Ana Sayfa Güncel iPhone Pil Ömrünü Uzatma Yöntemleri

iPhone Pil Ömrünü Uzatma Yöntemleri

537
0
iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

Makalemizde sizlere iphone pil ömrünü uzatmak veya iphone pil ömrünü arttırma için bazı ayardan bahsedeceğiz.

Telefonumuzun pil ömrünü uzatmanın birkaç yolu var bunların bazı hizmetleri ve özellikleri kapatmaktan geçiyor. iPhone pil ömrünün uzaması açısından, ihtiyaç duyabilecek anlarda bu özellikleri kullanmak oldukça yararlı olacaktır.

iPhone Pil Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Yazımızda iphone pil ömürünü uzatmak için başvurabileceğimiz ipucu ve yöntemleri açıklayıcı ve akıcı bir dille, maddeler halinde sizlere anlatmaya başlayalım.

1. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak

Telefonumuzun Arka Planda Uygulama Yenileme özelliği, telefonun pilini oldukça tüketiyor. Ancak düşük güç modundayken zaten aktif olmuyor.

iPhone kullanıcısı kullanmış olduğu uygulamadan çıktıktan sonra uygulamanın kapandığını düşünür. Fakat uygulama kapanmaz ve arka planda çalışmaya devam etmektedir. Bu da iphone pil ömrünü azalmasına sebep olmaktadır.

Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile menüsü altından bunu kolaylıkla kapatabilirsiniz.

Bu şekilde iPhone’u  daha verimli ve yüksek performanslı olarak kullanabilirsiniz.

2. Uyandırmak İçin Kaldır özelliğini kapatmak

iphone pil ömrünü uzatma yöntemlerinin bir diğeri Uyandırmak İçin Kaldır özelliği kullanıcının iphone’nu cebinden çıkararak kullanmak istemesi halinde ekranı otomatik olarak açıyor. İphone’nun bu özelliği devre dışı bırakmak için;

Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Uyandırmak için Kaldır   seçeneğini devre dışı bırakmak yeterli olacaktır.

iphone-pil-omrunu-uzatma

3. Bildirimleri kapatmak

Bildirimler uygulamalar için önemli ve bizler için bakıma hayatımızın bir parçası olmuş durumdadır. Örnek verecek olursak bir haber uygulaması günde attığı önemli veya önemsiz pek çok haber bildirimi ile sürekli ekranınızın açılmasına neden olmaktadır. Bu özelliği Kapatarak iphone pil ömrünü arttırmasına yardımcı olmuş oluruz.

Bu özelliğin kapatılması için Ayarlar > Bildirimler yolunu takip eden kullanıcıların, burada yer alan uygulamalar arasından ihtiyaçlarına göre tercihini yaptıktan sonra “Kilit Ekranda Göster” seçeneğini devre dışı bırakması yeterli olacaktır. Böylece iphone pil ömrünü arttırmış olacağız.

iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

4. Konum Servislerini kapatmak

iphone pil ömrünü uzatma yöntemlerinin 4 maddesi ise Konum servisleri, konumunuzu belirlemek için GPS ve Bluetooth ile kitle kaynaklı Wifi erişim noktası ve baz istasyonu konumlarını kullanır. GPS(Global Positioning System) yüksek şarj yiyen etmenlerin başında gelmektedir.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne gidin ve istemediğiniz uygulamalara göre “Asla” seçeneğini aktif hale getirin veya konum servislerini tamamını kapatmanıza yeterli olacaktır.

iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

Ayrıca telefonumuzun pil ömrünü arttırmak ve batarya tasarrufu yapmak için yayınlamış olduğumuz makalemize bakabilirsiniz.

5. Ekranı kullanılamadığı zamanlarda kapatmak

Ekran kilit süresi için en düşük olan 30 saniyeyi tercih ederek, telefonun kullanmadığınız durumlarda ekranın en kısa sürede kapanmasını ve gereksiz pil tüketimini önlemiş olacağız.

Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Otomatik Kilit menüsü üzerinden 30 saniye seçeneğini seçebilirsiniz. Bu yöntem ile iphone pil sağlığı arttırmış oluyoruz.

iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

6. Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatmak

İOS 11 ile yenilenen yeni kontrol merkezi Wifi ve Bluetooth’u pasif ettiğiniz halde normalde tam manası ile kapanmıyorlar. Kısacası wifi ve bluetoothu kontrol merkezinden kapattığımızda devre dışı bırakmış olmuyoruz. Wifi ve Bluetooth devre dışı bırakılırken, iphone’un yeni cihazları görebilmesi için her iki kablosuz bağlantıyı arka planda açık kalmaya devam ediyor.

iPhone pil ömrünü uzatmak, gereksiz pil tüketiminin önüne geçmek ve bu sorunu ortadan kaldırmak için, Bluetooth veya Wifi’ı kontrol merkezi değil, Ayarlar menüsünden devre dışı bırakmamız gerekmektedir.

iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

7. Facebook uygulamasını kaldırmak

Facebook uygulaması arka planda çalıştığından gereğinden fazla şarj tüketiyor. Bundan dolayı facebook uygulamasını kaldırarak yerine Safari, Chrome, Mozilla vb tarayıcılarını kullanarak Facebook giriş yapabilir, ana ekrana kısa yol atarak uygulama gibi kolay giriş sağlayabilirsiniz. Bu yöntem  iphone pil sağlığı arttırma için çok önemlidir.

iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

Ayrıca iphone pil ömrünü uzatmanın yanında telefonunuzun neden şarj olmuyor? maddeler halinde anlattığımız makalemizde bakabilirsiniz.

8. Senkronizasyon ayarlarını düzenlemek

E-Posta hesaplarınızın senkronizasyon süresinde değişiklik yapmak pil ömrü konusunda pozitif sonuçlardan elde edebileceğiniz etkenlerden bir diğeri. E-posta hesaplarınızın senkronizasyon süresinin de değişikliğe gitmeniz, pil konusunda tasarruf etmenizi önemli ölçüde sağlayacaktır.

iphone-pil-omrunu-uzatma-yontemleri

Apstore da pil ömrü ile ilgili birçok uygulama mevcut, fakat bunların birçoğu gerçek pil gücünü ve sağlığını tam manası ile görüntüleyemiyor.

Bu yazımızda sizlere iphone pil ömrünü uzatma ve iphone pil sağlığı arttırma yöntemlerini açıklayıcı bir dille maddeler halinde anlatmaya çalıştık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz