Ana sayfa Keşfet Subliminal Mesaj Nedir?, Subliminal Mesaj örnekleri

Subliminal Mesaj Nedir?, Subliminal Mesaj örnekleri

3287
0
subliminal;subliminal-mesaj;subliminal-mesaj-nedir;subliminal-mesajlar;subliminal-mesaj-ne-demek;subliminal-mesaj-ornekleri;cizgi-filmlerdeki-subliminal-mesajlar;cizgi-film-subliminal-mesaj;cizgi filmlerdeki-subliminal-mesajlar;subliminal mesaj-cizgi-film

Bu makalemizde subliminal mesaj konusuna değineceğiz. Öncelikli olarak subliminal mesaj nedir ve subliminal mesajlar nelerdir sorularına cevap arayacağız. Ardından subliminal mesaj örnekleri ve çizgi filmlerdeki subliminal mesajlardan bahsetmeye çalışacağız.

Subliminal Mesaj Nedir

İster ticari amaçla, isterse başka bir amaç ile olsun. Dünya üzerinde belirli çıkarlar uğruna amaçlarını gerçekleştirmek isteyen birçok şirket, kurum veya kuruluş bulunuyor. Hem televizyon ekranlarında hem de günlük hayatta alışveriş yaparken, seyahat ederken çevrede insan beynini etkileyen pek çok görüntü ve elektronik dalgalar yer alıyor.

İnsanlar farkında olmadan kendilerini bir şeylerin etkisine kaptırabiliyor. İşte bu gibi durumlar yaşandığında akıllara subliminal mesaj nedir sorusunun cevabını bulmak geliyor. Subliminal mesaj, kişilerin bilinçaltına belirli yöntemler kullanılarak yollanan gizli mesajlar anlamına geliyor. Burada kullanılacak yöntemler tamamıyla ilgili kurum ve kuruluşların tercihine kalmış.

Subliminal Mesaj Örnekleri Nelerdir

İnsan beyni belirli kareleri ve ses dalgalarını net bir şekilde algılar. Ancak subliminal mesaj yöntemlerindeki asıl amaç kişilere hissettirmeden yavaş yavaş algılatma yöntemidir. Mesela subliminal mesaj örnekleri arasında yayınlanan dizi filmleri aralarında gösterilen reklamlar örnek verilebilir. Bazı reklamlar sıradan görünecek kadar masum değildir.

Subliminal mesaj verilmek istenilen reklamlarda asıl gösterilmek istenilen bir görüntü, herhangi bir objenin içerisinde gizlenmiş olabilir. Siz bunu ilk anda anlamasanız da beyniniz bu görüntüleri kaydeder ve sizin ileride yapacağınız işlerinize ya da alışverişlerinize etki edebilir. Mesela bir dondurma veya tatil reklamlarında zenginliği, parayı ve cinselliği çağrıştıran figürler yer alabilir. Yani beyniniz çok para harcamanın ve tatil yapmanın güzel bir durum olduğunu algılar ve ilk fırsatta bunu gerçekleştirme ihtiyacı duyar.

subliminal;subliminal-mesaj;subliminal-mesaj-nedir;subliminal-mesajlar;subliminal-mesaj-ne-demek;subliminal-mesaj-ornekleri;cizgi-filmlerdeki-subliminal-mesajlar;cizgi-film-subliminal-mesaj;cizgi filmlerdeki-subliminal-mesajlar;subliminal mesaj-cizgi-film

Subliminal Mesajların Amacı Nedir?

Subliminal mesajların birçok amacı vardır. Yani bunu para kazanma uğruna her şeyi yapmaya göze almış kötü amaçları kişiler de olabilir. Maalesef subliminal mesajların iyi niyetli olduğu söylenemez. Özellikle dünya genelinde basın ve yayın organları kullanılarak bugün gençlerin beyinleri çeşitli subliminal mesajlarla yıkanmaya devam ediyor. Genellikle zenginliğin, çok para harcamanın, aşırı yemek yemenin ve her zaman seyahat etmenin çok güzel olduğunu çağrıştıran birçok reklam şirketi bulunuyor. Hamburger marulundaki dolar figürü buna örnek gösterilebilir. Bu anlamda subliminal mesaj ne demek sorusu sorulduğunda alınması gereken cevaplar aslında medyadadır.

Çizgi Filmlerdeki Subliminal Mesajlar

Çocukların severek izlediği çizgi filmler çoğu zaman tehlikeli bir hal alabiliyor. 5-6 yaşında bir çocuğun saatlerce televizyonun önüne koyularak istediği her çizgi filmi izlemesi hiç de akıllıca bir yöntem değildir. Çünkü çizgi filmler subliminal mesajların en çok verildiği alanlardır. Yani çizgi filmlerdeki subliminal mesajlar cinsellik, aşk, para ve daha birçok yöntemle çocukların beyinlerine aktarılabiliyor. O çocuk büyüdüğünde yıllar sonra bile aldığı bu subliminal mesajların etkisini farkında olmadan hayatında hissedebilir. Sünger bob ve miki maus gibi çizgi filmler bunlara örnek gösterilebilir.

Müziklerdeki Subliminal Mesajlar

Yıllardır dinlenilen yerli ve yabancı birçok müzik bulunuyor. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde eski yıllarda çıkarılan bazı popüler şarkıların aslında insanların bilinçaltına yapılan bir saldırı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Beyin 20 hz ile 20.000 hz arasındaki sesleri duyabiliyor.

Eğer dinlediğiniz bir müzikte subliminal mesaj var ise siz farkında olmadan bu beyninize yerleşebilir. Yani çok düşük seviyedeki ses dalgalarını her ne kadar duymadığınızı düşünseniz bile beyniniz bu sesleri algılar ve hafızada saklar. İntihar, cinayet, dışlama ve daha birçok kötü amaçlar müziklere konulan subliminal mesajlar sayesinde gerçekleştirilebilir.

subliminal;subliminal-mesaj;subliminal-mesaj-nedir;subliminal-mesajlar;subliminal-mesaj-ne-demek;subliminal-mesaj-ornekleri;cizgi-filmlerdeki-subliminal-mesajlar;cizgi-film-subliminal-mesaj;cizgi filmlerdeki-subliminal-mesajlar;subliminal mesaj-cizgi-film

Subliminal Mesajlardan Nasıl Korunulabilir?

Bu gibi bilinçaltı mesajlarından korunmak için izlediğiniz filmden, diziden, reklamdan ve dinlediğiniz müziğe kadar dikkatli olmalısınız. Elbette her türlü önleme rağmen bu mesajların nerede, ne zaman ve nereye hangi amaçla yerleştirildiğini bilemezsiniz. Bu durumda işe çocuklarınızı korumakla başlayabilirsiniz. Onun hangi oyunları oynadığını ve hangi çizgi filmleri izlediğini sürekli takip etmeli ve onunla arkadaş gibi olmalısınız.

Bu yazımızda subliminal mesaj konusu ile subliminal mesaj ne demek ve subliminal mesajlar nelerdir sorularını cevapladık. Ayrıca subliminal mesaj örnekleri ve çizgi filmlerdeki subliminal mesajlar neler olduğunu bahsetmeye çalıştık.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here