Ana sayfa Keşfet Kozmos Nedir?, Mikro ve Makro Kozmos Nedir?

Kozmos Nedir?, Mikro ve Makro Kozmos Nedir?

1516
0
Kozmos-Nedir

Kozmos konulu yazımızda sizlere kozmos nedir veya kozmos ne demek sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Ardından mikro kozmos nedir ve makro kozmos nedir sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Kozmos Nedir ?

Kozmos ne demek Kozmos sözlük anlamı itibariyle “Bilinen veya hesaplanabilen maddeler dahil olmak üzere tüm enerjiyi içinde barındıran, evrendeki tüm varlıkların kompozisyonundan oluşan, sınırları bilinmeyen sisteme verilen ad” ve “Evreni bir bütün halinde ele aldığımızda evrenin düzeni, kaosun zıttı” anlamına gelir. Biraz daha derli toplu ifade etmek gerekirse kozmos evrendeki düzendir demek çok da yanlış olmaz.

Kozmoz Kelimesi Neleri Kapsar?

Kozmosun kelime anlamı aslında kozmosun ne olduğunu yeteri kadar açıklayamamaktadır. Peki, aslında kozmoz nedir Yunanca’dan dünyaya yayılan bu terimin altında aslında “filtreleme” mantığı yatmaktadır. Kaotik (karışık) bir düzende olan evrenin bir çeşit filtreleme işleminden geçmesiyle düzene kavuşmasını ifade etmektedir. Kozmos kelime kökeniyle “süslenmek” anlamındadır. Antik yunan tartışmalarında “tanrının kaotik evrene düzen getirip gökyüzünü yıldızlarla süslemesi” temasından ortaya çıkmıştır. Filozoflar insanların bir iç kozmos bir de dış kozmosa sahip olduğu düşüncesini ortaya atmışlardır. İç kozmosda insan herşeyi kapsarken, dış kozmosda bir hiçliktir.

Mikro ve Makro kozmos

Mikro kozmos ve makro kozmos terimleri kozmosun parçalarını ifade eder. Kozmos felsefi olarak bölünmez bir bütündür ancak bu terimler kozmosun daha iyi anlaşılabilmesi için ortaya atılmıştır. Makro kozmos, bir boyuttan sonsuza kadar giden evrenin tümünü kapsar. Mikrokozmos nedir  Mikrokozmos evrenin en küçük kesitini tanımlar. Felsefi olarak mikro kozmos da aynı zamanda kendi başına bir evrendir.

Makro kozmos sonsuzluk kabul edilip en küçük parçasına bölündüğünde yani mikro kozmos haline geldiğinde gene sonsuz olacaktır. Bu şekilde bakıldığında makro kozmosu oluşturan en küçük yapı olan mikro kozmosun içinde bulunan her şey, makro kozmosta da vardır.

Mikro Kozmos Neyi İfade Eder?

William Blake şiirsel bir ifadeyle evreni görmek isteyenin bir kum tanesine bakmasının yeterli olacağını söyler. Bu teşbihte kum tanesi mikro kozmos yerine konulmuştur. Filozoflardan bazıları evrenin en küçük parçasının en büyük parçasıyla içerik olarak aynı olduğunu savunurlar. Bu düşünceyle evrendeki en küçük cismin bile tanrının manevi suretinden kaynaklanan bir parça olduğu düşünülebilir.

Eski yazıtların bazılarında mikro kozmos bir tohum, makro kozmos ise bu tohumdan çıkan bir ağaç gibi tasvir edilmiştir. Bu ağacın kökleri ruha, dalları ise gerçek ve materyal dünyasına değmektedir. Jung’a göre insan bu bahsedilen makro kozmos ve mikro kozmos arasındaki tek bağdır. Makro kozmos bakış açısı evrendeki her şeyin bir olduğuna ve aynı kökten geldiğine inanmaktadır.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here