Ana sayfa Keşfet Mavera Ne Demek?, Mavera Nedir?

Mavera Ne Demek?, Mavera Nedir?

1653
0
mavera-nedir

Mavera konulu yazımızda sizlere mavera ne demek veya mavera nedir sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca mavera anlamı ne olduğundan bahsedeceğiz.

Mavera Ne Demek ?

Mavera ne demek sorusunun cevabını bilmek için önce kelimenin kökenini bilmek gerekir. Mavera Türkçe bir kelime değildir. Arapça kökenlidir. Fakat Arapçada ve Osmanlıcada farklı anlamlar içermektedir. Bu nedenle mavera nedir sorusunun birden fazla cevabı vardır.

Mavera anlamı sadece bir tane değildir. Yaklaşık beş anlamı vardır. Hep birlikte bu anlamları inceleyelim.

Mavera Ne Demektir?

İlk anlamı Türkçedendir. Yaşanan alemin ötesindekine maveran denir. En çok bilinen ve kullanılan anlamı budur. Necip Fazıl şiirlerinde maverayı bu anlamda kullanmıştır. Ta maveradan gelen derken bahsettiği yer yaşamın ötesidir.

İkinci anlamı bir şeyin ardında bulunan demektir. Bu bir yer, zaman, niyet olabilir. Karagöz Gazeli’nde mavera bu anlamda kullanılmıştır. Aynı zamanda Yahya Kemal de eserlerinde maverayı bu anlamda kullanmıştır.

Üçüncü anlamı ise perde arkasıdır. Sadece gözle görebildiğimizin ardında olup biten demektir mavera. Gerçeğin ta kendisidir. Tıpkı bir tiyatro oyununda perde kapandığında tüm rollerin değişmesi gibi mavera da hayattaki olayların göremediğimiz, ardındaki kısmıdır.

Dördüncü ve beşinci anlam Arapçadan gelir. Biri ötesinde demektir, diğeri ise ahiret demektir. İlk anlamla oldukça benzerlik taşır fakat ilk anlamda direkt olarak ahiret denmemiştir. Dini herhangi biri belirtme yapılmadan yaşanan dünyanın ötesinden bahsedilmiştir. Bu anlamındaysa ise direkt olarak İslamiyet’teki ahiret, öteki dünya ile ilişkilendirilmiştir. İslamiyet dünyasındaki birçok şair, din adamı maverayı bu anlamıyla kullanmıştır.

Mavera siz hangisini seçerseniz odur. Güzel ve eski bir kelimedir fakat artık o kadar kullanılmamaktadır. Güzel ve eski olan her şey gibi maverada unutulmaya başlamaktadır.

Bilgiall yazarı olarak nice makaleler yazdım da bir tek öz geçmişimi yazamadım...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here