Ana sayfa Keşfet Şırdan Nedir? Şırdan Hayvanın Neresidir?

Şırdan Nedir? Şırdan Hayvanın Neresidir?

4842
0
sirdan-nedir;sirdan-neden-pahali-sirdan;sirdan-hayvanin-neresidir/

Bu makalemizde şırdan nedir?, şırdan neyden yapılır? ve şırdan nasıl yapılır? soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca şırdan tarifi, şırdan hayvanın neresi ve şırdan neden böylesine pahalı olduğu hakkında bilgiler vereceğiz.

Şırdan Nedir?

Öncelikle şırdan nedir? sorusunun cevabını verecek olursak. Şırdan bir tür işkembe organıdır. Halk arasında sarkanak olarak da bilinir. Şırdan küçükbaş hayvanın koyun yada keçinin 4 midesinden biridir. Aynı zamanda şırdan, kokoreç ve mumbar gibi bir sakatat yemeğidir. Böylelikle şırdan ne olduğunu öğrenmiş olduk.

Şırdan Hayvanın Neresidir?

şırdan hayvanın neresidir? sorusuna gelecek olur isek. Geviş getiren hayvanların mideleri 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar şırdan, işkembe, börkenek ve kırkbayır adını almaktadır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda midenin dördüncü bölümü, halk arasında ise küçük mide olarak bilinen bir iç organdır. şırdan neresi olduğunu aşağıda resimde de görülüyor. Böylelikle şırdan hayvanın neresinden yapılır? sorusuna cevap bulmuş olduk.

sirdan-nedir;sirdan-neden-pahali-sirdan;sirdan-hayvanin-neresidir/

Ayrıca şırdan nedir?, şırdan hayvanın neresi yazımızın yanında merak edeceğinizi düşündüğümüz. küşleme nedir? hayvanın neresidir? yazımıza da bakabilirsiniz.

Şırdan Nasıl Temizlenir?

Bir tür sakatat olan şırdan nasıl temizleneceğinden bahsedecek olursak. Şırdan hayvan midesinin bağırsağa en yakın kısmıdır o yüzden şırdan yapılırken öncelikle mideyi ait kullanılacak olan bölümün çok iyi temizlenmesi gerekmektedir.

Öncelikle şırdanı temizlemek için bol su kullanılır. Sonrasında ise hafif kaynamış suda biraz kaynatarak içerisindeki bakterilerin temizlenmesini sağlanılır. Böylelikle şırdan nasıl temizlenir? sorusuna cevap vermiş olduk.

Şırdan Fiyatı Neden Pahalı?

Şırdan fiyatı yüksek olmasının sebebini açıklayacak olursak. Bir hayvanda sadece bir tane ve boyut olarak küçük olduğundan dolayı şırdan fiyatı çok yüksektir. Aynı zamanda hijyenik bir şekilde temizlenmesi ve doldurulması zahmetli olduğundan dolayı pahalıdır.

Diğer bir sebep ise şırdan adana yöresinde ve çevre illerde çok fazla tüketildiğinden dolayı bulunamaz ve bu sebeple pahalıdır. Yani az ve lezzetli olduğu için kıymetlidir. Günümüzde şırdan fiyatı ortalama 10- 15 tl arasında değişmektedir.

sirdan-nedir;sirdan-neden-pahali;sirdan-dolamsi;sırdan-fiyati

Şırdan Dolması (Şırdan Nasıl Yapılır?)

Şırdan dolması yapılışı yani şırdan yapılışını anlatacak olursak. Şırdanın içerisinde; pirinç, soğan, biber salçası, karabiber, kimyon, tuz, pulbiber olarak hazırlanır. Detaylı anlatacak olursak.

Şırdan tarifi için kullanılacak malzemeler;
– 5 adet kuzu şırdan,
– 1 kase kıyılmış yağ,
– 1 tutam maydanoz,
– 1 kase pirinç,
– 2 adet domates,
– Yarım çay bardağı sıvıyağ,
– 1 tutam nane,
– 2 adet kuru soğan,
– 1 çorba kaşığı salça,
– Bol miktarda karabiber, pulbiber, kimyon ve tuz,

İçi iyice temizlenen şırdanlar önce soğuk suyla sonrada sıcak suyla iyice yıkanıp temizlenir. Daha sonra şırdanlar tuzlu ve limonlu suda bir kaç saat bekletildikten sonra tekrar iyice yıkanır. Şırdanların renginin ağarması sağlanır.

Şırdan dolmasının iç malzemelerini hazırlamak için öncelikli olarak domatesleri kabuğunu soyup ince olacak şekilde doğrayın. Soğanları da aynı şekilde doğradıktan sonra maydanoz ve naneleri de kıyın. Pirinçleri bolca su ile yıkadıktan sonra 1 kase kıyılmış yağı ekleyin. Sıvı yağ ile salçayı sonrasında baharatları ekledikten sonra iyice karıştırın.

Şırdan dolması tarifi için şırdanın içi doldurulup açık bölümleri dikilir. Sonrasında ise büyük bir tencereye doldurmuş olduğumuz şırdanları dizip üzerine fazla geçmeyecek şekilde su doyuyoruz. Akabinde bişmesinin bekliyoruz.

Yapılan şırdan yemeği su içerisinde kaynadığından dolayı şırdan çorbası olarakta bilinilir. Şırdan dolması nasıl yapılır? sorusunun cevabını vermiş olduk.

Şırdan Neyden Yapılır?

Şırdan neyden yapılır? sorusunun cevabı ise yukarıda bahsettiğimiz gibi şırdan bir sakatat yemeğidir. İçerisine iç malzeme dediğimiz pirinç, soğan, biber salçası, karabiber, kimyon, tuz, pulbiber doldurulması ve ardından pişirilmesi ile yapılır.

sirdan-nedir;sirdan-neden-pahali;sirdan-dolamsi;sırdan-fiyati

Adana şırdanı yöresel tatlardan biridir. Aynı adana kebabı, içli köftesi, şalgamı, bici bicisi gibi.

Şırdan Ne Zaman Yenir?

Genelde şırdan gece yarısından sonra tercih edilmektedir. Adana da her yerde şırdan satan sokak satıcılarına rastlanır. Ve Adanalılar sabaha kadar şırdan tüketmekte ve gece yemenin daha lezzetli olduğunu belirtmektedirler. Görüntüsü pek hoşa gitmese de lezzetli olduğu birçok kesim tarafından kabul edilmiştir.

Şirden Mayası (Şırdanın Özelliği)

Şırdan dolma yemeği olmakla beraber, peynir yapımında kullanılan mayanın ham maddesidir.

Şirden içerdiği enzimlere zarar vermeden hijyenik bir şekilde temizlenip güneşli ortamda kurutulur. Ardından çeşitli işlemlerden sonra maya olacak kıvam elde edilir. Sonrasında ise sütün mayalanmasında kullanılır. Bu zamanda peynir üretim sürecinde geleneksel olarak kullanılan bu işlem kullanılmamaktadır. Daha çok üretim yapmak ve maliyeti düşürmek için geleneksel mayalar yapma yöntemleri terk edilmiştir.

Şirden mayası bağışıklık sistemini güçlendirir, yararlı bakteriler açısından zengin ve  sindirim enzimleri zengindir. Böylelikle şirden mayası bağırsak florasının korunmasına da çok yardımcı olduğu bilinilmektedir.

Şirden mayası yada şırdan mayası olarak halk arasında bilinir.

Bu gün sizlere şırdan ne?, şırdan ne demek?, şırdan neden pahalı?, şırdan hayvanın neresi? gibi sorulara cevap aramaya çalıştık. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here