Ana sayfa Keşfet Çulluk Kuşu Türleri ve Özellikleri

Çulluk Kuşu Türleri ve Özellikleri

318
0
çulluk-kuşu

Çulluk kuşu konulu makalemizde sizlere çulluk nedir ve çulluk kuşu türleri nelerdir soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca çulluk sesi, çulluk eti ve su çulluğu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Çulluk Nedir?

Çulluk nedir denilince ilk akla gelen bir göç kuşu olması, genellikle 30-40 cm boylarında ve uzun bir gagaya olmasıdır. Yalnız gezen bir kuş olup, kanat aralığı 50-60 CM’yi bulmaktadır. Sırt bölgesi koyu tarçın renginde olan çulluğun alt kısımları açık gri tonlarında olmaktadır. Çulluk kuşu 6-7 cm. uzunluğundaki gagası ile nemli topraklarda solucan, böcek ve toprak kurtları ile beslenir. Bacakları pembemsi bir renkte olan çulluğun boynu ve kuyruğu kısadır. Kısaca çulluk ne demek diye merak edildiğinde bu şekilde tarif edilmesi uygun olmaktadır.

Çulluk En Çok Nerelerde Görülmektedir?

Göçmen bir kuş olan çulluk, ılıman bölgelerde yaşamayı tercih etmektedir. Genellikle Asya, Avrupa ve Kuzey Kutbu’nun alt kısımlarında görülen çulluk ülkemizde kış göçmeni olarak nitelendirilmektedir. Çulluk havaların soğuması ile Balkanlar üzerinden Ekim ayında ülkemize Önce Trakya’dan giriş yapmaktadır.

Daha sonra Marmara, Karadeniz ve tüm Türkiye’de görülmektedir. Kış aylarında ülkemizde görülen çulluk Topraktan beslendiği için kar tutan yerleri sevmemektedir. Türkiye, Rusya, Orta Doğu ve Kuzey Avrupa çulluklar için kuluçkalama yerleri olup, havaların soğuması ile Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’nun güneyindeki ormanlık alanlarda kış mevsimini geçirmektedirler.

Çulluklar Nasıl Beslenmektedir?

Çulluk uzun gagasını toprağa sokarak solucan, böcek, toprak kurtları ve bazı bitki türleri ile beslenmektedir. Bu yüzden toprak olan çalılıkları ve ormanlık alanlarda daha sık görülmektedir. Hava karardığında ise ağaçlık bölgelerdeki dere kenarlarını tercih etmektedir.

Çullukların Üremesi

Çulluklar yılda bir defa kuluçkaya yatmakta ve kuluçka süresi 20 ile 22 gün sürmektedir. Dişi çulluk çalı arasına ya da ağaç kök diplerinin toprak kısmına çukur açmakta ve yumuşak otlarla bu çukuru doldurarak 4 adet yumurtasını çukura bırakmaktadır. Bundan sonra kuluçka devresi başlamakta, yumurtalardan çıkan yavru çulluklar ise bir veya bir buçuk ay içinde uçabilecek konuma gelmektedir.

Çulluk Kuşu Avlanabilir Mi?

Çulluk spor amaçlı olarak birçok ülkede avlanmaktadır. Avlanma bir köpek yardımı ve av tüfekleri ile yapılmaktadır. Avlanma da çok büyük önem taşıyan köpekler, avlanan çullukların bulunmasında katkı sağlamaktadır. Çulluklar uçuş hızları ve büyüklükleri ile avlanmaya müsait kuşlardır.

Ülkemizde çulluk avı Ekim ayında kuşların yurdumuza girmesi ile başla ve şubat ayına kadar devam etmektedir. Avcı başına 5 çulluk avı yapılabilmektedir.

Çulluk Türleri

77 türü olan çullukgiller ailesi yağmur kuşlarının en kalabalık grubudur. Bu ailenin üyeleri genellikle kuzeysel enlemlerde ürerler ve güneyde de kışı geçirirler. En biline çulluk türleri,

  • Orman Çulluğu
  • Su Çulluğu
  • Benekli Çulluk
  • Bataklık Çulluğu olarak sıralamak mümkündür.

Çulluk sesi çulluk eti onların en belirgin özellikleridir. Çulluk eti çok lezzetli olup, çulluk sesi ise düdük şeklinde işitilmektedir.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here