Ana sayfa Android Klavye Nedir? Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Klavye Nedir? Klavye Çeşitleri Nelerdir?

1998
0
klavye-nedir;klavye-cesitleri-nelerdir

Bu makalemizde sizlere klavye nedir? ve klavye cesitleri nelerdir? gibi soruların cevabını arıyor olacağız. Ayrıca klavye nasıl çalışır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Klavye Nedir?

Klavye nedir? sorusu ile başlayacak olursak. Öncelikle klavye hayatımızın her alanında dijital ortamda sanal yada fiziki olarak söylemlerimizi ya da yazımlarımızı aktarmaya sağlayan bir tür cihazdır.

Fiziki olarak bilgisayar ve bilgisayar türevi cihazlarda sanal olarak ise telefonlarda tabletler gibi cihazlarda bulunur. Bu cihazlarda birden fazla klavye çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde genellikle Q klavye ve F klavye kullanılmaktadır. Haricinde klavye üzerlerinde bulunan tuşların her ülkeye göre sıralanması değişmektedir.

Klavye Yapısı ve Çalışması

Klavye çalışma sistemi anlatacak olursak. Tuşların basılması ile bilgisayara sinyaller göndererek kontrolünü sağlayan bir tür donanım cihazıdır. Klavyede mikro işlemci ve bellek içerisinde bulunmaktadır. Klavyedeki tuşların birine basıldığında mikroişlemci sinyali hex kodları ile bilgisayarda yansıtır. Klavyedeki tuş bırakıldığın zaman ise aynı şekilde bilgisayara hex kodu gönderilir. Sinyaller bilgisayar ile klavye arasında tek yönlü değildir.

Q Klavye: Dünyada genelinde en fazla kullanılan klavye türdür. Ülkemizde de en çok kullanılan Q Klavyedir. Q klavye üzerlerindeki tuşların sıralanması İngilizce diline göre yapılmıştır.

F Klavye: Ülkemizde daha çok devlet kurumlarımızda kullanılmaktadır. Bizim kendi dilimizde kullanılan kelimelerin yoğunluğuna göre sıralandırılmıştır. Ülkemizde daktilo zamanlarda tasarlanan tuşlar, zamanla klavyede de aynı sıralama yer almıştır.

Klavye Cesitleri Nelerdir?

Klavye cesitleri üç kısıma ayrılır. Bunlar; Normal klavye, Multi medya klavye ve Optimum klavyedir. Bunları detaylı olarak açıklamak istersek;

1. Normal Klavye

klavye-nedir;klavye-cesitleri-nelerdir

Klavye cesitleri arasında en çok kullanılan klavyedir. Genel olarak iş yerinde, ofiste veya evde kullanılır. Her klavyede bulunan rakamlar ve harflere sahiptir. Klavye üzerindeki var olan tuşların dışında ekstra bir tuş bulunmamaktadır. Kolay ve basit bir kullanıma sahiptir.

 

2. Multi Medya Klavye

klavye-nedir;klavye-cesitleri-nelerdir

Klavye çeşitleri arasında yetini alam multi medya klavyeleri normal klavyeden farklı olarak üzerinde ekstra tuş kombinasyonu olmasıdır. Bu klavyelerin üzerinde normal tuşların yanında ekstra ses açma-kapama, media player açma-kapama veya PC uyku-kapatma gibi özellikleri içeren tuşlar bulunmaktadır.

Ayrıca klavye çeşitleri yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz klavyede olmayan semboller, harfler ve karekterler yazımıza da bakabilirsiniz.

 

3. Optimum Klavye

klavye-nedir;klavye-cesitleri-nelerdir

Klavye çeşitlerinin sonuncusu olan optimum klavye oyuncuların vazgeçilmezidir. Klavye üzerinde bulunan tuşların işlevi istenildiği zaman kolaylıkla değişebilir. Optimum klavyeler oled displaylerden oluşmakta olup genellikle oyun oynayan kullanıcılar tarafından yoğunlukla talep edilmektedir.

Klavye Parametlerileri Nelerdir ;

Klavye Bağlantı Noktası bilgisayara USB veya PS/2 portu ile cihaza bağlanır.

Yazımızda sizlere klavye nedir? ve klavye cesitleri nelerdir? gibi soruların cevabının bulmaya çalıştık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız…