Ana sayfa Keşfet Kömür Çeşitleri ve Kömürün Çıkarıldığı Yerler

Kömür Çeşitleri ve Kömürün Çıkarıldığı Yerler

3896
0
komur-cesitleri;komurun-cikarildigi-yerler;komurun-cikarildigi-iller

Bu makalemizde sizlere kömür çeşitleri ve kömürün çıkarıldığı yerler hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca ülkemizde kömür madenleri nerelerde olduğunu anlatacağız.

Kömür

Kömür tortul bir kayaç olmasının yanında bitkisel ve organik maddeler ile inorganik bileşenlerden oluşur. Dünyada en çok kullanılan maden türüdür kömür.

Türkiyemizin bitki örtüsü, iklimi ve yeryüzü şekilleri açısından tamamen kendine has bir yapıdadır. Yeryüzü şekilleri yer üstü ve yeraltı doğal kaynaklarının var olduğunu bizlere göstermektedir. Anadolu son zamanlarda oluşan kıta topraklarındandır.

Bu açıdan Anadolu’da son zamanlarda oluşan yer altında bulunan doğan enerji kaynakları bulunmaktadır. Ülkemizde en fazla olarak taş kömürü ve linyit çıkarılır. Kömür, doğal enerji kaynağı olup karbondur.

Kömür Çeşitleri

Kömür var olma sırasında içerisinde bulunan organik atıklar, bitkisel atıklar ve çeşitlerine göre de farklı şekillerde bulunmaktadır. Kömür çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Turba, Linyit, Taş Kömürü, Antrasit ve Grafit olacak şekilde 5 gruba ayırabiliriz.

Enerji ihtiyaçlarımızı karşılamakta kömürün etkisi büyüktür. Ancak bütün fosil yakıtlar gibi yandığı zaman çevreye zarar verir. Çıkarılan kömür çeşitleri arasında taş kömürü ve linyit de bulunur. Kömürün sağladığı yararlar; enerjiye dönüştürme faaliyetleri ve enerji ihtiyacının karşılanmasıdır.

Ayrıca kömür çeşitleri yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz iş sağlığı ve güvenliği yazımıza da bakabilirsiniz.

komur-cesitleri;komurun-cikarildigi-yerler;komurun-cikarildigi-iller

Kömürün Çıkarıldığı İller

Şimdi ise sizlere kömürün çıkarıldığı illeri yani kömür madenlerini sıralayalım.
– Adana (Karaisalı)
– Bolu (Mengen)
– Kütahya (Tunçbilek-Tavşanlı)
– Manisa (Eynez, Soma ve Işık’lar)
– Erzurum (Kükürtlü)
– Amasya (Merzifon-Suluova)
– Kahramanmaraş (Afşin-Elbistan)
– Sivas (Uluçayır-Divriği)
– Zonguldak
– Nevşehir (Gülşehir)

Bu yazımızda sizlere ülkemiz kömürün çıkarıldığı iller ve kömür çeşitleri hakkında bilgiler verdik. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here