Ana sayfa Keşfet Hentbola Dair Herşey (Tarihi, Kuralları, Sahası, Nasıl Oynanır)

Hentbola Dair Herşey (Tarihi, Kuralları, Sahası, Nasıl Oynanır)

2241
0
hentbol-nedir;hentbol-kurallari;hentbol-oyun-kurallari;hentbol-tarihcesi;hentbol-nasil-oynanir;hentbol-sahasi-olculeri;hentbol-hakkinda-bilgi

Bu makalemizde sizlere hentbol nedir?, hentbol sahası ölçüleri, hentbol kuralları, hentbol nasıl oynanır? ve hentbol hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hentbol Nedir?

Hentbol ne demek? sorusu ile başlayacak olursak. Hentbol diğer adı yada Hentbol kelime anlamı el topu anlamına gelmektedir. Hentbol nedir kısaca tarifi ise yedişer kişiden oluşan iki takımın topu sürerek veya elden ele dolaştırarak rakip kaleye gol atma çalışılan bir tür spor dalıdır.

Ülkemizde hentbol ilk olarak 1927-1938 yılları arasında açık alanda oynanan Hentbol olarak oynanmaya başlamıştır. Yine Türkiye de ilk olarak resmi hentbol maçı 1938 senesinde oynanmıştır.

1945 yılında ve sonrasında ülkemizde okullarda bayanlar arasında 2×15 süresinde ve çift devreli salon hentbol maçları da yapılmıştır.

Hentbol izleyici sayısı bakımından dünyada hak ettiği ilgiyi ve alakayı görmeyen sporlardan biridir. Görüntü itibari ile basketbol ve futbol gibidir.

Hentbol başından sonuna kadar oldukça heyecan verici olmasıyla birlikte dünya üzerindeki en teknik olan sporlardan birisidir. Şimdi ayrıntılı olarak hentbol nedir? sorusu için gelin makalemizde birlikte bir göz atalım;

Hentbol Tarihçesi

Hentbol tarihçesine bakacak olursak. Dünya üzerindeki bir çok farklı kültürde hentbol sporuna benzeyen oyunların izlerine rastlamamız mümkündür. Örnek olarak Romalıların ve eski Yunanların bir çeşit hentbol sporu oynadığını bilmekteyiz. Aynı zamanda hentbol orta çağı Avrupa’sında oynandığı bilinen Grönlan’dın yerli halkı İnuitler tarafından oynanması bize bu sporun oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış durumda olduğunu işaret ediyor.

Hentbol tarihi 1800’li yılların sonlarına dayanmaktadır. Hentbol sporu günümüzde bilinen formu  doğru kuzey Avrupa’da oluşmuştur. Bahsedilen bu dönemde bu spor bilhassa Norveç, Danimarka, İsveç ve Almanya’da oldukça yaygın ve popülerdi.

Hentbolun anavatanı olarak Danimarka kabul edilmektedir. Hentbol oyunun kuralları 1898 yılında spor hocası Holger Nielsen tarafından oluşturulmuştur.

İlk olarak 11 kişilik takımlar halinde çim’den oluşan sahada oynanan hentbol sporu 1950 yılından sonra salona geçiş yapmıştır.

Türkiye amatörce oynana hentbol. 1976 yılına gelindiğinde profesyonel olarak oynanmaya başlanmış ve hentbol ligini kurulmuştur.

Ayrıca hentbol nedir?, hentbol kurallarının yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz basketbol nasıl oynanır?, basketbol kurallar yazımıza da bakabilirsiniz.

hentbol-nedir;hentbol-kurallari;hentbol-oyun-kurallari;hentbol-tarihcesi;hentbol-nasil-oynanir;hentbol-sahasi-olculeri;hentbol-hakkinda-bilgi

Hentbol Saha Ölçüsü ve Hentbol Topu

Hentbol saha ölçüleri uzun kenarı 40 metre kısa kenarı ise 20 metredir. Bu sahanın uzun kenarları hentbol sahasının kenar çizgileri ne kısa kenarları ise kalelerin çizgilerini oluşturmaktadır.

– Saha ortadan bir çizgi ile ikiye bölünerek iki alanda birer tane kale bulunur.

Hentbol kale ölçüleri ise boyu 2 metre yüksekliğinde olup 3 metre genişliğindedir.

Hentbol topunun çapı erkeklerde ve kadınlarda değişkenlik gösterir. Erkeklerde 58 – 60 cm olup kadınlarda ise bu rakam 54 – 56 cm arasında olmaktadır.

Hentbol topunun ağırlığı yine erkek ve kadınlarda farklıdır. Erkeklerde 425 ile 475 gram arasındadır. Kadınlarda ise hentbol topu ağırlığı 325 ile 400 gram aralığında değişkenlik gösterir. Şimdide hentbol nasıl oynanır? sorusunun cevabına bakalım.

Hentbol Nasıl Oynanır?

Hentbol nasıl oynanır? sorusunun cevabının maddeler halinde anlatacak olursak;

Hentbol kaç kişiyle oynanır? sorusuna gelecek olursak. iki takım altı oyuncu bir kaleci olmakla birlikte yedi kişiden oluşmaktadır. Her iki takımında ayrı olarak sahanın kenarında duran beş adet yedek oyuncusu vardır.

– Hentbol oyununda oyuncu değişikliği için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
– Oyuncuların üzerlerine giydiği forma numaraları bir ve 20 numara arasındadır.
– Hentbol oyununun karşılaşmaları iki adet hakemle yönetilmektedir.

Ayrıca hentbol nasıl oynanır? yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz sorumluluk nedir? yazımıza da bakabilirsiniz.

hentbol-nedir;hentbol-kurallari;hentbol-oyun-kurallari;hentbol-tarihcesi;hentbol-nasil-oynanir;hentbol-sahasi-olculeri;hentbol-hakkinda-bilgi

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol kurallarını maddeler halinde açıklayacak olursak.

– Hentbol sporu öncelikle bir tür takım oyunudur.
Hentbolun diğer adı nedir? sorunun cevabı ise eltopu’dur.
Hentbol maçı 2 devreden oluşur. Devrelerde oynana süre erkeklerde 30 kadınlarda 25 dakikadır.
– Her iki devre arasında 10’ar dakikalık mola vardır.
– Oyun hava atışı ile başlar ama topu atan hakemin oyunculara olan mesafesi 3 metre olması gerekmektedir.

Hentbol kalecisinin önünde bulunan alana yani 6 metre uzunluğundaki alana oyuncu girmesi yasaktır.
– Hentbol oyununda amaç zıplayarak atış yapmak ve topu rakip takımın kalesi içine atmaktır.
Hentbol kurallarını bir diğeri ise oyun sadece el ile oynanır. Kaleciler bu kuralın dışındadır.
– Oyuncu hentbol topuna 3 saniye içerisinde çıkarması gerekmekte ve en fazla topla birlikte 3 adım atabilir.

Hentbol oyun kurallarını bir diğeri maç da faul yapan oyuncu 2 dakika süreliğine ceza alır, oyundan çıkarılır ve yerine herhangi bir yedek oyuncu alınmaz. Yani faul yapan takım 2 dakika süreliğine bir kişi eksik oynar.

Hentbol Kalesi ile 9 metre uzaklıktaki kesik çizgiler arasında yapılan fauller penaltı olarak kabul edilir. Penaltı kullanan kişi ise kaleye 7 metre uzaklıktan belirlenilen alandan atmak zorundadır.

– Rakip takımın kalesine en çok gol atan maçı kazanır. Kazan takıma 2 puan yazılırken kaybeden takım puan alamaz. Berabere kalma durumunda ise 1 puan alınır. Böylelikle hentbol kuralları kısaca bahsetmeye çalıştık.

Bugünkü yazımızda sizlere hentbol nedir?, hentbol sahası ölçüleri, hentbol oyun kuralları, hentbol nasıl oynanır? ve hentbol ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here