Ana Sayfa Buluş & İcat Saatler Neden İleri ve Geri Alınır?

Saatler Neden İleri ve Geri Alınır?

645
0
saat-ileri-geri-neden-alinir

Yaşadığımız coğrafyaya göre saatler farklılık gösterir. Yazın ve kışın saatler ayrıdır. Bir ileri alınır bir geri alınır. Peki biz saatleri neden ileri ve geri alıyoruz?

Hangimiz saatlerin ileri alınınca o günü unutup işe geç kalmamıştır ki! ya da saati geri alınca günü unutup buluşacağımız arkadaşlarımızı sıkıla sıkıla beklemek zorunda kalmamışızdır.

Artık modern dünyada hayat eski günlerde olduğundan çok daha hızlı akıp gidiyor. Hayatın bu hızına yetişemeyip, sevdiklerimizi bile ihmal ediyoruz. Hal böyle olacağım saat, gündelik hayatımızın en önemli parçası haline dönüştü. Öyle ki alarmsız bir günümüzün daha iyi geçiyor. Bir de bunun üstünden saati ileri geri alma gününü unutunca vay halimize, iş işten geçmiş oluyor.

saat-ileri-geri-neden-alinir

Bizde unutunca işyerine yetişmek koşan adımlarla çabalamak zorunda kaldığımız ya da bazen uykumuzdan bir saat çaldığı için hayıflandığımız bu uygulamayı sizler için araştıralım dedik. Bu uygulama kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi güneş ışığından daha çok yararlanılarak enerji tasarrufuna amaçlıyor.

Uygulamanın başlangıcı Birinci Dünya Savaşı’nın yıkım dolu mücadele günlerine rastlıyor. Savaş esnasında pek çok Avrupa ülkesi, yılın belli aylarında saatleri ileri ve geri almaya başlamıştır.

Saati ileri geri almanın nedeni insanların uyanık zamanlarının güneş ışınlarından yararlanmaları için düzenleyerek, enerji tasarrufu sağlayan bu uygulama günümüzde halen devam ediyor.

Ayrıca saatler ileri ve geri almanın yanında saat nasıl ortaya çıktığını merak ediyorsanız makalemizi inceleye bilirsiniz.

Yaz aylarında aydınlık saatler uzun olmasına rağmen saatlerin neden ileri alındığıysa çoğu zaman kafamızı karıştırır. Amaç saati bir saat ileri alarak akşam ama olmaz suresini uzatmaktır. Böylece sokak lambaları ve evde yakılan lambaların bir saat tasarruf etmesi sağlanır.

saat-ileri-geri-neden-alinir

Evet saatlerden konu açılmışken her saatin kendine ait anlamı vardır. Sizde saatlerin anlamlarını merak ediyorsanız yazımıza bakabilirsiniz.

Bu sayede uyku zamanın tamamı günün karanlık saatlerine kaydırılmış olur. Kış aylarında saatler bir saat geri alınarak standart zamana geçirmektedir.

Özetle sevgili okuyanlar yaz mevsiminde uykumuzdan kaybettiğimiz bir saat, kışın geri alınan saatlerle, bir saat fazla uyuduğumuz o bir gün, o bir güncük de güzel bir gündür değil mi?

Böylelikle sizlere saatleri ileri ve geri neden alındığından bahsetmiş olduk. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz