisiniz. Bu karşı tarafta önemsizlik hissi yaratacaktır.
 • Mesajlaşma esnasında sadece kendinizden bahsetmemelisiniz. Karşıdakinin de anlatacak mutlaka bazı şeyleri vardır onu da dinlemelisiniz.
 • Emoji kullanımı önem taşır nerede ve ne zaman hangi emojiyi tercih edeceğiniz önemlidir.
 • Mesajlaştığınız kişinin özenerek yazdığı yazılara karşı cevap olarak sade emojiler ile yanıt vermemelisiniz.
 • Düz metin şeklinde mesajlaşmaktan kaçının. Mutlaka duygularınızı yansıtacak emojileri mesaj metinlerinize ekleyin.

Bu ve bunun gibi pek çok nokta mesajlaşırken sizi kurtaracak konulardır. Bunlara özen gösterdiğiniz takdirde hiçbir sorun yaşamadan kiminle mesajlaşıyorsanız en güzel şekilde iletişiminiz sonlandırılacaktır. Ancak bunlara dikkat etmeme durumunda ise karşı taraf sizden sıkılacak ve bir an önce konuşmanın bitmesi için size sinyaller gönderecektir.

Emin olun o sinyalleri aldıktan sonra tekrar iletişim kurma gibi bir şansınız olmayacaktır. Karşı taraf sizden sıkıldığı anda iletişimi ortadan kaldırıp sizinle tekrardan iletişim kurma yoluna girmeyecektir. Ancak mesajlarınızda dikkatli davranır ve karşı tarafı mesajlarınız ile etkilemeyi başardığınız andan itibaren iletişim süreciniz uzun bir süre devam edecektir.

Kiminle Hangi Konular Hakkında Mesajla İletişim Kurulur?

Öncelikle günlük yaşantımızda dahil olmak üzere her alanda herkes ile iletişim kurmak zorundayız. Bu iletişimin boyutu, önemi, süresi, değeri elbette değişir. Fakat iletişim süreci içinde kiminle bunu gerçekleştirdiğiniz takınacağınız tavrı belirleyen temel noktadır. Eğer ailenizden biri veya arkadaşlarla konuşulacak konular çok farklıyken, sevgiliniz veya sevgili adayı ile konuşulacak konular çok ayrıdır.

Konuların dışında kendi tavrınızda iletişim esnasında değişiklik gösterecektir. Yakın arkadaşlarınızla konuştuğunuz sırada takınacağınız tavır daha çocuksu veya komik olabilirken sevgiliniz olacak veya sevgilinizin yanındaki tavrınız daha farklı olacaktır. Bunların hepsi sizin karşı tarafla olan iletişiminize yön verecek noktalardır. Sizin kurduğunuz iletişim şekli ile karşının aldığı sinyal elbette farklılık yaratacaktır.

Mesajlaşırken de bu iletişim özellikleri devrede olacaktır. Kiminle mesajlaşıyorsanız mesajlaşma sırasında karşı tarafa gönderdiğiniz sinyal hep açık olmalıdır. Eğer bunu saklamayı tercih ederseniz karşı taraf sizin derdinizi, mutluluğunuzu veya sorununuzu hiçbir zaman anlayamayacaktır.

Çünkü mesajlaşma sırasında ses tonu devrede olmadığı için iletişimizi etkileyecek tonlamaları karı taraf duyamaz. Mesajda sadece harfler ve ifadeler yer aldığından dolayı mesaj metinleriniz hep açık olmalıdır. Söylemek istediğiniz şeyi net kelimelerle cümle haline getirmelisiniz. Ancak bu şekilde karşılıklı sağlıklı bir iletişim ortamı kurulmuş olacaktır.

Flörtle Konuşulacak Konular

En derin geçecek konuşma türüdür. Çünkü duygular şelale ve hissedilenler en üst seviyede. Bundan dolayı flört ettiğiniz kişiyle mesajlaşırken dikkat etmelisiniz. Kız veya erkek sevgiliyle konuşulacak konular dikkat ve özen gerektirir. Onu sıkmadan, baskı kurmadan ve sizin hakkınızda yanlış bir izlenim yaratmadan mesajlaşmayı sürdürmelisiniz. Bunları yapmak içinde seçeceğiniz ve konuşacağınız konular büyük bir önem taşımaktadır.

Flörtle konuşulacak konuları şu şekilde belirtebiliriz:

 • Öncelikle sakın ama sakın karşı tarafa aşırı ilgili ve tutkulu mesajlar atmayın. Bu karşı tarafa kaçma hissi verir. Siz kovalayan olmak zorunda kalırsınız aman dikkat.
 • Hep kendiniz gibi davranın. Kendinizi olmadık biri gibi göstermeye çalışmayın. Mesajlaşırken yalan söylemek daha kolay olur. Ancak uzun dönemde bu yalanlar sizin başınıza iş açar.
 • Uzun ve sıkıcı metinlerden uzak durun. Daha kısa ama büyük anlamlar içeren mesajlarla onu etkileyin.
 • Mutlaka gününün nasıl geçtiği hakkında sorular yönetin önemsendiğini anlayacak detaylar yaratın.
 • Karşı tarafın duygularını ölçerek adımlar atın. Mutsuz ise onu sevindirecek konulardan bahsedin.
 • Eğlenceli olmaya çalışın. Gün içinde herkes çok sıkıcı zaten farklılık yaratın.
 • Sakin olun ve hızlı hareket etmeye çalışırken karşı tarafı ürkütüp kaçırmayın.
 • Merak uyandırma yoluna gidin. Konuştuğunuz konuların bir kısmını gizli tutun ki ertesi güne de konuşulacak konular kalsın.

Böylece flörtle konuşurken her zaman konu bulma imkanınız var olacak. Sakın ne konuşacağım derdine düşmeyin. Bu panik ve çekingenliğiniz mesajlarınıza yansırsa büyük sıkıntı işte o zaman başlar. Sakin olun ve derin bir nefes alın.

Arkadaşla Konuşulacak Konular

Arkadaşlık önemli bir konudur. En zor anımızda veya en mutlu olduğumuz anlarda arkadaşlarımıza koşmak en sevdiğimiz şeydir. Paylaşmak kadar güzeli var mı? Ancak arkadaş deyip sakın özen göstermeyen davranışlarda bulunmayın.

Onlarda özen ve değerin en yüksek seviyesini hakkediyorlar. Erkek arkadaşla konuşulacak konular ile kız arkadaşla konuşulacak konular birbirinden çok ayrıdır. Dengeyi kurmak önemli. Herkese aynı şekilde davranmak mümkün değil.

Peki, hangi konular hakkında konuşulabilir. Bunları sıralamak gerekirse:

 • Mutlaka ikinizin de ortak olarak sevdiği konulardan bahsedin.
 • Onun değer verdiği özel günlerden konu açın.
 • Hafta sonu için plan oluşturun.
 • Yeni giren film ve yeni çıkan müziklerden bahsedin.
 • Onun mutlu olacağı konulardan konuşun.
 • Eğer hayatında bir sorun varsa mutlaka ona ilişkin detaylar alın.
 • Biraz kendinizden de bahsedin ki o da size akıl verebilsin.

Bu ve bunun gibi pek çok konu arkadaşlarla konuşulabilecek konulardır. İletişimin sağlıklı ilerlemesi için arkadaşlığınıza verdiğiniz değere göre şekillenecektir. Erkekle konuşulacak konular veya kızlarla konuşulacak konuların farkını iyi bilmek gerekir. Hem siz mahcup olmayın hem de arkadaşlığınız zarar görmesin. Bunların ayrımına vararak dikkatli şekilde mesajlaşmak önemlidir.

Kızlarla konuşulacak konular özellikle daha detay gerektiren mevzulardır. Kızlar detay ve ayrıntıdan beslenen konuları tercih ederler. Bu nedenle üstü kapalı olmayan gayet açık şekilde konular konuşulmalıdır.

Kankayla Konuşulacak Konular

Esas kankayla konuşulacak olan konuların sınırı falan yoktur. Artık arada sır, gizlilik, yalan olmaması gerektiği için herkes kankasıyla açık açık konuşur ve istediğini söyler algısı çok yanlıştır. Çünkü esas kankayla konuşurken dikkatli olunması gerekir. Onlar sizin en yakınınız. Onları kırmak, incitmek veya değersiz hissettirmek istemezsiniz. Bu nedenle kankayla konuşulacak konular büyük önem taşır.

Konular şu şekilde oluşturulabilir;

 • Sadece sizin değil onunda sevdiği konulardan konuşun.
 • Sizden ayrı geçirdiği gün ve saatler hakkında bilgi alın.
 • Onun hayatında olan gelişmeleri öğrenmeye çalışın ve merak ettiğinizi belli edin.
 • Onunla gerçekleştireceğiniz hayallerinizden söz edin.
 • Birlikte zevk alarak yaptığınız aktivitelerden bahsedin.
 • Geleceğe dair umutlarınızdan bahsedin.
 • Kankanızın en sevdiği yemek, mekan, giyim seçeneklerinden konu açın.

 

Bu sayede konuşmalarınız sıradanlıktan uzak ama samimi şekilde ilerlesin. Ayrıca her zaman için hangi konudan bahsederseniz bahsedin karşı tarafa değer verdiğinizi mutlaka belli edin. Herkesin bu değeri hissetmeye hakkı vardır unutmayın.

İş Grupları ile Konuşulacak Konular

İş grupları içerisinde oluşturulan mesaj ortamlarında dikkatli davranmak önemlidir. Çünkü eğer bir yönetici iseniz çalışanlarınıza hedefleri gerçekleştirme konusunda yapmaları gerekenleri net ve kararlı cümleler ile anlatmak gerekir. Çalışan iseniz düşüncelerinizi yöneticilerinize en doğru ve düzgün cümleler ile anlatmalısınız.

Mesajlaşırken Dikkat Edilecek Yazım Kuralları

Yazarken mutlaka yazım kurallarına dikkat edilmelidir. Bu hem mesajlaştığınız kişiye anlatmak istediğiniz konunun doğru şekilde anlaşılmasına hem de sizin mesajlaştığınız kişiye verdiğiniz değeri ortaya koyar. Yazım kurallarına dikkat ederek mesajlaşma sürecinizi doğru ve sağlıklı bir şekilde değerlendirmiş olursunuz.

Mesajlaşırken Karşı Tarafın Size Olan İlgisi Nasıl Anlaşılır?

Mesajlarınıza hızlı cevap veriyor ise mutlaka size değer veriyor anlamına gelmektedir. Ayrıca iletilerini oluştururken gülüyorsa siz doğru yoldasınız demektir. Konuşmayı sürekli uzatıyorsa iletişimin sonlanmasını istememekte ve en kısa zamanda tekrardan bu sürecin başlaması için niyet taşıdığını göstermektedir.

Mesajlaşma ile Arama Yapma Arasındaki Fark

Telefon ile arama yaparak karşı tarafın ses tonunu duymuş ve ona göre bir hareket planı oluşturma şansınız vardır. Ancak mesajlaşırken ses tonunu duyamadığınız için size ipucu olacak nokta kelimeler ve emojilerdir. Eğer yumuşak kelimeler ile sizinle irtibat kuruluyor ve bol bol duyguları ifade edecek emojiler kullanılıyorsa işiniz güzel gidiyor anlamına gelmektedir. Ayrıca mesaj sayesinde zaman kaybı yaşamaz ve herhangi bir dış ortamdan gelecek olumsuz durumları bertaraf etmiş olursunuz.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here