Ana sayfa Keşfet Megalodon Hakkında Bilinmeyenler

Megalodon Hakkında Bilinmeyenler

2704
0
megalodon-kopekbaligi; megalodon-disi;

Bu makalemizde sizlere megalodon nedir? ve megalodon hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Köpekbalıkları geçmiş zamandan günümüze kadar fiziksel olarak çok değişmeden, varlıklarını sürdürmeye devam etmektedirler. Megalodon köpekbalığı yaklaşık 10 milyon yıl kadar var olduklarını düşünmekteyiz. Dünyanın en büyük köpekbalığı megalodon bahsetmeye başlayalım.

Megalodon Köpekbalığı Özellikleri

Megalodonların var olma yıl aralığı 25-2 milyon yıl aralığında var olmuşlardır. Fosilleşme süreci bir hayli zor bir süreçtir. Kıkırdak türünden yapılar ise fosilleşme için hiç uygun değildir. Bu durumdan olumsuz yönde etkilenen varlıklardan biri ise megalodonlardır.

Bir megalodon köpek balığının iskelet sistemini inceleyecek olursak göreceğimiz ilk şey nerdeyse yapısının tamamının kıkırdaktan oluşuyor olmasıdır. Kıkırdak yapılar birbirlerine organik lifle ile bağlıdırlar. Köpekbalığının ölümü gerçekleştiğinde ise bu lifler çürümeye başlarlar. Birkaç hafta içinde ise kıkırdak yapısı parçalanarak yok olur.

megalodon-kopekbaligi; megalodon-disi;

Ayrıca dünyanın en büyük köpekbalığı megalodon yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz en çok insan öldüren hayvan hangisidir? yazımızı da inceleye bilirsiniz.

Megalodon hakkında bilgi verecek olursak. Çenesi 3 metreliktir ve çenesinin içinde yer alan 15-20 cm’lik dişler birbirlerini yenileyecek konumda bir hayli tehditkar dururlar.

Megalodon dişlerindeki diğer dikkat çeken özellik ise üçgen ve tırtıklı oluşudur. (Üçgen oluşunun nedeni büyük bir parça koparıldığı zaman hızlı ve ani kan kaybı ile ölüm getirir.)

Köpekbalıklarının bütün hayatları boyunca en az 20 bin adet diş yenilediklerini tahmin etmekteyiz. Megalodon dişi kırılmış veya kopmuş ise hemen geride olan diş ile takviye edilir.

megalodon-kopekbaligi; megalodon-disi;

Megalodon balığı iskelet sisteminde bulunan sadece birkaç parçaya sahibiz. Belki de bunlardan en önemli olanı sert bir mine tabakası ile korunmakta olan dişleridir.

Megalodon dişleri günümüzdeki köpekbalıklarının dişleri kıyaslanmıştır. Bu kıyas özellikle büyük beyaz tür köpekbalığı ile yapılıyor; megalodonların V şeklinde dişleri vardır.

Günümüzdeki köpekbalıklarının üst çenelerinden üçüncü diş bir hayli önemlidir. Bu diş diğer dişlerden boyut olarak daha küçüktür. Megalodon da ise bu diş diğer dişlerle aynı boyttaadır. Megalodonun yapılan araştırmalar sonucu çenesinin üst bölümünde 24 adet, alt bölümünde ise 22 adet diş olduğu anlaşılmıştır.

Megalodon Kaç Metre?

Megalodon köpekbalığı kaç metre? sorusuna cevap verecek olursak. Megalodon boyu 15-17 metre uzunluğuna sahiptir.

Megalodon Kaç Ton?

Köpek balığı megalodon kaç ton sorusunu cevabı ise 45000 kg civarında olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca megalodon köpek balığının yanında yunus balığı hakkında bilinmeyenler yazımıza da bakabilirsiniz.

megalodon-kopekbaligi; megalodon-disi;

Megalodon Yaşıyor Mu?

Yeryüzünde megalodon yaşıyor mu? veya megalodon hala var mı? sorularına gelecek olursak. Malesef soyu tükendiği için yeryüzünde bulunmamaktadır.

Muhtemel olarak tek bir seferde sadece bir yavru dünyaya getirdiklerini düşünmekteyiz. Yine muhtemelen megalodon yavrusunun boyu 7-10 metre aralığında olabilir.

Megalodon’un beslenmesi açısından miyosen suları tercih ettikleri yerleridir.
Miyosende ise stoteritler adlı balina türünü yemek olarak tercih eder.

Megalodon yaşam süresi 25-40 yıl aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Bu yazımızda megalodon ne demek ve nesli tükenen köpek balığı megalodondan bahsetmeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here