Ana sayfa Keşfet TDI Ne Demek?

TDI Ne Demek?

2859
0
TDI-nedir

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza TDI ne demek veya nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Ayrıca TDI motor nedir sorusunu yanıtlayacağız.

TDI Nedir?

Uzun kilometre dayanıklılığı olan ve aynı zamanda düşük yakıt tüketimi yaparak kendini kanıtlayan ve dünyada ilk seri olarak üretilen dize motorlarına TDI motor denmektedir. Wolkwagen ve Audi markaları tarafından kullanılan bu grup, atmosferik olmayan tüm dizel motorlarını kapsar.

Yüksek basınçlı ve sessiz çalışan modern bir yapıya sahiptir. En düşük hacim konusunda 800 cc olan bu motor, en yüksek hacimlisi ise 6000 cc’dir. Düşük hacimlerde çift silindir yer alırken, yüksek hacimlilerde 12 silindir bulunur. İlk olarak Audi marka 1989 yılında 100 serisinde çıkarılmıştır. TDI ne demek sorularına verilebilecek en doğru cevap, en az yakan dizel olarak verilebilir. Turbogharged Direct İnjection olarak da bilinir.

TDI Motorların Özellikleri Nelerdir?

TDI nedir konusu hakkında bilgi sahibi olan kişiler bu dizel ve kullanışlı olan motor hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, özelliklerini merak ederler. TDI motorların özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Enjeksiyonlu bir turbo dizel motorudur.
  • Yakıttaki enerjinin büyük bir kısmını hareket enerjisine çevirerek daha verimli kullanım sağlar.
  • Doğrudan yakıtı püskürterek yanmayı sağlar.
  • TDI motorlar 2 silindirle başlayarak 3-4-6-8-12 silindirlere kadar seçenek şansı vardır.
  • Temiz yakıt kullanma zorunluluğu en önemli özellikleri arasında yer alır. Aksine çok fazla yakıt masrafı oluşmasına ya da partikül filtresi tıkanma gibi sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Skoda, Seat, Audi, Wolkswagen gibi markalarda bu motor türüne rastlamak mümkündür.

TDI Yazısındaki Renkler Neyi İfade Eder?

Araç almaya karar vermiş ve TDI motor nedir konusu hakkında ufak bir inceleme yapmışsanız bu konu hakkında da bilgiye ulaşmış olabilirsiniz. Araba sahibi olmak isteyen kişiler dizel araçları daha modern ve kullanışlı olarak görmektedir. TDI motorlar da bunun başarılı örneklerine sahiptir.

TDI yazısındaki renkler, o aracın motor gücü hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. TDI motorlardaki kırmızı yazılardan sadece ı harfi kırmızıysa o aracın motoru 110 beygir, DI harfleri kırmızı renkteyse motor gücü 130 beygir, TDI yazısının tamamı kırmızı renkte ise, bu da aracın 150 beygir motor gücüne sahip olduğunu gösterir.

Bir diğer özellik ise TDI yazısında bulunan yeşil renktir. Yeşil rengin bulunması aracın eko-dizel olmasının bir göstergesidir. Çevreci olan ve az yakan araçlarda bu ibarelere rastlayabilirsiniz. Wolkswagen’in çok fazla TDI motor özelliğine sahip aracı vardır. Bu araçların kullanıcıları da yadsınamaz derece fazladır.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here